Гривня знову в ударі

Гривня знову в ударі

Закінчився період відпусток і вінничани знову починають активно ховати долари "під матраци". Однак цієї осені подібне було виражено слабко, і тим більше, не було таких спекулятивних "загострень", як рік тому. За даними Нацбанку, у жовтні чиста купівля (перевищення попиту над пропозицією) готівкової інвалюти населенням склала 216 млн. доларів, що втричі менше, ніж у вересні. При цьому попит на долари не призвів до ослаблення середньозваженого готівкового курсу гривні, який у період з 16 серпня по 12 листопада змінювався в межах одного відсотка, з 8,1329 до 8,2079 грн./долар.
Глава аналітичного відділу "Альфа-Банку" Олексій Блінов констатує, що цієї осені курсові коливання просто смішні в порівнянні з тими, що були рік тому. За прогнозом експерта, така ситуація збережеться до кінця року, більше того, можливе зміцнення готівкової гривні до 8,15 грн./долар, тим більше що перед новим роком продаж інвалюти традиційно активізується і її курс падає. "Є чітка політика НБУ щодо підтримки курсу гривні, і він з нею добре справляється", - говорить економіст. Також у 2013 році вже закриті платежі на адресу МВФ, а наступного року країна повинна виплатити за зовнішніми боргами на 20% менше, ніж у нинішньому, і це додатково послаблює тиск на гривню.
Аналітики уточнюють, що в осінні місяці спекулянти кілька разів намагались розгойдати ринок і спровокувати нове ажіотажне скуповування інвалюти. Але якщо у 2012 році для цього використовувалась низка дрібних фінустанов на міжбанку (що позначилося на готівкових котируваннях), то цього разу прийшла черга інформаційних атак, включаючи обвальні прогнози курсу, залякування дефолтом і т.п. Все це не набуло дії.
Спокійна осінь
На такому тлі складаються передумови для подальшої стабільності гривні. Так, фінансовий фахівець Борис Кушнірук зазначає, що тривала політика НБУ щодо її підтримки змінила міжбанківський ринок, стабілізуючи його і створюючи передумови для активної пропозиції інвалюти, а не попиту на неї.
Директор департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку Нацбанку Сергій Кораблін підкреслює, що зараз валютний ринок працює без втручання регулятора, участь якого знизилася до менш ніж 1% загального об\'єму операцій, оскільки надходження інвалюти в країну перевищує відтік.
- Зменшенню попиту на валюту сприяла і низька інфляція, й ослаблення девальваційних очікувань через стабільність гривні, - додає банкір.
Крім того, за його словами, інтерес до інвалюти впав через заборону на валютне кредитування фізосіб:
- За останні 5 років банківські зобов\'язання громадян в іноземній валюті різко скоротилися. Якщо у жовтні-2008 заборгованість домогосподарств перед банками за інвалютними кредитами становила $26,7 млрд, то на жовтень 2013 року ця сума знизилася втричі. А оскільки менше треба платити за кредитами і відсотками, то і попит на валюту менший.
У свою чергу, експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Марія Сальникова говорить про загальне падіння довіри українців до долара США.
- Населення вважає більш доцільним витрачати кошти на нагальні або довгострокові потреби, й утримувати їх у гривнях, ніж очікувати девальвації. Причини цього, по-перше, у зростанні довіри до гривні, що пов\'язано зі стабільністю курсу. По-друге, регулярні фінансові проблеми у США змушують обережніше ставитися до долара у всьому світі, а не тільки на вітчизняному ринку. Не будемо забувати і заходи Нацбанку щодо дедоларизації економіки, у т.ч. скорочення терміну обов\'язкового продажу експортної виручки й обмеження за інвалютними переказами фізосіб у межах країни. Нарешті, за гривневими депозитами більш вигідні відсотки, - перераховує економіст.
Депозитні ефекти
Довіра до національної грошової одиниці, помножена на зростання довіри до банківської системи, веде до зростання сукупного депозитного портфеля. Так, за 9 місяців 2013 р. депозити фізосіб в Україні (у порівнянні з 9 місяцями 2012 р.) збільшилися на 59,25 млрд. грн., або на 16,2%, повідомляють в Нацбанку.
При цьому обсяг гривневих вкладів громадян зріс на 54,76 млрд. грн., а валютних - лише на 4,49 млрд. грн. Директор департаменту НБУ з управління валютними резервами та здійснення операцій на відкритому ринку Олександр Дубихвіст акцентує, що ця динаміка відчутно відрізняється від результатів аналогічного періоду 2012 року, коли інвалютні вклади українців збільшилися на 21,87 млрд. грн., а гривневі тільки на 19,52 млрд. грн.
Вінничани несуть свої готівкові заощадження в банки.
- Вкладники все більше розуміють, що потрібно враховувати не тільки істеричні прогнози псевдо-аналітиків і провокаційні "качки" в пресі, але і, наприклад, реальну дохідність депозиту, а в гривнях вона помітно вища. В цілому ж "під матрацами" сьогодні зберігається близько 200 млрд. у гривневому вираженні, які могли б приносити прибуток своїм власникам, і працювати на економіку, - зазначає представник регулятора.
Він обіцяє продовжити заходи щодо дедоларизації та відрахування у Фонд гарантування вкладів фізосіб залежно від валюти вкладу.
 

