Житло і робота – залишаються основними проблемами переселенців

  У приміщенні Донецького національного університету 20 червня відбулися громадські слухання, на яких були присутні переселенці і де йшлося про ті проблеми, з якими вони нині стикаються. Учасниками заходу стали близько 50 пересленців зі східної України та Автономної Республіки Крим, які тепер мешкають на Вінниччині, представники місцевої влади, а також члени громадських організацій. Щоправда, як потім зазначить перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко, він сподівався, що переселенців буде набагато більше, аніж півсотні.
Ініціаторами громадських слухань виступили засновник Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень, проректор із науково-педагогічної, виховної та соціальної роботи ДонНУ Микола Удод та керівник «Вінницького прес-клубу» Наталя Волховська.
«Вимушено переміщені особи на Вінниччині: виклики, проблеми, спільне бачення майбутнього», - такою загальною темою окреслили зустріч, головною ідеєю та метою якої, за словами Володимира Кіпеня, є встановлення діалогу між переселенцями, місцевою громадою та владою.
-На Вінниччині сьогодні перебувають понад 17 тис. офіційно зареєстрованих переселенців, які хочуть бути почутими та хочуть налагодити своє життя тут, - зазначив Володимир Кіпень.
Як відмічають самі переселенці та представники волонтерських організацій, найбільшими на сьогоднішній день проблемами для них є проблеми із житлом, працевлаштуванням і… дискримінацією. Остання, як пояснили самі переселенці, проявляється у небажанні місцевих здавати переміщеним особам житло, приймати їх на роботу тощо. Так, одна з учасниць слухань розповіла, що їй відмовили в оренді квартири, коли побачили донецьку прописку, при цьому зазначили, що жінка може виявитися неплатоспроможною.
На самих громадських слуханнях учасники пішли далі простого обговорення проблем. Основна частина заходу була присвячена їх вирішенню.

Де жити?
Проблему відсутності житла усі присутні визначили як найголовнішу і таку, що потребує негайного вирішення. За словами переселенців, якщо вони матимуть житло, їм буде простіше знайти роботу й інтегруватися у вінницьку громаду, оскільки тоді вони вже не будуть «бідними родичами». При цьому, усі присутні погодилися з тим, що те житло, яке сьогодні пропонує влада, не є пристосованим для експлуатації, незважаючи на те, що таких приміщень у Департаменті соціального захисту облдержадміністрації нарахували аж до 20 тисяч.
-Більшість будинків простіше знести і звести на їх місці нові, - скаржиться одна з учасниць слухань.
Член громадської організації «Спільна справа» Сергій Орлов звернув увагу і на іншу проблему.
-Треба пам’ятати, що переселенці - загалом міські жителі, бо Донбас – індустріальний регіон. Тому жити у селі ми не будемо. Так само не є вирішенням проблеми і будівництво містечка для переселенців на кшталт того, який зараз функціонує у Харкові. Всі будинки там картонні, - пояснив він.
Єдиним виходом із ситуації, на думку Сергія Орлова, є виділення землі під будівництво житла. Він також каже, що наразі ГО «Спільна справа» звернулася вже до 15 консульств з таким проханням.

Де працювати?
За ступенем важливості проблему працевлаштування на громадському слуханні поставили на друге місце. Переселенці пояснили це тим, що на роботу важко влаштуватися, коли у тебе немає прописки, але і жити тільки на заощадження більшість не може.
Одним із головних спікерів у цій умовній секції був Сергій Десяк – президент Асоціації приватних інвесторів. 
-Питання створення робочих місць, збереження бізнесу, який постраждав у зоні АТО – надзвичайно важливе, - зазначив Сергій Десяк. - Але ми запевняємо, що у Вінницькій області будуть створені найкращі умови в Україні з надання робочих місць. Наразі ми вже маємо проект, який допоможе адаптуватися підприємцям на Вінниччині. Його загальний бюджет складає 360 тис.євро: 10% буде виділено з обласного бюджету, а 90% надає Європейський Союз.
За словами Сергія Десяка, ця програма передбачає видачу пільгових кредитів, консультацій із розробки планів бізнес-проектів. За розрахунками експертів, з загальної суми буде виділено 15 тис.євро на те, щоб відновити роботу одного підприємства. Крім цього, Сергій Десяк пообіцяв проведення інформування зацікавлених осіб про звільнені майданчики для облаштування своєї справи, про бізнес-партнерів тощо. Також у планах організаторів провести форум міжрегіонального співробітництва інвестицій.
Вихід із ситуації запропонувала і Ольга Дороніна – переселенка, представник економічного факультету ДонНУ.
-Наш факультет проводить різноманітні тренінги, семінари, курси. У Донецьку ми співпрацювали з Центром зайнятості, перекваліфіковували людей, тому вам можемо і хочемо запропонувати теж саме, - сказала вона. - Звернувшись по допомогу, ви дізнаєтеся, як презентувати себе на ринку праці, як відкрити власну справу, знайдете відповідь на питання, пов’язані з конфліктами на роботі, психологією тощо.
Також, Ольга Дороніна наголосила, що у ДонНУ і досі є вакантні місця, тому кожен, хто має бажання влаштуватися на посаду лаборанта, методиста тощо, може напряму звертатися до них.

