Перший кінозал у Вінниці був відкритий в 1911 році дворянкою Єфімією Добржанською та Костянтином Ловицьким, у садибі міського лікаря Миколи Недєльського. Назвали ілюзіон «Амбрось» — на честь «амброзії», що в грецькій міфології давала смертним вічне життя.
“Але безсмертя отримав сам ілюзіон: влада змінювалася, а кінотеатр залишався на своєму місці. Тільки міняв назви — «Амбрось», «Театр мініатюр», «Ампір», «Червоні крила». Кінотеатр «Родина» на вулиці Оводова, є прямим нащадком першого кінозалу міста. Втім, «Амбрось» не довго був єдиним кінозалом міста: у кінці 1911 року відкривають «Електро-Біограф», що належить інженеру-механіку Гавриїлу Ізвєкову. Своєї нерухомості Ізвєков не мав, тож домігся відкрити ілюзіон у садибі Нафтула Люфтманова — на Поштовій (нині Соборна)”, – інформує “Віртуальний Гід Вінницею”, посилаючись на статтю “Ілюзіон у Вінниці” Миколи Мудраченко та Катерини Горячкун.
Один за одним відкривали нові кінотеатри: У 1912 році Абрам Кирик відкриває свій кінозал на Замості (на території сучасного Центрального ринку). У 1913 році відкрив ілюзіон на 150 місць Янкель Співак. Його кінотеатр був розташований на території гімназії №17. Є свідчення, що чоловік спалив свій кінозал під час націоналізації, 1919 року.
У 1913 році вінницький купець першої гільдії Абрам Фігман відкрив ілюзіон під назвою «Експрес». Будівля знаходиться на розі Театральної-Соборної. у 1913 році Тетяна Лентовська-Едуадсь відкрила ілюзіон «Антрепренер» у саду ротмістра С.П.Толстого (на місці сучасного Літнього театру в Центральному парку).
Нагадаємо, вінничанка презентувала історію бабусі-остарбайтерки у документальній виставі.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook