Володимир Черкас: усі мої сусіди знають: якщо випив і сів за кермо, ти - злочинець

Володимир Черкас: усі мої сусіди знають: якщо випив і сів за кермо, ти - злочинець

Голова громадської організації "Комітет безпеки руху" розповів про спільне патрулювання із поліцією
Як патрулюють місто поліцейські, чи пропонують їм порушники хабарі і чи кращі нові патрульні за колишніх працівників ДАІ - знає не із чуток голова ГО "Комітет безпеки руху" Володимир Черкас. Саме він зі своїми колегами майже щоночі виїздять на патрулювання разом із поліцейськими. Володимир Черкас знає, як мають поводити себе поліцейські на службі. Він сам пропрацював два роки у відділі профілактичної роботи вінницької ДАІ. Тепер регулярно читає і перечитує закони, аби вказувати на помилки новоспеченим поліцейським.

- Володимире, чому покинули працювати у ДАІ?
- Я починав працювати у ДАІ у відділі профілактичної роботи. Пропрацював там 2,5 року. Це була не атестована, а вільнонаймана посада. Покинув, бо зарплати були малі, а ще давали машини, які потрібно ремонтувати і заправляти за свій рахунок. У мене батько пропрацював 25 років у Державтоінспекції, він вийшов на пенсію ветераном ДАІ, але більшу частину вислуги працював за часів СРСР, коли до співробітника міліції була довіра.
 

- Як почалася ваша співпраця із правоохоронними органами?
- Співпрацювати ми почали ще із даішниками. Виходили на патрулювання, але не у такому режимі, як зараз. Зараз із патрульною поліцією виходимо на патрулювання майже щоночі. У такому форматі співпрацювати із працівниками ДАІ було майже не можливо. Вони самі нам натякали: хлопці, час-два попрацювали - уже йдіть додому. Ми всі розуміли, що є корупційні схеми, вони щось хотіли заробити.
 

- А із поліцією патрулюєте без проблем?
- Ми звернулися до керівника Вінницької поліції Редвана Усеінова із проханням долучити громадськість до патрулювання міста. У першу ж ніч після присяги копів ми виїхали на патрулювання. Чергували чотири ночі підряд, дивилися, як вони себе поводять, як люди на них реагують. Ми усі знаємо, що право будується на нормах моралі. Патрульні до справ підходять із розумом. Є, можливо, такі ситуації, коли профілактична бесіда краще, ніж написати постанову чи протокол. Так, у них немає досвіду, і у деяких ситуаціях це помітно. З професійної точки зору їм ще багато потрібно вчитися. Проте однозначно можна сказати, що працюють вони набагато краще, ніж працівники колишньої ДАІ.
 

- Як відбувається спільне чергування?
- Будь-який сторонній доступ у поліцейські автомобілі заборонений, так само вони не сідають у наші автомобілі. Ми постійно рухаємося по місту. У нашій команді усі професійні водії. Якщо ми бачимо, що поліцейські переслідують когось, ми не порушуємо правила і їдемо спокійно, якщо на світлофорі горить червоне світло - зупиняємося. У принципі, поліцейські самі затримують, а ми приїжджаємо за кілька хвилин. Окрім того, ми можемо викликати патрульних, якщо бачимо, що п'яний водій сідає за кермо.

- За чий рахунок заправляєте машини?
- Всі активісти мають свій невеличкий бізнес і заправляються за власний рахунок. У нас немає ні рахунку, ні спонсорів - нікого. Та ми й цього не хочемо, навіть якщо є пропозиції, ми їх відхиляємо, бо не хочемо бути залежними від когось.

- Як дружина ставиться до таких нічних чергувань?
- Вона, звісно ж, як будь-яка жінка, хоче, аби чоловік завжди був поруч. Проте цілком мене підтримує, і чергуємо ми ж не кожну ніч.
 

- Ваших екс-колег зупиняли патрульні, чи не просили вони якось допомогти вирішити ситуацію?
- Так, близько 3-4 осіб затримувала поліція за керування автомобілем у нетверезому стані. Але всі мої сусіди, близькі, родичі: якщо знають випив і сів за кермо, ти - злочинець. Керівник головного управління Нацполіції неодноразово доводить до особового складу, що якщо будете у нетверезому стані і вас зупинять - це 100% звільнення. До екс-міліціонерів є моральні вимоги. Якщо він пропрацював роки у ДАІ і сьогодні сам сідає п'яний за кермо - це питання моралі. П'ють слідчі, судді, оперативники. Це люди, які можуть собі дозволити викликати таксі і спокійно доїхати додому.

