Контрактна армія чи... ліквідація армії?

Контрактна армія чи... ліквідація армії?

Новина про перехід української армії на повністю професійні рейки великого резонансу не мала. А між іншим, названо конкретну дату! І то не надто віддалену в часі.
- Маємо такі плани, щоб наприкінці наступного року провести останній призов на строкову військову службу, - повідомив днями перший заступник начальника Генштабу Збройних сил України віце-адмірал Ігор Кабаненко.
Давно чекали
За Концепцією реформування та розвитку Збройних сил України, до початку 2014 року кількість військовослужбовців має бути зменшено зі 144 до 85 тисяч. Останній призов, каже Кабаненко, проведуть восени 2013-го. Очевидно, ліквідація як класу солдатів-строковиків буде частиною загальноармійського скорочення... Якісь кошти після відмови від призову в армійському бюджеті з\'являться. От тільки чи вистачить цих грошей солдатам-контрактникам, які, хоч і в меншій кількості, мають прийти на зміну солдатам-строковикам?
Новачок-контрактник наших Збройних сил одержує нині трохи більше півтори тисячі гривень на місяць. На такі "великі" гроші люди в армію не рвуться. Тому в контрактники військкомати іноді набирають добровільно-примусово. "Хочеш служити строкову біля рідної хати, маючи можливість регулярно бувати вдома? То після року строкової залишишся на два роки контрактником"... Напевно, після ліквідації строкової служби зарплатню контрактників збільшать. Однак сумнівно, що суттєво. Дай Боже, аби нарешті виконали обіцянку підняти грошове утримання офіцерам Сухопутних військ... Не забуваймо, що контрактник не захоче жити в тій же казармі, де жив строковик. Аби втримати в армії контрактника, він має жити хоча би в гуртожитку європейського зразка, тобто з душовою і кухнею на дві-три окремі кімнати. Такі гуртожитки - теж гроші...
Контрактників можна було би зацікавити квартирами. Але ця перспектива - повна фантастика. У бюджеті Міноборони на 2013 рік, розповів екс-голова відомства Олександр Кузьмук, "вперше за історію України ані копійки немає на будівництво й придбання житла для військовослужбовців. Це соціальний удар по Збройних силах". Якби майбутніх контрактників планували забезпечити житлом, цього "удару" не завдавали б...
...але не готувались
Опозиція та незалежні аналітики вкрай скептично сприйняли слова міністра. Зокрема, військовий експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій зазначив, що заяви у цьому випадку розходяться з діями. Адже на 2013 рік бюджет Міноборони скоротили на мільярд гривень у порівнянні з минулорічним фінансуванням.
- Як можна набрати контрактників на "жебрацьку" зарплату 1600-1800 гривень, за відсутності житла і соціальних гарантій? Цей фах нині не конкурентний на ринку праці. Навіть економічно розвинута Німеччина завершила процес реформування армії лише минулого року. Тому для України, гадаю, це пусті, нічим не обґрунтовані політичні заяви, - зазначив Ігор Козій.
Як підтвердили DW співрозмовники у Збройних силах, початкова ставка рядового-контрактника становить близько 1700 гривень. За п’ять років служби вона збільшується на п’ять відсотків. Крім того, є незначні доплати, залежно від місця і специфіки несення служби. Середньостатистичний контрактник у віці 35 років з десятилітнім стажем служби отримує разом із доплатами до 2500 гривень.
За аналітичними розрахунками Генштабу Збройних сил, українська армія станом на 2015-17 роки буде укомплектована контрактниками лише на 80-85 відсотків, а повний перехід завершиться до 2025 року, з огляду на фінансово-економічні показники держави.
Минулого року, каже аналітик Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець, так і не з\'явилася державна програма розвитку армії, а тому будь-які заяви про контрактну армію, чи то переозброєння, викликають подив.
За його словами, є сталі розрахунки витрат на реформування та гідне функціонування армій.
- Для прикладу, утримання армії зі 100-тисячним військом має коштувати державі вісім мільярдів доларів. Польща на це витрачає десять мільярдів, а Україна за наявності 200 тисяч військовиків закладає до бюджету 1,8 мільярда доларів. То про яке реформування тут можна говорити? - запитує експерт.
Надія на обіцянки
До позитивів минулого року можна зарахувати лише виділення коштів на частковий ремонт військової техніки, зокрема, літаків і кораблів.
- Якщо говорити про основне - професіоналізм і готовність війська то тут великі прогалини. Зокрема, не вирішені соціальні проблеми і малі зарплати. Дуже мало контрактників укладають договори на наступні три-п\'ять років, бо перспективи не бачать, а реалії не прості, - каже Сергій Згурець.
Обіцянки про ріст зарплати у кілька разів, так і залишаються обіцянками, нарікає Сергій Згурець. Він сумнівається у тому, що на зарплатню, значно нижчу за середній рівень на ринку праці, Міністерство оборони зможе якісно укомплектувати армію військовослужбовцями за контрактом.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

110

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

107

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

104

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

103

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

99

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...