В Україні закриють до 500 вишів

В Україні закриють до 500 вишів

В Україні більш ніж удвічі скоротиться кількість вищих навчальних закладів. Такої реформи освіт­ньої системи від влади вимагав Міжнародний валютний фонд, в обмін на багатомільярдний кредит.

Крім зменшення обсягів прийому студентів на умовах державного замовлення (бюджетні спеці­альності), зменшиться і кількість вишів - з 802 до 317, тобто практично в 2,5 разу.

Почати ліквідацію планують влітку, після завершення чергового навчального року. Таким чином, вже в цьому році Кабмін розраховує заощадити близько 312, 3 млн. грн.

У Міносвіти обіцяють, що процес не буде болючим.

- 317 - це, фактично, та кількість вищих навчальних закладів, яке у нас зараз і є. А ось коледжі і технікуми (за старими нормами - це освітні установи першого і другого рівнів акредитації, які випускали молодших спеціалістів і бакалаврів. - Авт.), за новим законом про вищу освіту, просто перестануть вважатися вузами, - пояснив глава Міносвіти Сергій Квіт.

Вузами, за його словами, вважаються установи, що орієнтуються на наукову роботу, а не на ринок праці. Тому нова класифікація передбачає існування безпосередньо університетів і академій, а коледжі, які планують залишити в системі вищої освіти, можуть бути переакредитовані і готувати бакалаврів.

Втім, деякі вузи ліцензій все-таки позбавлять, не приховує міністр. За попередніми підрахунками, таких вузів буде кілька десятків.

Робочі та навчальні місця за викладачами та студентами обі­цяють зберегти.

- На 100% усім студентам і викладацькому складу будуть забезпечені місця в інших навчальних закладах, - запевняє глава департаменту вищої освіти Міносвіти Юрій Коровайченко.

Нагадаємо, у зв\'язку з невідпові­дністю навчальних закладів ліцензованим умовам Акредитаційна комісія України ще минулого року засумнівалася у доцільності існування трьох вінницьких вузів.

Повідомлення про це ще у грудні 2014 року з\'явилося на сайті Міносвіти.

До переліку вінницьких вузів, які потрапили "під зачистку", потрапив "Вінницький інститут конструювання одягу і підприємництва", Вінницька філія "Європейського університету" та Жмеринська філія "Університету сучасних знань".

Щоправда, в інституті конструювання одягу і підприємництва одразу ж повідомили, що вони потрапили в цей список помилково.

 

Коментарі

Міністр освіти і науки України Сергій Квіт:

- Нині бізнес не бере участі у житті університетів та не впливає на них. Думаю, це не правильно. Бізнессередовище повинно брати участь у формуванні навчальних програм і фінансувати їх.

Головна роль бізнесу - представляти професійні вимоги, які повинні враховуватись в університетах. Думка бізнесу потрібна при проведенні ліцензування, акредитації, формуванні навчальних планів та змісту навчання.

Перший заступник міністра освіти і науки України Інна Совсун:

- Я їздила в регіони, університети питають перелякано: "Що, тепер не буде обов\'язкового переліку предметів?" Я кажу: "Ні, не буде".

"А чому? А як? Це ж будуть різні програми". Я кажу: "Слухайте, ви ж значно досвідченіші за мене викладачі. Що, ви не знаєте, що треба викладати студентові, щоб з нього вийшов фізик?" - "Ну, знаємо…" - "Так, а в чому проблема?"

Треба говорити з людьми. Вочевидь, вони звикли, коли зверху вказують, як саме що робити. І коли ти їм кажеш, що "це ваша відповідальність, ми встановлюємо компетенції, ви визначаєте, як їх досягати", у них виникає купа запитань, багато паніки, багато переживань, і значною мірою вони не готові брати відповідальність на себе.

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи потрібно прагнути отримати вищу освіту?
Чи має вища освіта бути безплатною?"

Марія, студентка:

- Потрібно здобувати вищу освіту, вона має бути безплатною. Без вищої освіти людям закриті усі двері.

Ольга, у декретній відпустці:

- Оскільки у нас спе­ціалістів середньої ланки мало, то, можливо, доступ до вищої освіти варто обмежувати. З іншого боку, люди мають бути освічені, це запорука вищого рівня життя. 

Леся Василівна, пенсіонерка:

- Вища освіта ще нікому не завадила, її варто здобувати. Було б добре, аби вона була безкоштовна, але це просто мрія.

Інна, викладач:

- Країні більше необхідні кваліфіковані робітники, ніж люди з вищою освітою. А безплатна освіта має бути для талановитих дітей.

Олексій, студент:

- Вища освіта має бути безкоштовною. Адже багато є талановитих людей, які не мають можливостей навчатися, влада має надати їм цю можливість.

 


Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1336

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

  ...