"Ми готові хоч зараз відстріляти виготовлені бронепластини"

"Ми готові хоч зараз відстріляти виготовлені бронепластини"

Двоє представників тульчинської Самооборони минулої п\'ятниці поїхали до гендиректора Краснянського СП "Агромаш" за бронепластинами для своїх п\'яти побратимів, які наступного дня мали відправлятися у зону АТО. Натомість самооборонівці потрапили у Вінницю на прес-конференцію, на якій Юрій Пономар, гендиректор "Агромашу", вимушений був доводити якість цих самих пластин для бронежилетів. Нагадаємо, що скандал із бронепластинами, котрі виготовляються у Краснянському СП "Агромаш", розгорівся після того, як активістка вінницького Майдану Таїса Гайда повідомила у соцмережі про те, що вони - прострілюються. Після звернення міліція розпочала кримінальне провадження. Про це "Місто" писало у минулому номері.
Ініціатором проведення доказової прес-конференції став Анатолій Банах, голова Люстраційного комітету області.
- 26 серпня до мене звернувся пан Юрій (Пономар, директор "Агромашу". - Авт.) із проханням виступити в ролі такого собі третейського судді, - розповідає Анатолій Банах. - Я йому сказав у лоб: якщо ви справді штампували браковані бронепластини, то повинні відповідати за законом. Але якщо ви робили їх згідно з технологіями, і вони нормальні, то ваше завдання зараз провести їх контрольний відстріл у присутності експертів. Таким чином зможете довести, що ваше підприємство виготовляє нормальну, високоякісну продукцію.
Відстріляли бронепластини на військовому полігоні у Тютьках, що під Вінницею. Офіційно, з експертом, після звернення до Вінницької філії Київського науково-дослідного інституту судової експертизи. Анатолій Банах каже, що особисто був там і навіть сам робив відстріл з ПМа.
- 10 бронепластин було відстріляно з різного виду стрілецької зброї - бойової, - каже Анатолій Банах. І тут же уточнює, посилаючись на пояснення експерта, що є різниця, з якої зброї і якими патронами робити відстріл. - Тому я можу сказати, що усі ті пластини, які ми відстріляли - доброякісні і однозначно вони підходять (для бронежителів. - Авт.). Лише за винятком однієї, яка була пробита кулею СВД (снайперська гвинтівка Драгунова). Але оскільки стрілок із МВС Віталій - вправний стрілок, він сказав, що кулі потрапили двічі в одне і те ж місце. Відстрілювали з ПМ, відстрілювали з АК калібру 5,45 і 7,62. Відстрілювали з СВД калібру 7,62. Ці відстріли проводились з відстані 5-10 метрів. І в кінці зробили уже просто відстріл із РПК (ручний кулемет Калашникова) з відстані 25 метрів, хоча він не входив у цей експертний перелік.
Висновок експерта згодом зачитав директор "Агромашу" Юрій Пономар. І, відповідно до нього, бронепластини відповідають 4-му класу захисту, правда, з однією обмовкою - "при умові одиночного попадання кулі у ділянку пластини, що відповідає площині перерізу кулі зі зброї СВД пострілами патрона 7,62". Це - про ту саму прострелену пластину.
"До нас звернулись,
бо усі відмовились"
Власне, те, що на одному з підприємств Вінниччини виготовляють бронепластини широко відомо стало після заяви про те, що вони "браковані". Але як сталося так, що на Краснянському СП "Агромаш" взагалі взялися виготовляти пластини? Підприємство виготовляє сільгосптехніку. Тут працюють 200 працівників, замовлення мають на перспективу, працюють на експорт, і навіть у кризові роки підприємство не зупинялося. Тож стверджувати, що успішна фірма шукала шляхи для заробітку, не можна, радше агромашівці заробили головний біль. Гендиректор підприємства каже, що за бронепластини взялись, бо їх попросили. Тоді саме виготовлялась велика партія бронежилетів для вінницького 9-го батальйону, до фінансування долучились вінницькі нардепи, а самі бронежилети в зону АТО потім урочисто відправляв губернатор.
- На початку липня до мене звернувся начальник департаменту цивільного захисту населення області Сергій Вовченко. З проханням: чи можемо ми допомогти зробити термообробку захисних пластин, які були замовлені у Житомирі, - розповідає про початок історії Юрій Пономар. - Підприємство Житомира не встигало. Туди буди перераховані великі кошти за участю Домбровського (народний депутат від Вінниччини. - Авт.), і це звучало в пресі. Я запитав: а чому до нас? Адже у Вінниці є не одне підприємство, яке має таке або ж набагато краще технологічне обладнання, десь, може, і фахівці з більшим досвідом роботи... Сергій Дмитрович відповів, що був на одному підприємстві, другому, третьому, і всі відмовили. Нам було привезено із Житомира 250 пластин. Ми зробили їх термообробку, відправили у Житомир, де комплектувалися бронежилети. Там їх випробували - і претензій до нас по цих 250-ти пластинах не було.
За словами Юрія Пономаря, маючи на підприємстві кращу сталь - австрійську - вони запропонували випробувати її на міцність. Борона із такої 7-міліметрової сталі витримала відстріл на "Форті", де випробувались раніше бронепластини для житомирської партії. І до "Агромашу" знову звернулись: спробуємо, бо бронепластини - вкрай потрібні. Спершу вони виготовляли тільки заготовки, на формування їх відправляли тому ж житомирському підприємству, а потім для термообробки пластини із Житомира повертались їм, на "Агромаш".
