Вінницькі абітурієнти з 25 червня складатимуть ЗНО — чи готові пункти проведення тестувань до роботи в умовах карантину у Вінниці, перевіряють фахівці держпродспоживслужби та Департаменту освіти Вінницької міської ради.
Ці перевірки проводять 23-24 червня, якраз напередодні ЗНО з математики. 3 команди перевіряючих відвідують за день близько 15 пунктів. Перевірку проводять за такими критеріями: достатня кількість масок, рідкого мила, антисептиків, одноразових рушників відповідно, до кількості учасників і залучених осіб, наявність розроблених маршрутів для абітурієнтів, ємностей для утилізації використаних засобів особистого захисту, дезінфікуючих засобів для прибирання контактних поверхонь, також перевірять дотримання вимог в аудиторіях на дотримання відстані між учасниками.
До серії таких перевірок приєдналась журналісти газети “Місто” разом з фахівцями ми відвідали 5 пунктів проведення ЗНО у Вінниці.
Першим перевіряли Вище професійне училище №7 тут проводитимуть ЗНО під час 4-ти днів. Перевірку проводять Людмила Крутікова заступниця начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства вінницького міського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області та її колега головний Владислав Старинець спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини та Тетяна Малявіна головна спеціалістка відділу загальної і середньої освіти та дистанційної освіти Департаменту освіти вінницької міської ради.
При вході в училище помічаємо стіл з антисептиком для руку. На прохідній нас тут же зустрічає чергова і підказує, де кабінет директора закладу Володимира Наратовського. В училищі перевірки не чекали помітне хвилювання , але кажуть, що до проведення ЗНО готові.
В кабінеті директора теж стоїть антисептик, сам Володимир Наратовський сидить без маски, але за рахунок столу дистанція витримана. За його словами, вказівники для маршрутів абітурієнтів, ще не розклеїли, планували в переддень першого ЗНО, але засоби захисту і дезінфікуючі засоби охоче покажуть.
Директор розповідає, що антисептики, маски, миючі засоби та паперові рушники отримали кілька днів тому у Вінницькому інститут післядипломної освіти педагогічних працівників, проте, яка організація фінансувала цю поставку директор не дізнавався. Таким чином всім вінницьким пунктам проведення ЗНО надавали ці засоби. Ще під час карантину училище отримувало гуманітарну допомогу від ЮНІСЕФ. Частково засоби захисту купували самі.
Відповідальна за проведення ЗНО у училищі № 7 Алла Бартко проводить команді перевіряючих екскурсію — починаємо з входу. Тут мають розмістити ще один стіл, крім того, що вже є, адже тут проводитимуть температурний скриніг , реєстрацію абітурієнтів і разом з тим тут же можна буде обробити руки антисептиком.
-Ми використовуємо для проведення тестування 17 аудиторій, 34 людини залучених осіб за всі 4 дні, і за один день у нас максимально виходить 255 учасників, але ця кількість визначена на момент, коли ще не прийняли рішення про скасування ДПА у формі ЗНО, тому їх може бути значно менше, але розрахунок на 255, – пояснює Алла Бартко .
Далі йдемо до туалету. В закладі одна вбиральня розділена на жіноче та чоловіче відділення, в обох по кілька кабінок. Фахівці з держпродспоживслужби перевіряють наявність рідкого мила та проточної води, рушників у вбиральні поки немає , Алла Бартко каже, що поставлять трохи пізніше.
Заходимо в кілька аудиторій, класи просторі, в кожній розраховано на 15 місць, таким чином щоб відстань між абітурієнтами було щонайменше 1,5 метра. В деяких аудиторіях білим папером заклеєні навчальні стенди, кажуть, щоб не було підказок.
Наступний пункт провірки запаси деззасобів, І справді, перевіряючі фіксують цілий ящик захисних масок, кілька коробок з антисептиком для рук, халати і щитки для залучений осіб, одноразові рукавички ( хоча за рекомендаціями МОЗ вони не обов’язкові) тут же з десяток рулонів паперових рушничків,і кілька ящиків миючого засобу «Доместос».
І тут виникає проблема , за словами перевіряючих з дерпродспоживслужби, «Доместос» не годиться для дезінфекції в освітньому закладі.
—Доместос можна використовувати вдома, а для навчальних закладів тим паче в період епідемії потрібні спеціальні дезінфікуючі засоби з відповідним вмістом хлору або спирту. «Доместос» же чистячий засіб тому він не підходить, – пояснює Людмила Крутікова.