Юридична допомога
Юридична допомога – ще одна з потреб переселенців. Пояснюється це тим, що людям необхідно оформлювати багато довідок та інших документів.
Микола Удод проанонсував відновлення роботи юридичної клініки при Донецькому національному університеті.
-Це установа, до якої ви можете звертатися задля отримання безкоштовної юридичної консультації. Не слід вважати це нашим першим досвідом, оскільки клініка такого формату 10 років поспіль працювала у Донецьку. Зараз нам потрібен час, щоб відновити сили, набрати персонал і вже 1 вересня ми будемо відкриті для вас, - сказав він.
Крім цього, свої послуги запропонувала і Наталя Усова, переселенка з Донецьку, яка перевезла до Вінниці три своїх підприємства. Юрист зазначила, що допомогу переміщеним особам у її юридичній конторі надаватимуть безкоштовно, оскільки вона розуміє, наскільки зараз важко людям.
-Також я пропоную робочі місця тим, хто розуміється на справі. Нам потрібні гарні юристи, бухгалтери, - зазначила Наталя Усова і оголосила про готовність брати на роботу навіть студентів.

Інтеграція і співпраця
Андрій Гижко, перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації, закликав усіх переселенців об’єднуватися у певні спільноти і не боятися звертатися до органів влади.
-Коли є співпраця, завжди простіше. ДонНУ – гарний тому приклад. Після переїзду установи ми одразу налагодили контакти з керівництвом, через що повноцінна робота почалася швидко, і сьогодні університет майже повністю інтегрувався у Вінницьку громаду, - зауважив він.
За словами Андрія Гижка, переселенці мають знати, до якої саме структури їм необхідно звертатися, адже тоді і послугу можна отримати швидше.
-Як правило, майже усі питання вимушено переміщених осіб стосуються міських або районних підрозділів влади і при всьому бажанні обласна адміністрація вирішити їх не зможе, - пояснив перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації.
Наприкінці зустрічі, одноголосно було ухвалене рішення про створення інформаційно-координаційного центру «Перспектива» - задля вирішення нагальних проблем із працевлаштування, навчання та адаптації вимушено переміщених осіб. Адже, як зауважив Олександр Горбатко, лідер ГО «Донбас SOS»:
-Зараз головне, щоб усі зрозуміли, що в Україні не з’явився 1 млн. 300 тис. людей,  які щось просять. В нас є понад мільйон громадян, які мають потенціал, готові працювати та змінювати свою країну.

Корисні телефони

Сергій Орлов (ГО «Спільна справа»):
+38(050)986-43-25
+38(096)558-37-89

Сергій Десяк, президент Асоціації приватних інвесторів
+38(063)223-95-63
+38(067)599-79-73

Торгово-промислова палата (проектний контакт-центр)
м. Вінниця, вул. Соборна, 67. Телефон (0432)52-03-54

Ольга Дороніна, представник економічного факультету ДонНУ:
М.Вінниця, вул.Фрунзе,4, каб.№307
+38(067)754-84-45
+38(098)314-24-56
+38(095)405-32-05

Наталя Усова, юрист:
Адвокатська контора: м.Вінниця, вул.Київська,16
+38(050)477-18-46

Центр «Перспектива»
+38(0432)50-89-48

ГО «Донбас SOS»
0800309110 – гаряча лінія
   
 


Ганна БеловольченкоКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

716

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

521

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

312

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

289

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

283

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...