Всього лиш папірець…

Реалії новітнього часу: для того, щоб здобути у власність якийсь матеріальний об\'єкт, не обов\'язково набути на нього законних прав чи, скажімо, захопити його за допомогою банди головорізів з автоматами. Досить усього лиш пристарати документ, який би посвідчив, що такий-то об\'єкт нібито належить вам. І тоді можна скоренько його перепродати, сховати гроші де-небудь в офшорах - і кінці в воду. Подібних випадків можна навести чимало, причому для отримання "остаточного папірця" спритниками використовувались найрізноманітніші схеми: неправосудні рішення судів господарської чи загальної юрисдикції, рішення третейських судів тощо - перелік можна продовжувати і продовжувати.
У випадку, про який піде мова нижче, оборудку в інтересах спритників прокрутили посадовці міжрайонного бюро технічної інвентаризації. Оскільки у судовій справі ще не оголошено вирок, ми вирішили не називати імен фігурантів, а також назв фірм і населених пунктів, де розгортались події. Зазначимо лише, що історія цілком реальна, відбувалось усе у Вінницькій області.
Отже, товариство з обмеженою відповідальністю "А…", на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, в липні 2011 року придбало в одного з банків 94 відсотки комплексу будівель та споруд, розташованих у населеному пункті на Східному Поділлі. Відтак за заявою товариства в жовтні того ж року МБТІ провело державну реєстрацію прав товариства на вищевказане нерухоме майно.
Однак збігло трохи часу, і 30 липня 2012-го відкрите акціонерне товариство "Х…" звертається до МБТІ із заявою щодо тих самих 94 відсотків комплексу будівель та споруд. ВАТ просить про приведення їх у відповідність до реєстраційної справи, реєстраційної книги та постанови тамтешнього районного суду від 24 грудня 2006 (!) року.
І ось тут починається найцікавіше. Вже наступного дня (зверність увагу на швидкість, з якою все робилося!) юрист бюро техінвентаризації В. та його начальник І. підготували наказ, згідно з яким скасували рішення реєстратора про державну реєстрацію прав на об\'єкт нерухомості за ТОВ "А…", а також скасували попередню державну реєстрацію на це ж майно за банком, який і продав його товариству. Ясна річ, все це робилося в інтересах третьої особи, задля якої документи, власне, і "приводились у відповідність"…
Та якщо заглянути в нормативні документи, які регламентують роботу інвентарбюро, то побачимо, що "єдиною підставою для скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно є відповідне рішення суду про скасування такої реєстрації". Тобто у посадовців МБТІ мало бути на руках рішення суду про скасування держреєстрації майна конкретно щодо ТОВ "А…".  У матеріалах інвентаризаційної справи на цей комплекс будівель і споруд немає жодних фактичних даних на підтвердження того, що рішення про держреєстрацію прав власності за ТОВ "А…" визнавалось недійсним чи скасовувалось у судовому порядку.
За таких обставин висновок напрошується сам по собі: наказ, підготовлений В. та підписаний І., явно перевищував межі їхніх службових повноважень і суперечив нормативно-правовій базі.
Надалі І., використовуючи свій електронний ключ, 3 серпня під власним логіном і паролем вніс записи до Реєстру прав власності на нерухоме майно нібито про скасування прав власності ТОВ "А…" на комплекс будівель та споруд. І цим фактично довів оборудку до кінця, одним-єдиним "папірцем" відібравши у бізнесової фірми 5 мільйонів гривень.
Слідство, яке провадив слідчий відділ УСБУ в області, дійшло висновку, що в діях І. та В. вбачається склад злочину: перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, що заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам юридичної особи, вчинене за попередньою змовою групою осіб, кваліфікуючою ознакою якого є спричинення тяжких наслідків.
Частина 3 статті 365 Кримінального кодексу України передбачає, що за таких обставин винуватці караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Що ж, почекаємо вироку суду.
Леонтій Краснопільський,
Артур Добросердов, начальник відділу прокуратури області
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1012

«Надійшла інформація від мешканців Калинівки, що горить склад з порохом!!! За словами очевидців, почали евакуйовувати найближчі села», ...

439

Могилів-Подільська місцева прокуратура Вінницької області встановила факт наявності заборгованості зі сплати орендної плати, який має...

376

9 вересня під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Ігоря Івасюка відбулась оперативна нарада щодо резонансної ...

338

Мер Бару оголосив голодування, бо сесія міськради провалила голосування, не підтримавши грантовий проєкт Чотири питання щодо ...

296

З 30 серпня по 9 вересня було викрадено три велосипеди Nextbike (пошкоджені велосипеди - то окрема тема), по всім випадкам відкриті кримінальні...