Донбас після виборів

Донбас після виборів

   Голосування сепаратистів загострило кризу на Донбасі і може призвести до відновлення масштабних бойових дій у регіоні.
Президент України Петро Порошенко засудив дії сепаратистів, звинувативши їх в ескалації ситуації і пообіцявши адекватну реакцію.
Сепаратисти ж навпаки вимагають від Києва визнання результатів виборів у ДНР і ЛНР.
Ситуація посилюється появою повідомлень про переміщення російських військових і техніки на непідконтрольних українській владі територіях.
Порошенко обіцяє жорстку реакцію
Президент України ще в день виборів на Донбасі назвав голосування фарсом, який немає нічого спільного з волевиявленням народу. Наступного дня, 3 листопада, у зверненні до нації Глава держави більш детально роз\'яснив своє ставлення до виборів сепаратистів.
Петро Порошенко скликав засідання Ради національної безпеки і оборони. За його словами, проведення "виборів" у самопроголошених Донецькій і Луганській "народних республіках" різко загострило ситуацію на Донбасі.
- Ті широкі повноваження, які передбачав закон про особливий статус деяких районів Донецької і Луганської областей, ми готові надавати тільки легітимно обраним органам місцевого самоврядування. А не бандитам, які самі себе вінчають на царство, - наголосив Президент.
Порошенко додав, що влада готова ухвалити новий закон про управління на цих територіях при виконанні всіма сторонами мінських домовленостей.
- Ми готові будемо прийняти новий закон - при поверненні всіх сторін до виконання Мінського протоколу. У разі припинення вогню, створення буферної зони, встановлення контролю за кордоном. І зрозумілими кроками, які б означали задній хід бойовиків у питанні так званих виборів 2 листопада, - каже Петро Порошенко.
Новий закон повинен передбачати, серед іншого, бюджетну децентралізацію, дозволивши цим районам самим на основі власних ресурсів відповідати за своє фінансування.
Крім того, Петро Порошенко розповів, що в майбутньому має намір ініціювати створення вільної економічної зони (ВЕЗ) на Донбасі і спеціальний режим торговельних відносин з Європейським Союзом і Росією.
За його словами, відновлення інфраструктури Донбасу здійснюватиметься з коштів міжнародного фонду, куди увійдуть також і кошти іноземних партнерів.
Президент зазначив, що ресурсів форду вистачить на відновлення пошкодженої інфраструктури за умови відновлення української влади, миру, спокою і безпеки.
У сепаратистів
свій ультиматум
У ДНР і ЛНР не особливо переживають через можливе скасування українського закону.
Самопроголошені "ДНР" і "ЛНР" "гарантують, що якщо Київ проявить розсудливість", то обрані 2 листопада "керівники республік будуть готові до продовження діалогу". Про це йдеться в заяві, поширеній увечері 3 листопада.
Сепаратисти кажуть, що їхні вибори не суперечать мінським домовленостям, а навпаки проведені відповідно до них.
При цьому в ДНР і ЛНР звинувачують Україну в "порушенні домовленостей" і "спотворенні узгодженої редакції закону про особливий статус Донбасу".
"Ми закликаємо Київ дотримуватися мирного плану і припинити військовий і політичний тиск на Донбас. При цьому ми гарантуємо, що якщо Київ проявить розсудливість, обрані керівники будуть готові до продовження діалогу", - йдеться в заяві.
Сепаратисти обіцяють "дотримуватися духу мінських переговорів" і заявляють про готовність "до відновлення всього комплексу зв\'язків із регіонами України, до укладення угод з Кабінетом Міністрів, підприємствами і організаціями України".
Російські війська активізувалися
За даними групи "Інформаційний спротив", Росія розмістила 6 ракетних комплексів "Іскандер" у прикордонній з Донецькою областю смузі, а також продовжує розгортати свою техніку на території Донбасу.
У Макіївці ж "озброєння і військова техніка, що прибувають з Росії, перефарбовуються під військову техніку Збройних сил України - у зелений матовий колір, з нанесенням двох паралельних білих смуг, номери техніки замальовують".
Також зафіксовано прибуття з території РФ оптико-електронних комплексів розвідки і засобів повітряної розвідки для артилерійської групи, що підтримує БТГ противника на напрямку н.п. Куликове-Павлопіль.
Крім того, за даними "Інформаційного спротиву", упродовж останніх діб прибуло близько 15 критих вантажівок із озброєнням та боєприпасами і до 100 осіб особового складу російської армії в Донецьк.
1 листопада біля Донецька була помічена колона військових вантажівок. Кореспондент британського видання The Telegraph Роланд Оліфант повідомив про пересування військової колони з "Градами" та іншою військовою технікою неподалік Донецька.
У США вже стурбовані повідомленнями про появу військової техніки біля Донецька.
Україна не буде
бити першою?
Радник Президента України Олег Медведєв вважає, що можливе скасування закону про особливий статус для окремих районів Донбасу не означатиме перехід до відновлення військових дій з боку сил АТО.
-Українське керівництво залишається прихильним стратегії пошуку мирних шляхів у врегулюванні проблеми на Донбасі, - зазначив радник Порошенка.
Росію
всі попереджають
У Росії так і не визначилися з офіційним визнанням виборів у ДНР і ЛНР.
МЗС Росії заявило, що Москва поважає волевиявлення жителів Південного Сходу України, і закликало до діалогу між Києвом і представниками Донбасу з урахуванням виборів.
США попередили Росію про ще більшу ізоляцію і введення нових санкцій, у разі визнання нею виборів сепаратистів.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель висловила своє невдоволення щодо ролі Росії в конфлікті на Cході України і не бачить підстав для скасування санкцій.
 

