Як мешканці зі свого старого будинку "цукерочку" зробили

Будинок по Фрунзе, 39 - скоро святкуватиме 80-річчя. Саме вік будинку і пов\'язані з цим побоювання мешканців за стан їх житла підштовхнули людей згуртуватись і створити об\'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
- Будинок у нас старий, 1931 року. Тому ідея була така, що міськвиконком допоможе нам зробити ремонт, - розповідає Євген Ісенко, голова ОСББ. - Останній ремонт нашого будинку був у 1947 році. Тож ми дійшли висновку, що все ж таки необхідно створювати ОСББ, остаточно стати власниками будинку і плюс з допомогою міськвиконкому зробити ремонт.
Насправді, такий "меркантильний" підхід до розв\'язання проблеми виявився найбільш правильним. Адже сьогодні домогтися від держави капітального ремонту багатоквартирного будинку фактично неможливо. Причина проста - відсутність коштів у бюджеті. І можна скільки завгодно пояснювати і аргументувати, але ці гроші на ремонт не намалює ніхто.
Як пояснює директор департаменту житлового господарства міської ради Сергій Кушнір, за останні п\'ять років державою на ремонт житлового фонду не було виділено жодної копійки.
- Були спроби запустити кілька програм на рівні держави, але реального фінансового підтвердження вони не знайшли, тож відповідно не знайшли і реалізації, - пояснює Сергій Кушнір. - У 2009 році, аналізуючи ситуацію, яка була досить складною, виконкомом Вінницької міськради ухвалено рішення про співфінансування капітального ремонту. І в цьому рішенні також передбачено, що коли мешканці створюють ОСББ і забирають будинок на свій баланс - ми виконуємо капітальний ремонт якогось конструктивного елементу, що безпосередньо визначається у договорі про передачу будинку на баланс ОСББ. У першу чергу фінансування з бюджету спрямовується на такі будинки, потім - на ті, які обслуговують жеки.
На першому етапі цей механізм співфінансування, коли 30% платять мешканці і 70% - міський бюджет, сприймався досить скептично, оскільки ми змогли залучити тільки 49 тисяч. Але з 2010 року темпи почали зростати. Для прикладу, торік на капітальний ремонт будинків, які переходять на баланс ОСББ, з міського бюджету спрямовано 1 млн. 800 тис. грн. І це - найбільша сума, які були до цього.
Тож максимальний об\'єм ремонтних робіт з залученням коштів міського бюджету можна отримати лише тоді, коли мешканці погодяться на створення ОСББ і відповідно стати не квартировинаймачами і квартировласниками, а господарями свого будинку.
Об\'єднання співвласників у будинку по Фрунзе, 39 було створено у січні 2011 року. І через два роки роботи голова об\'єднання Євген Ісенко оцінює цей крок як правильний.
- Найперше, з допомогою міської влади вдалось зробити повністю ремонт даху, - пояснює він. - Міська рада витратила на наш будинок багато грошей, майже півмільйона гривень. Тільки дах обійшовся у 300 тис. грн. У коридорах і під\'їздах змінили старі вікна на пластикові. Поставили карнизи, зробили відмостки… І жильці - задоволені.
Євген Андрійович з гордістю констатує, що квартплата у їхньому ОСББ на сьогодні становить 65 копійок за квадратний метр, тоді як в інших будинках - є і 2, 40 гривні, і більше. Пояснює, все тому, що об\'єднання власників має право саме встановлювати розмір квартирної плати. Щоб не платити зайвого, ОСББ не наймало прибиральницю, а уклало угоду із ЖЕКом. Щоправда, сьогодні на Фрунзе, 39 розглядають підвищення тарифу - до 1 гривні. І все одно така вартість буде в половину меншою, ніж вони б платили ЖЕКу, пояснює голова ОСББ.
- Так би ми платили ЖЕКу повністю і на зарплату людям, а тепер конкретно - за виконану роботу, - каже Євген Ісенко. - Кожен місяць підписуємо акт виконаних робіт і платимо гроші. Грошей поки вистачало.
Скориставшись і матеріальною вигодою від створення об\'єднання співвласників (зробивши ремонт будинку), і інформаційною підтримкою Ресурсного центру з розвитку ОСББ, мешканці будинку на Фрунзе, 39 тепер задумуються і про більш глобальні речі. А саме - реконструкцію свого дому. Як розповідає Євген Ісенко, ведуться пошуки інвестора, який би погодився модернізувати дім. Звісно, на взаємовигідних умовах. Зацікавленість жильців - нові балкони, лоджії і загалом зовнішній вигляд будинку. Інтерес інвестора - нарощені один-два поверхи і нові квартири у надбудові, які можна буде продати.
- Зараз ведемо переговори, - каже Євген Андрійович. - Якщо вони завершаться позитивно, ми зі свого будинку зробимо "цукерочку".
На подвір\'я цього будинку приходять мешканці із сусідніх. Хтось радіє успіхам, а хтось - навпаки. Але це, розмірковує Євген Андрійович, так званий людський фактор, від якого нікуди не дінешся і який відіграє вирішальну роль у будь-яких починаннях, в тому числі й у створенні й житті ОСББ. До слова, як голова об\'єднання співвласників Євген Ісенко підмітив цікаву деталь, яку він сам називає "тенденція 2-3 поверхів".
- Ці мешканці не за перші поверхи, і не за останні. Вони - нейтральні, менш активні, - пояснює керівник.
Але, як показує і загальна практика, і окремий приклад будинку по Фрунзе, 39, активність, ініціативність жителів - той самий залізний важіль, здатний зрушити з місця проблеми, яку, здається, розв\'язати просто неможливо.


Ірина СТЕПАНОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1023

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

463

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

383

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

374

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

372

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...