Ігор Шевченко: вінничани отримують авторські права на сценарії, комп'ютерні програми і навіть рецепти...

Ігор Шевченко: вінничани отримують авторські права на сценарії, комп'ютерні програми і навіть рецепти...

Єдиний патентний повірений у Вінницькій області каже, що вінничани вже зрозуміли - захищати патентом варто не лише традиційні винаходи
Експерти вважають, перш ніж в Україні почнуться справжні економічні зміни, країні серед іншого потрібно налагодити й систему захисту інтелектуальної власності, у тому числі авторських прав. Без цього суттєвих зрушень не буде.
Один із тих, від кого залежить розв’язання цієї проблеми, принаймні у регіональному вимірі, - начальник відділу зовнішньоекономічних зв'язків і перекладів Вінницької торгово-промислової палати, патентний повірений України Ігор Шевченко.
В інтерв'ю журналісту "Міста" він докладно розповів, що ж нині найчастіше захищають патентами вінничани, і чим ризикують місцеві "паразити на відомих брендах".
- Я вже напевно дисертацію можу написати за фактами так званого інтелектуального рейдерства, коли, наприклад, працівники, яких незаконно звільнили, чи колишні компаньйони, які розійшлися у поглядах один із одним, і навіть просто сторонні люди, які бачать, що нині активно розкручується той чи інший логотип, раптом починають діяти за принципом "хто перший встав, того й тапки", - каже Ігор Шевченко. - Якщо логотип, назва, ідея, винахід, прилад, рецептура, художній твір незахищені - їх насправді дуже легко вкрасти. І з таким на Вінниччині стикаєшся дуже часто.
За словами патентного повіреного, якщо людина не потурбувалася заздалегідь про реєстрацію свого авторського права, вона ризикує його втратити назавжди.


- А Ви хіба не можете у цьому випадку допомогти постраждалим від такого піратства?


- Як патентний повірений, я відповідаю лише за можливість патентування того чи іншого об'єкта і допомагаю людям пройти відповідну процедуру реєстрації. Але, ні я, ні інші повірені, не можуть займатися розшуковою роботою або з'ясуванням, чи може, наприклад, і інша людина бути справжнім автором незареєстрованого раніше об'єкта. З цим варто вже звертатися до правоохоронних органів або до суду.


- У традиційній уяві об'єкт захисту інтелектуальної власності - це якийсь супер-цінний винахід. Це справді так?


- За радянських часів так і було. Слюсар Микола або інженер Петро робили важливий винахід, який допомагав, скажімо, заощадити державні кошти чи здійснити важливий науковий прорив. Держава казала їм дякую, іноді навіть преміювала символічною сумою, оформлювала патент на винахід і користувалася ним у повній мірі. Нині патентування - це те, про що турбується кожен окремий підприємець, винахідник, митець і навіть звичайна людина. Патент може стосуватися будь-чого, і зовсім не обов'язково, щоб це було втілено у металі чи пластику. Наприклад, останнім часом у Вінниці реєструють багато сценаріїв - до кінофільмів, телевізійних програм, ток-шоу. Так само часто отримують авторські права на комп'ютерні програми, оскільки вінницькі айтішники нині активно розробляють, скажімо, мобільні додатки, які виходять і на вітчизняні, і на закордонні ринки.


- Але й традиційні патенти на інноваційні прилади і технології теж видаєте?


- Звісно ж. Минулого року реєстрували патент на сканер, який розташований на літальному апараті і дозволяє здійснювати 3D-зйомку. Мова йшла про пристрій, який розробило державне підприємство "Геосистема". Завдяки оформленому авторському праву, вони тепер зможуть монопольно використовувати свій квадрокоптер на території України протягом десяти років. Але, думаю, десять років чекати не доведеться. Підприємство постійно вдосконалює свій новаторський пристрій, і відповідно подаватиме нові заявки на патент. Додам, що це нормальна практика, яка, так би мовити, стимулює винахідників і конструкторів не просто почивати на лаврах, а думати про вдосконалення своїх розробок.


- А що ще, так би мовити, вдосконалюють вінничани?


- Краще запитати, що вони тільки не вдосконалюють. Нещодавно звернувся чоловік, який буквально "на коліні" у власному гаражі винайшов дуже простий пристрій для заточування свердла. Скористатися цим винаходом зможе навіть звичайна домогосподарка, якщо, звісно ж, їй у голову прийде ідея заточити свердло. При цьому сама ідея - абсолютно оригінальна і тому заслуговує патентування.


- А схеми вічних двигунів не приносять для патентування?


- Знаєте, ні. Втім, його й не зареєструють, бо у правилах патентування чітко прописано, що винахід із такою назвою патентуванню не підлягає. Хоча, жарти жартами, а оригінальних і талановитих винахідників у Вінниці вистачає. От зараз, наприклад, ми оформлюємо патент для одного із таких вінничан, який працює у напрямку перетворення хімічних реакцій у електричну енергію. Суть полягає у тому, що у колбі у лужному середовищі відбувається хімічна реакція між вугільною пластиною і каталізатором (кадмій, паладій, карбонікель тощо) і живить світлодіодну лампочку, яка вже горить більше 18 років. Система - абсолютно автономна, жодного зовнішнього впливу. Це, звичайно, не вічний двигун, але дуже і дуже перспективна розробка. При цьому цікавих ідей у нашого винахідника ще дуже багато. Попереду реєстрація іншого винаходу - спеціального жилета, який за рахунок тепла, яке виділяє тіло людини, зможе заряджати, скажімо, мобільний телефон чи інший електронний гаджет. Погодьтесь, це теж дуже затребувана і сучасна технологія.