"Заморожений" конфлікт
   Після "виборів" Донбас перетворився на невирішений "заморожений конфлікт" на кордоні з Росією, йдеться у статті видання The Economist.
Україна, яка втратила Крим цієї весни, знову зазнала втрати. Бойовики провели "вибори", які засудили Америка, Європейський Союз і ООН. Росія привітала голосування на Донбасі, але утрималася від їх офіційного визнання. Влада Києва стверджує, що дипломатія працює. Але насправді тільки військові дії можуть повернути тепер території, які утримують бойовики. Таке завдання не стоїть перед Українською армією. Про це пише The Economist.
У НАТО визнали, що Східна Україна стає одним із невирішених "заморожених конфліктів" біля російських кордонів.
Для повстанців проведені "вибори" стали приводом для святкування. Інавгурація електрика Олександра Захарченка як глави самопроголошеної так званої "Донецької народної республіки" пройшла в оперному театрі, після виступав фольклорний ансамбль - це були танці людини в костюмі ведмедя і дітей, які читають вірші про їхнього нового лідера. Ці "вибори" дозволять Кремлю стверджувати, що Київ буде мати справу безпосередньо із Захарченком та його колегою в Луганську - Ігорем Плотницьким. Вони також дадуть Москві можливість обійти питання фінансової допомоги і допомоги у забезпеченні безпеки.
Мешканці Донбасу, які прийшли на голосування висловлювали ентузіазм по відношенню до їхніх нових лідерів, а, головним чином, - презирство до старих. Український уряд утратив будь-який авторитет серед цього населення. Із тих пір регіон перейшов на "московський час".
До чиновників регіону приходить розуміння відповідальності. Україна припинила виплати пенсій на окупованих територіях. Бойовики обіцяли більш високу заробітну плату, але поки не виконали цього. "Республіки" повинні побудувати уряд із нуля, і відновити інфраструктуру після війни.
Хоча угода про припинення вогню не зупинила бойових дій, але скоротила їх інтенсивність. Багато жителів повернулися, відкрилися закриті влітку деякі магазини і ресторани. Але "вибори" можуть порушити рівновагу. Президент України Петро Порошенко заявив про необхідність скасувати особливий статус Донбасу. Він також надав підкріплення кільком східним містам, щоб запобігти будь-яким атакам бойовиків. НАТО стверджує, що російські війська залишаються всередині східних регіонів України. Бойовики хочуть повернути ті території, які вони втратили цього літа. Деякі зі спірних районів мають вирішальне значення для довгострокового виживання "республік", у тому числі портове місто Маріуполь та електростанція на півночі від Луганська. Питання не в тому, чи зроблять вони (бойовики. - Авт.) наступний крок, питання в тому - коли.

 

Ми запитали у вінничан: "Що треба зробити з Луганськом і Донецьком?"
Марина, домогосподарка:
- У Луганській і Донецькій областях воєнний конфлікт, і ми маємо виграти цю війну. Ми не можемо допустити, щоб Схід України забрали, як Крим, тому потрібно прогнати сепаратистів із нашої землі.
Тетяна Сергіївна, пенсіонерка:
- На Луганськ і Донецьк марно напали. Це знаєте, як невістка не вгодила свекрусі - і вона її хоче покарати. Вони ж не збиралися виходити з України, а тільки хотіли визнання російської мови. Олігархи чубляться, а в бідних чуби тріщать.
Вікторія, державний службовець:
- Останнім часом стільки подій відбулося у нашій країні, тому мені сьогодні важко дати відповідь на це запитання. Ми у страшному сні не могли уявити, що колись буде війна на Донбасі.
Неля Яківна, пенсіонерка:
- З Донбасом варто зробити так, як сказав Яценюк. Він сказав, що не будемо платити ні пенсій, нічого до тих пір, поки вони самі не виженуть сепаратистів. Я чула, як шахтарі виганяли когось із цих сепаратистів, отже, можуть це зробити. Це українська земля.
Тетяна, студентка:
- У Донецькій і Луганській областях варто припинити війну, усі землі повернути Україні. Ми одна держава, тому повинні мати територіальну цілісність. Я вірю, що наші захисники принесуть нам перемогу.
Ірина, рекламіст:
- Як на мене, ті, хто за Україну, уже давно покинули Донбас, а ті, хто залишився, підтримують "Расею". Нехай там собі живуть, а я думаю, що Україна проживе і без тих двох областей.
Антон, музикант:
- У жодному разі не варто нам віддавати Донецьку і Луганську область, треба боротися до перемоги. Якщо ми їх віддамо, то сепаратисти прийдуть у наші домівки, і тоді України уже не буде.
Юля, студентка:
- Донецьк і Луганськ - це Україна. Ми маємо припинити війну, вивести звідти війська. Люди уже втомилися жити постійно у тривозі за завтрашній день. Ми маємо згуртуватися, підтримати наших воїнів і допомогти їм перемогти.
Мирослава, студентка:
- Донбас - це Україна. Ми маємо перемогти Росію, хоч її армія і сильніша. Але ті хлопці, які сьогодні там захищають наші кордони, справжні патріоти, тому я вірю, що Україна переможе.
Аліна, домогосподарка:
- Донецька і Луганська області мають залишатися у складі України. Ми не повинні повторити історію із Кримом. Я вірю в те, що ті люди, які там залишилися змінять свою думку і зрозуміють, що Україна - це їхній дім.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

961

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

423

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

346

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

334

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

333

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...