Чому наших воїнів, загиблих в АТО, не поспішають визнати учасниками бойових дій?

Чому наших воїнів, загиблих в АТО, не поспішають визнати учасниками бойових дій?

Першого липня Верховна Рада ухвалила закон, за яким військовослужбовці, задіяні під час антитерористичної операції, отримають статус учасників бойових дій. Цього чекали в Україні: і цивільні громадяни, і військові, які зараз відстоюють єдність держави на Сході, і сім\'ї тих, хто за нашу територіальну єдність віддав своє життя. Для родин, які втратили своїх рідних у боях на Сході України, цей закон міг би стати хоч якоюсь підтримкою з боку держави, бо ж, залишившись без своїх годувальників, родини тепер можуть розраховувати на підвищену грошову допомогу.
Але, виявляється, все не так просто. В актах розслідування із Києва, які отримують дружини загиблих вінничан, чомусь пишуть про те, що їхні чоловіки загинули не під час бойових дій і не під час АТО, а "під час охорони громадського порядку". Однак такий висновок суттєво вплине на розмір виплат у майбутньому, переконані дружини загиблих. Вони намагаються достукатися до владних верхівок і дуже бояться, що про них скоро просто забудуть.
- Наші чоловіки їм потрібні були живими, а тепер нас лишили наодинці зі своїми проблемами, - говорить Наталя Білошкурська, дружина 35-річного прапорщика Нацгвардії Валентина Білошкурського, який загинув 29 травня у збитому гелікоптері на Донеччині. - Я не раз зверталася у Київ, питала, чому нам так написали, чому чоловік не учасник бойових дій? Одні кажуть, що статус обов\'язково буде, мовляв, документи мають прийти на військову частину, але коли - невідомо, бо процедура вимагає часу. Другі говорять, що документи уже готуються. А треті взагалі нічого конкретного не можуть пояснити.
Я принципово зараз не оформляю на дитину пенсію, адже її хочуть провести як при втраті годувальника - це лише 40% від чоловікової зарплатні, а це - копійки. Якщо зараз оформити - потім нічого не доведу. З квартирою, яку нам обіцяли, теж тиша. Мовляв, Кабмін дав розпорядження на обласну владу, у бюджеті якої на придбання для нас житла немає коштів. Нам з донечкою дуже важко, наче камінь на душі лежить. Щодня думаємо про нашого любого татка, якого уже з нами немає.
100 тисяч гривень, які виділила Вінницька міська рада пані Наталі як компенсацію, вона отримала, про що і підтвердила "Місту". Каже: вдячна міській раді за це. Наталя з 11-річною донькою живуть у гуртожитку. Спільне горе зблизило її із вдовою Ольгою Долінською. Чоловік Ольги, 34-річний прапорщик Нацгвардії України Віктор Долінський, загинув п\'ятого травня під Слов\'янськом у ході антитерористичної операції. Підтримують жінки стосунки і з Юлією Ліпською, дружиною 30-річного Віктора Ліпського, який того фатального дня теж перебував у гелікоптері з Валентином Білошкурським.
- В акті, надісланому з Києва, нам так само написали: "загинув під час охорони громадського порядку", у свідоцтві про смерть просто вказане місто - Слов\'янськ, більше нічого. Учасникам бойових дій належить пенсія, значно вища за звичайну, - розповідає Ольга Долінська. - В одній із вінницьких газет вийшла неправдива стаття про те, що нібито нам дали в Києві квартиру. Усе це неправда, ніякої квартири ми не отримали. Просто не мала сил їхати в редакцію і розбиратися... Нам із Києва дзвонили, запрошували на вручення посмертного ордена, але дату перенесли, тож чекаємо. Можливо, там у Києві знайду, до кого підійти, щоб розпитати все про статус учасника бойових дій, бо таке враження, що за нас усі забули, ніхто нічого не каже. Ми з сином зараз живемо біля батьків у Сутисках. З Калинівки, де жили з чоловіком, я пішла. Кажу сину, що татко недаремно загинув... Так важко нам без нього.
Чому в актах про загибель під час АТО наших солдат написано "під час охорони громадського порядку", у Міністерстві оборони пояснити не можуть. До Міноборони "Місто" звернулось із запитом з проханням роз\'яснити ситуацію із присвоєнням загиблим бійцям статусу учасників бойових дій. Отримали наступну відповідь:
"Перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, визначено статтею 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до вимог пункту 19 ст. 6 Закону, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а також брали участь в антитерористичній операції. Перелік таких осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою обліку особового складу командиром військової частини видається відповідний наказ (по стройовій частині) про відрядження в райони проведення антитерористичної операції), в якому обов\'язково зазначається: підстава відрядження особового складу (розпорядчий документ вищого штабу); мета відрядження; пункт призначення; номер військової частини або назва підприємства, куди відряджаються військовослужбовці; термін відрядження; дата вибуття у відрядження; персональні дані військовослужбовців.
Відповідна інформація про участь в АТО заноситься до особової справи або військового квитка.
Командири військових частин готують списки військовослужбовців, які брали участь у проведенні АТО, на підставі наказу (по стройовій частині) та встановленим порядком направляють до Головного управління персоналу Генерального штабу ЗС України для узагальнення.
Управління забезпечує погодження з Антитерористичним центром при СБУ переліку військовослужбовців Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а також брали участь в АТО, та підготовку відповідного проекту розпорядження Кабміну про його затвердження.
Статус учасника бойових дій буде встановлено кожному військовослужбовцю, який захищав незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а також брав участь в антитерористичній операції.
Видачу посвідчень учасника бойових дій військовослужбовцям Збройних Сил України за відповідними рішеннями буде організовано Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України і Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, а військовозобов\'язаним, призваним на військову службу під час мобілізації - обласними і Київським міським військовим комісаріатами.
З повагою тимчасово в.о. Начальника Управління преси та інформації Міністерства оборони України полковник Мотузяник О.А."
Дуже сподіваємось, що жодного з тих, хто віддав своє життя, уже сьогодні захищаючи нашу країну, влада не забуде, оцінить подвиг героїв. А дружинам і рідним загиблих не доведеться ходити по судах, доводячи, що їх чоловіки поклали своє життя на вівтар української цілісності і незалежності саме під час антитерористичної операції на Сході України.


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1219

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

405

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

217

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...