Відповідальна за проведення ЗНО Алла Бартко каже, що «Доместос» їм разом з іншим надали кілька днів тому у Вінницькому інститут післядипломної освіти педагогічних працівників. Вони використовують його за інструкцією, розводячи кілька ковпачків на 10 літрів води. Ще однією проблемо виявились урни для утилізації масок. Училищу надали один маленький контейнер, в який ніяк не втиснуться маски для майже 300 осіб.
З цим і повертаємось в кабінет директора, щоб офіційно відзначити все побачене. Новина про неприродність «Доместосу» щиро дивує Володимира Наратовського . Він просить зачекати,поки підійде завгосп, адже за його словами у закладу є хлорні таблетки для очищення приміщень, за допомогою, яких прибирають класи і коридори зазвичай. І справді хвилин за 20 приходить тутешній завгосп і з незадоволеним виглядом приносить відерце з таблетками « Санідезу». Цей засіб фахівці одорюють, залишається питання з урнами для утилізації масок та рукавичок. Їх бракує, проте у закладі обіцяють цю ситуацію виправити.
Першу перевірку закінчено команда перевіряючих їде до наступного пункту зі списку, це Вінницьке міжрегіональне вище професійне училище.
Заходимо у хол, ту нас теж зустрічає черговий, він за стійкою у масці та рукавичках. Ми переставляємось і питаємо керівника. Черговий по черзі проводить температурний скриніг і просить обробити руку антисептиком. А потім перевіряючих проводять в кабінет керівника. Директор Олександр Дмитрик на команду перевіряючих відреагував дуже спокійно. Тут же в себе в кабінеті показав мішок з паперовими рушниками і рідким милом, що ще не встигли розпакувати.
Решту приготувань до проведення тестування демонстрував вже його заступник з навчально-виробничої роботи і за сумісництвом відповідальний за проведення ЗНО в училищі Микола Тютюнник. В училищі ще не встигли розклеїти вказівники для маршруту абітурієнта.
-Зовнішнє незалежне оцінювання у нас буде проводитись 6 разів, це тестування з математики, української, іноземної мови, географії , фізики і біології. Запас засобів особистого захисту маємо вже на весь період, — розповідає – Микола Тютюнник.
Спускаємось разом з ним у вестибюль, в день тестування мають відкрити другі двері і поставити два столи – на них 4 пляшки антисептика. Микола Тютюнник демонструє перевіряючим дошку з переліком аудиторій і агітаційними матеріалами щодо профілактики коронавірусу . На ній же розмістять списки абітурієнтів. Під час проведення ЗНО використовуватимуть 3 вбиральні , їх теж перевіряють там все за вимогами.
Далі на перевірку чекає запас дезінфікуючих засобів, дорогою до складського приміщення заходимо до аудиторій. Тут все за правилами 1,5 метри відстань між місцями, а самих місць по 15 в кожній. Класи світлі з новими меблями.
В комірчині, де лежать засоби захисту та дезінфекції, команду перевіряючих чекає вже знайомий Доместос. Все інше в повному порядку. Урни для використаних масок знову замаленькі, але тут їх уже дві. Людмила Крутіткова каже, що так можна, але просить роздрукувати напис «Для використаних засобів особистого захисту» і одразу наклеїти на контейнери. Це одразу і виконують.
Щоб заповнити все офіційно повертаємось до кабінету директора, Людмила Крутікова пояснює ситуацію з «Доместосм», директор закладу Олександр Дмитрик, каже, що це не проблема училище закупило все ті ж хлорні таблетки для дезінфекції і погоджується засіб показати. Треба зачекати прибиральницю, адже у неї обід. За хвилин 20 дівчина приходить і показує білу банку з зеленою кришкою, у ній ті самі таблетки. Перевіряючі підтверджують, що за всі пунктами Вінницьке міжрегіональне вище професійне училище готове приймати абітурієнтів. На цьому і розходяться.
Ціла детективна історія відбулась у Вінницькому кооперативному інституті , а причина все та ж –«Доместос». Але про це згодом.
Підходимо до навчального закладу, поряд з входом стоїть групка студентів у масках, в холі чергова спрямовує нас до відповідальної за цей пункт ЗНО, ректора немає на місці. Піднімаємось на 4 поверх нас зустрічає проректора з науки і заразом відповідальна за проведення ЗНО в цьому пункті Людмила Процюк.