- Ви багато співробітників поліції знаєте у обличчя?
- Знаю. Але якщо вже їх зупинила поліція, то тут немає значення: хто ти і ким працюєш. Були такі випадки, коли зупиняли діючих працівників поліції. Вони продували драгер, він був по нулях, перед ними вибачалися, і вони їхали далі. Вони до цього ставилися із розумінням. Ми також вибачилися, що затримали його час і все. Ми цим займаємося, щоб було безпечніше у місті. На дорозі стало менше мажорів, менше ДТП і п'яних водіїв за кермом. Можливо, ми показали п'яних поліцейських, і десь не випив прокурор.

- А чи є продовження того нічного затримання під УМВС?
- Керівник дозвільної системи, який серед ночі намагався потрапити на територію головного управління поліції, звільнився. У нього є 27 років вислуги - і він пішов на пенсію.
 

- Останнім часом кількість ДТП зменшилася?
- На мою думку, статистика ДТП приховується, і про більшість аварій стає відомо тільки завдяки активістам і журналістам. Кількість аварій збільшилася, я не можу сказати, що саме у Вінниці. Проте останнім часом у нас були резонансні ДТП із жертвами. Патрульна поліція із цією ситуацією на сьогодні справитися не може, бо вони поєднали функції патрульно -постової і дорожньо-патрульної служб. Коли наряд обслуговує сімейний конфлікт, у цей час проїжджають десятки нетверезих водіїв.

- Який випадок із патрулювання запам'ятався найбільше?
- Випадки у нас всі цікаві. То слідчий танцює, то оперативник сидить плачучи і погрожує зв'язками. На сьогодні колишній даівець Льопа затьмарив усі попередні випадки. Екіпаж отримав повідомлення, ми підхопили уже у процесі. Його зупиняли за орієнтуванням. Він вимкнув світло фар і почав тікати, уже 100% було зрозуміло, що питання є. Дружина сховалася у кущах, а він сховався за деревом. Намагався битися із поліцейським, але це виглядало більше, як амбіції даішника, якого зупинила нова поліція. Хоча, відверто кажучи, варто відмітити його професіоналізм. Він професіонал і у водінні автомобіля, і фізична підготовка теж хороша, вміло у свої роки перестрибнув через паркан.

- Невже патрульним поліцейським не пропонують хабарів?
- По патрульній поліції не чув навіть поза межами нашого спільного патрулювання. У принципі, хлопці тримаються і працюють у рамках тієї заробітної плати, яку їм обіцяли - 8000 грн. Від них я не чув жодних натяків на те, щоб їм дали гроші, і й від водіїв натяки зменшилися. Випадків, коли вкладали гроші у документи і давали їх правоохоронцям, немає.  

- Серед нової поліції багато і екс-даівців, вони теж бережуть репутацію поліцейських?
- Із колишніми працівниками ДАІ, які перейшли працювати у поліцію, досить комфортно працювати на лінії. Вони досконало знають законодавство, відразу включаються у роботу, мають чимало практики. Прийшли молоді хлопці, тому, я думаю, що вони все ж таки бережуть ту репутацію, яку уже вдалося напрацювати. Не хотілося б, щоб Вінниця стала першим містом, де копи взяли б хабар. (До речі, у вівторок у Вінниці один з порушників якраз і намагався дати хабаря патрульним поліцейським. Ті відмовилися і діяли за уставом. - Ред.)

- Як батько, який теж працював у ДАІ, ставиться до вашої співпраці із поліцією?
- Він мене підтримує, і є одним із засновників нашої громадської організації "Комітет безпеки руху". Проте він критично ставиться до патрульної поліції. Каже, що їм не вистачає професіоналізму. Так, їм потрібен певний час, щоб стати професіоналами. Є хлопці, які прийшли на зарплати і не розуміють, куди вони потрапили. Думаю, що система із такими працівниками скоро попрощається.
 

- Як бачите розв’язання проблеми п'яних водіїв за кермом?
- Ми багато разів зверталися і до поліції, і до Верховної Ради із пропозицією зробити більш жорсткіші покарання для п'яних водіїв. Можу сказати із практики, що чим більша відповідальність, тим більше буде бійок із працівниками поліції, але їздити п'яними все одно будуть, на жаль.

 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

770

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

575

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

354

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

330

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

328

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...