- Бачачи таку проблему, вирішили зробити форму, в якій можна надавати пластинам відповідну конфігурацію, - пояснює гендиректор "Агромашу". - Вона розроблена нашими спеціалістами за три доби. І ми почали робити ці пластини.
За словами Юрія Пономаря, бронепластин на "Агромаші" виготовили 1046. З них 250 - ті самі, які замовляли для термообробки у Житомирі, туди ж, у Житомир, на формування відправили ще 600 пластин. На Вінниччину пішло 796. І то не усі, уточнює Юрій Пономар, бо у переліку замовників був фонд із Херсону.
- Реалізаційна вартість однієї бронепластини - 330 грн. разом з ПДВ, - каже Юрій Пономар. - На цьому підприємство не заробляє. Коли ця проблема виникла, почали запитувати: а яка вартість? А що ж за ту вартість говорити, якщо воно йде не для бізнесу.
Загалом, готовий бронежилет із бронепластин "Агромашу" потягне на 1,5 тис. грн., тоді як найдешевші заводські коштують від 2700 і вище.
Хто має
контролювати?
Заява про неякісні бронепластини у міліцію надійшла від заступника керівника обласної Самооборони. За словами Анатолія Банаха, про прострелені бронепластини з "Агромашу" йому особисто повідомили із Крижополя. Водночас, каже Анатолій Банах, були дзвінки від інших людей, в тому числі і від барської Самооборони, що агромашівські пластини - нормальні.
- Із Тульчина теж брали. Відстріляли. І все нормально. Ми можемо особисто підтвердити, - пролунав голос із залу.
Сам гендиректор заводу каже, що особисто не тримав у руках простреленої пластини, про яку повідомлялося. Але за свою продукцію ручається і готовий хоч зараз віддати на відстріл. Утім, директор також визнає, що організовувати відстріл усіх готових бронепластин у них не було можливості. Це зобов’язувались зробити ті, хто їх замовляв і купував. На підприємстві ж намагалися витримувати твердість металу. Пояснюють - вона забезпечує стійкість проективів куль. І ще гарантували: якщо якась пластина простріляється, робиться її перевірка і заміна.
- На жаль, коли ми почали цю роботу, крім мене і Вовченка (керівник обласного департаменту цивільного захисту населення - Авт.) я не бачив нікого, хто б був зацікавлений у виробництві цих пластин, - говорить Юрій Пономар. - Якщо ж буде рішення контролюючих органів, щоб і далі вести цю роботу (виготовлення бронепластин. - Авт.), я бачу  співпрацю так: має бути одна організація, яка за актом прийматиме у нас комплектацію (бронепластини. - Авт.). Із подальшою перевіркою. І  один одному гарантувати, що ці пластини найбільшої якості. Бо ж в цій ситуації наше підприємство залишилося сам на сам. Але якщо це біда усієї нашої області, то треба було згуртували команду: хто може робити, хто не може робити, хто може допомогти і чим…
За словами Юрія Пономаря, після звинувачень тепер вони задумуються про маркування своїх бронепластин, аби змогти вирізнити серед інших. Про необхідність маркування заводським знаком каже і активістка вінницького майдану Таїса Гайда, яка й надала розголосу ситуації. Вона говорить про те, що на кожну партію бронепластин має бути висновок балістичної експертизи й акт відстрілу.
- Пластини мають відбиратись методом випадкового відбору, а не вибрані технологом, це викликає недовіру, - пояснює Таїса Гайда.
Утім, як бачимо, ніхто з влади наразі не береться розділити відповідальність "Агромашу" чи підставити плече на майбутнє, аби наші бійці мали бронежилети і захист, який не викликає сумнівів.
Між тим, це вже вдруге на Вінниччини забурлив скандал з неякісними бронежилетами. Перший раз - на початку липня, коли урочисто відправлялась партія на 9-тий батальйон. Чиї були ті бронежилети і хто їх передавав - ніхто з відповідальних осіб офіційно не сказав. Заспокійлива інформація про вдалий відстріл чергових пластин так і залишилась постами у соцмережі. За запит "Міста", чи були факти повернення бронежилетів із 9-го батальйону і з яких причин, в облвійськкоматі так і не відповіли. І суть не у тому, що невідповідь на запит уже є порушенням. Суть у тому, що якби за першим разом спробували знайти причину й шляхи не наражатись на небезпеку надалі, сьогоднішньої ситуації, можливо, і не було б.
…Самооборонівці з Тульчина, які приїхали за бронепластинами, так і поїхали ні з чим. У рамках розслідування обладнання на підприємстві, а також 216 заготовок і 140 готових пластин - опечатані. А питання забезпечення бронежилетами бійців АТО - досі гостре. Міноборони, щоправда, ще місяць тому обіцяло замінити усі волонтерські броніки на сертифіковані. Однак… За словами ж Юрія Пономаря, коли у новинах показали відстріл їх бронепластин, його просто завалили дзвінками - телефонували із Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської областей, Київщини, Тернопільщини - потрібні бронежилети…


Ірина ЖУК, Вікторія МАМАЙКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

574

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

486

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

401

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

396

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

383

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...