Коментарі

Директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку України Олександр Дубихвіст:
- За 10 місяців поточного року обсяг гривневих вкладів українців збільшився порівняно з аналогічним періодом минулого року на 60,9 млрд. грн., тоді як обсяг валютних вкладів становив лише 3,8 млрд. грн.
За зазначений період обсяг валютних кредитів населення зменшився на 12,3 млрд. грн. або на 1,5 млрд. доларів. Водночас за цей же період приріст валютних вкладів становив майже 4 млрд. грн.
Тобто, населення майже вдвічі більше принесло в банки валюти, ніж купило. Це свідчить, що люди почали "підматрацні" заощадження нести в банківську систему.
Голова правління банку "Фінанси і кредит"
Віктор Голуб:
- Для зниження процентних ставок на ринку має бути кілька передумов.
Один з основних кроків - курсова стабільність. Наступний - щоб залишки на коррахунках були на рівні 27-30 млрд. І третій крок - трохи часу, тому що цей пік стабільності прийшов зовсім недавно. У минулому році всі були дуже стурбовані відновленням довіри до банків. Як на мене, за рік ця довіра повернулася. Тому потрібно ще трохи часу, щоб все повернулося на круги своя.
Заступник голови правління дочірнього "Ощадбанку Росії" Ірина Князєва:
- Перевагу гривневим вкладам надають клієнти, які прагнуть примножити заощадження, це в основному незаможні люди. Водночас орієнтація на високу прибутковість формує високу вартість кредитів, зокрема, для корпоративного сектора.
Не кожен бізнес в змозі витримати таку процентну ставку. Більше того, перед Новим роком банки - особливо ті, які працюють у сфері споживчого кредитування - процентні ставки по гривні збільшують. Мене ця тенденція турбує, бо для корпоративних позичальників така процентна ставка - непосильна ноша.

 

Що маємо –проїдаємо
Жителі України витрачають на товари та послуги до 80% своїх доходів тоді, коли європейці тратять всього 30-40%, говориться в дослідженні консалтингової компанії Jones Lang LaSalle, повідомляє "Комерсант-Україна".
При цьому українці традиційно відкладають більше грошей, ніж європейці. Економічна нестабільність в країні змушує населення збільшувати кількість заощаджень, що не може не стримувати розвиток роздрібної торгівлі в країні.
За обсягом річних споживчих витрат Київ займає останнє місце серед 57 міст Європи, йдеться в повідомленні консалтингової компанії з нерухомості Jones Lang LaSalle.
У середньому на рік житель столиці витрачає на товари та послуги 3,6 тис. євро (38,6 тис. грн). Жителі Москви (46-е місце) і Санкт -Петербурга (54-е) витрачають 11 тис. євро і 6,3 тис. євро відповідно.
Експерти JLL відзначають, що лідерами за купівельною спроможністю населення є жителі таких невеликих міст, як Цюріх (38,6 тис. євро), Осло (35,3 тис. євро) і Люксембург (27,2 тис. євро).
Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко відзначає, що кияни все ж витрачають більше зазначеної суми. - Середня заробітна плата жителя столиці становить близько 6,3 тис. грн, враховуючи показники Держстату і тіньову економіку, яка, за різними підрахунками, становить до 45-50%. Тобто річний дохід становить 63 тис. грн, з яких він витрачає приблизно 50 тис. грн, - зазначає Олег Устенко. - При цьому жителі країн, що розвиваються, витрачають на товари та послуги більше грошей, ніж жителі в розвинених країнах, зазначають у JLL. У Києві цей показник у загальній структурі доходів населення становить 80% і вище, у містах Росії - до 75 %, у Європі - 30-40%.
Такий розподіл пов\'язаний зі звичками споживачів у європейських містах, де значна частина заробітку населення йде на накопичення, тоді як у містах СНД жителі воліють витрачати тут і зараз.
Втім, Олег Устенко говорить, що ситуація йде з точністю до навпаки.
- У європейських містах населення відкладає меншу частину від свого доходу, ніж в Україні. Останнє характерно для економіки ринків, що розвиваються. Норма заощадження в Україні зараз становить 10-20%, тоді як у Європі всього близько 10%, - зазначає Олег Устенко.
За його словами, наприклад, у США американці до фінансової та економічної кризи 2008-2009 років практично не робили заощаджень. Але після цього вони стали відкладати більше.
- Зараз українці також почали збільшувати накопичення. Згідно з опитуванням, споживчі настрої почали знижуватися. Населення не розуміє, чого очікувати в майбутньому, - додає Олег Устенко.
За десять місяців загальний депозитний портфель банків збільшився на 13%, досягнувши до листопада рекордних 642 млрд. грн.
При зростанні обсягу роздрібних продажів, зафіксованих Держстатом, населення купує менше товарів, відзначають роздрібні оператори. За дев\'ять місяців, згідно із держстатистикою, роздрібний товарообіг українських компаній виріс на 9,8% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
- Продажі в нашій мережі, якщо не враховувати відкритих у цьому році магазинів, практично не ростуть. При цьому середній чек з початку року знизився на 4-6%, - зазначає топ-менеджер в одній з великих продуктових мереж.
У мережах побутової техніки та електроніки відзначають реальне зростання продажів.
- За підсумками десяти місяців ринок виріс на 13%, незважаючи на те, що найоптимістичніші прогнози були близько 5%. Однак за підсумками IV кварталу ми очікуємо нульове зростання, як і минулого року, - каже генеральний директор мережі "Ельдорадо" Сергій Цибульський.
Хоча рівень споживчої спроможності виросте за рахунок новорічних свят, але ймовірно, менше минулого року.
- Наступного року ринок побутової техніки та електроніки за оптимістичними прогнозами зросте лише на 4%, - вважає Сергій Цибульський.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

575

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

486

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

401

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

396

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

383

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...