Вона розповідає, що самезамаються приготуваннями , планували розклеювати вказівники і розставляти все необхідне 24 червня – в перед день самого тестування. У цьому навчальному закладі проводитимуть зовнішнє незалежне оцінювання з 5 предметів. Використовуватимуть до 19 аудиторій в залежності від дня тестування, найбільша кількість учасників за один день 285 та 46 залучених осіб. Під час тестування працюватимуть 4 туалети.
Фіхівці держпродспоживслужби одразу ж перевіряють кількість антисептиків, рідкого мила та масок – все це достатньо забезпечене. У вбиральнях теж і аудиторіях все за нормами, ромбом стає питання дезінфікуючого засобу для контактних поверхонь.
Працівник держпродспоживслужби Владислав Старинець уточняє чи є в інституті ще якісь дезінфікуючі миючі засоби, адже «Доместос» не підходить для цієї мети.
- В нас були таблетки з хлором, їх на пробне видавали. Але я їх вам не зможу показати, бо вже віддала прибиральниці. На тоді дали 4 таблетки всього, – пояснює збентежена Людмила Процюк.
За досвідом у вже провірених пунктах ЗНО Владислав Старинець питає про дезінфікуючі засоби якими зазвичай в інституті користуються. Людимила Процюк намагається довідатись про це , але прибиральниця уже пішла додому. Після довгих дзвінків і перепитувань дізнаємось, що в корпусі Вінницького кооперативного інститут миють підлогу з розчином хлору. Перевіряючі просять показати цей хлор.
Відповідальна за проведення ЗНО веде всю команду перевіряючих в одну з чоловічих вбиралень , тут під умивальником знаходимо невеликий чан. Владислав Старинець піднімає кришку. У чані бовтається неприємна на вигляд біло-сіра речовина з осадом, в повітрі і справді з’являється запах хлорки. Перевіряючі трохи ніяковіють і питають чи можна побачити упаковку з тим, що тут розводять, бо поки це лише невідома субстанція.
Людмила Процюк ще більше збентежується і телефонує тепер завгоспу і він не змушує на себе чекати. За кілька хвилин підходить сивий чоловік і веде всю процесію до підвалу навчального корпусу, дорогою бурчить щось проте, що ми не на тій стороні і не тих перевіряємо, про яку сторону говорив завгосп з’ясувати не вдалося.
Тут же завгосп дістає з темного кутка маркований мішок. Працівник держпродспоживслужби Владислав Старинець підсічуючи собі телефоном береться читати етикетку. В мішку виявляється хлорне вапно і ,за словами Людмили Крутікової , його розчин і справді має дезінфікуючий ефект, хоча його давно не використовують. І на цій ноті перевіряючі хотіли погодитись з наявністю потрібного миючого засобу хоча б в такому вигляді, але виявилось, що вапно вже пів року як протерміноване.
Врешті в одній з аудиторій всі необхідні бланки заповнили, але порекомендували до ЗНО закупити необхідний дезінфікуючий засіб.
В двох останніх пунктах ЗНО все пройшло спокійно. У Вінницькому коледжі будівництва і архітектури КНУБА команда перевіряючих одразу біля входу в заклад зустріла директорку Наталію Бондарчук. Вона охоче показала запаси дезінфікуючих засобів, рідкого мила, одноразових рушників, масок та стан вбиралень. Фахівці держпродспоживслужби також оглянули аудиторії . У цьому закладі вирішили, що для використаних масок поставлять свої контейнери,адже ті більші за розміром і значно зручніші. Питання з «Доместосом» теж вирішилось швидко, у коледжі і до цього використовували таблетки з хлором.
Схожа ситуація була у Вінницькому транспортному коледжі, тут у холі всім провели температурний скрині, попросили обробити руки антисептиком та зареєструватись у журнал. Людмила Крутікова відмітила зручну урну для утилізації засобів особистого захисту, на прохідній коледжу розмістити містку урну з педаллю, щоб мінімізувати контакт .
У цьому навчальному закладі «Доместосу» , на щастя,не виявилось зовсім – коледж закупив кілька каністр дезінфікуючого засобу з іншими вимогами проблем не виникло. Цікаво, що в цьому коледжі маленькі урни для використаних масок теж є, але їх розмістили по 1 в кожній задіяній у ЗНО аудиторії.
Нагадаємо, у Вінниці перевірили на дотримання карантину ринок “Сатурн” і ресторан “Шахерезада”.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook