Справжні детективи

“Вор должен сидеть в тюрьме”, — легендарна фраза опера Гліба Жеглова із “Місця зустрічі...” давно стала крилатою і асоціюється саме з роботою міліції. Звісно, більшість із тих, хто переступив закон, не поспішає відповідати за скоєне і намагається втекти від рук правосуддя. І тоді ця категорія стає роботою для карного розшуку.

Старший оперуповноважений Роман Проценко працює у секторі карного розшуку Староміського райвідділу усього рік. Втім, за цей час на його рахунку — понад 30 розшуканих утікачів.

— Окрім професійних знань та юридичної підготовки, потрібно мати хист до такої роботи, — розповідає про карний розшук оперативник. — Простого спілкування з близькими утікача замало. Треба уміти бачити найменші подробиці у їхній поведінці. Інколи доводиться відслідковувати шлях злочинця по всій Україні, дізнаватися про всі зв‘язки у будь-якому місті, де тільки можна знайти його слід.

Роман Проценко пригадує чимало цікавих справ, з якими йому довелось працювати.
— Цього року нам із напарником вдалось розшукати жінку, яка переховувалась від міліції від 2004 року, коли суд призначив їй чотири роки позбавлення волі за збут особливо небезпечних наркотиків, — продовжує Роман Проценко. — У Вінниці в неї залишились двоє дорослих дітей — син та дочка. Ми спілкувалися із ними, з колом її близьких і оперативним шляхом, користуючись технічними засобами, встановили, що вона мешкає у Дніпродзержинську. Знали її точну адресу. Спочатку ми у під‘їзді прислуховувались до розмов, що ведуться у квартирі, у дворі спостерігали за людьми. Звісно, одягнені ми були у цивільне, якомога простіше, щоб не вирізнятись.

Цікаво, що розшукувана жінка кілька разів проходила повз нас, але за стільки років її вигляд зовсім змінився, порівняно із фото, що ми мали. Врешті, почули за дверима однієї з квартир, як до неї звертались по імені. Коли її затримали, жінка намагалась заплутати правоохоронців. Називалась іншим прізвищем, своїм дівочим. Втім, довго вона обманювати не стала і зізналась. Взагалі, появу співробітників карного розшуку вона сприйняла спокійно, жодних істерик не було. Так, до речі, поводяться майже всі, кого знаходимо. Наприклад, чоловік, якого обвинувачували за шахрайство, з Вінниці утік до Києва, де добре облаштувався: придбав квартиру, відкрив власний бізнес. Зустріч із нами не стала для нього шоком, адже він здогадувався, що його шукають.

Хоча, буває, знаходимо людей, які й не думали тікати, а просто, нічого не підозрюючи, міняли місце проживання. Так було із молодим хлопцем, якого шукали за крадіжку мобільного телефона. Суд постановив узяти молодика під варту, але той на засідання не з‘являвся. Виявилось, він переїхав і навіть не отримував повістки до суду. Проживаючи в іншому місті, він одружився, народилась дитина. Важко було дивитись на сльози його дружини. Шкода таких. Однак, більшості хотілося б покарання вповні, адже переважно тікають усвідомлено.

За словами Романа Проценка, є кілька категорії людей, яких доводить розшукувати. Це не лише злочинці, а й літні люди, які страждають на втрату пам‘яті; люди, які заборгували комусь, і їх потім під тиском “кредиторів” подають у розшук рідні. Виїжджають переважно до великих міст на Сході та Півдні країни, у Київ та Москву, де часто непогано влаштовуються. Найважче якраз із тими, хто тікає за кордон. Наприклад, з Росії не видають людину українським правоохоронцям, якщо утікач встиг отримати російське громадянство. Та й сама екстрадиція, якщо її вдається добитись, триває досить довго. А інколи трапляється, що утікачі... ходять просто „по сусідству”, каже розшуківець.

— Я знав, що рідні злочинця живуть неподалік мого дому, і він до них навідується. Проте упіймати не вдавалось. Але одного разу таки вистежив, він саме направлявся у гості до тещі. Тут йому вже й нікуди було тікати, — посміхається міліціонер.


Віталій МЕЛЬНИККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

822

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

636

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

425

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

370

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...

370

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...