- А чи варте патентування тих зусиль, часу і врешті-решт коштів, які на це витрачається?


- Перш за все, оформлене право на інтелектуальну власність - це актив, який дає своєму власнику дуже широкі можливості. Фактично, після патентування ви можете цей актив продати, подарувати, залишити у спадок, взяти під свою інтелектуальну власність кредит у банку або використати як статутний капітал, відкриваючи власний бізнес.


- А як оцінити вартість такого інтелектуального внеску?


- Таку оцінку робить спеціальний оцінювач. Так само як є оцінювачі нерухомості, або мистецьких творів, є й оцінювачі, які спеціалізуються суто на оцінці нематеріальних інтелектуальних активів. При цьому те, що ці активи не матеріальні аж ніяк не означає, що вони від того будуть якось поступатися у ціні іншим активам. От, скажімо, ви знаєте який нині найдорожчий вінницький об'єкт інтелектуальної власності і скільки він коштує?


- Сподіваюсь, що Ви мені скажете...


- Це торгова марка Roshen. У 2014 році, за незалежними експертними оцінками, вона коштувала близько 300 мільйонів доларів.


- А якщо завтра хтось захоче започаткувати бізнес із схожою назвою?


- Сучасні охоронні документи на право власності захищають не тільки прямі назви, або зображення, але й схожі. От спробуйте нині розкрутити бізнес із назвою, скажімо, "Abibas" чи "Кока-кола" у кириличному написанні цього слова... Та вас штрафними санкціями укатають ще до того, як щось встигнете виробити. Бо це спекулювання на чужій діловій репутації і введення споживачів у оману.


- Тим не менш, у Вінниці, наприклад, активно розвивається кав'ярня із назвою дуже схожою на назву найбільшої у світі мережі кав'ярень.


- А це якраз і є приклад звичайного паразитування на широко відомій світовій марці, у цьому випадку - це міжнародна мережа кафе швидкого обслуговування американської фірми Starbucks Corporation. Зауважу, що у вінницької кав'ярні навіть стаканчики для кави подібні до "старбаксівських". Тому, якщо власники захотіли б зареєструвати таку торгову марку, то заявку я б у них ніколи не прийняв. Це абсолютно тупиковий варіант, перший же судовий позов не дасть їм жодного шансу на подальше існування. Звісно, власники можуть до певного часу розкручуватися на чужому імені, але винятково до того часу, поки їхня діяльність не стане хоч трошки помітною для власників справжньої торговельної марки. Зараз вочевидь вони надто незначні для того, щоб американський власник починав якісь юридичні дії. Але якщо він вирішить їх розпочати, то швидко доведе своє право.


- А яке може буде покарання за таке піратство?


- Санкції можуть бути дуже серйозними. Не хочеться вдаватися у юридичні тонкощі, але такі порушення можуть каратися навіть ув'язненням терміном до шести місяців, а при повторному вчиненні такої дії - до двох років. Хоча на моїй пам'яті такі жорсткі заходи впливу, якщо чесно, ще не застосовували. Найчастіше винний відбувається штрафом.


- І скільки доводиться платити?


- Позивач може вимагати компенсацію, яка складатиметься із трьох складових - відсотку від отриманої порушником вигоди, відсотку від втраченої компанією вигоди і моральної шкоди. І, як правило, гроші фігурують чималі. Типова сума штрафних санкцій - від 50 тис. грн. Це якщо мова про якесь дрібне порушення. А от якщо хтось із вінницьких підприємців захоче незаконно використати, скажімо, образ героїв із мультфільму "Маша и медведь", то штраф буде обраховуватися щонайменше десятками мільйонів гривень. Більше того, позивач може вимагати навіть знищення обладнання, на якому виготовлялась продукція, яка порушила авторське право. Отже, із захистом правовласників у нас, як і в усьому цивілізованому світі, все дуже серйозно. Жодної самодіяльності, все точно так, як і в інших країнах Європи або Америки.

Досьє "МІСТА":
Ігор Шевченко - начальник відділу зовнішньоекономічних зв'язків і перекладів Вінницької торгово-промислової палати.
Навчався у Державному інституті інтелектуальної власності (Київ).
Займається реєстрацією торгових марок, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, авторського права і суміжних прав.
Із грудня 2013 року - єдиний патентний повірений у Вінницькій області згідно із відомостями про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), розміщених на сайті Державної служби інтелектуальної власності України.
Із вересня 2011 року по травень 2012 року викладав "Патентознавство" і "Інтелектуальну власність" для студентів Вінницького факультету Київського національного університету культури і мистецтв.
У 2009 році стажувався у США за програмою "Захист прав на інтелектуальну власність".

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1218

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

404

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

216

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...