Валерій Бевз навіть зі значком депутата в першу чергу залишається генералом

Валерій Бевз навіть зі значком депутата в першу чергу залишається генералом

"Мені комфортно з людьми, вони мене не обтяжують", - говорить голова парламентського Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Валерій Бевз.
І доводить цей свій життєвий принцип щоденною депутатською роботою.

- Валерію Ананійовичу, як оцінюєте ефективність Верховної Ради цього скликання?
- Важко сказати, бо відсутні чіткі критерії, які свідчили б про ефективність роботи того чи іншого депутата. Але якщо дивитись на кількісні показники - скільки Верховна Рада законопроектів ухвалила і скільки відхилила - великої радості немає. За всю каденцію внесено 5350 законопроектів. З них відхилені та відправлені на доопрацювання 3500. Тобто 70% законопроектів - у сміттєву корзину. Через дублювання, через низьку якість, популізм. Надто багато гасел, замість професійної роботи в парламенті. При цьому, я говорю в першу чергу про роботу в комітетах, а вже потім про виступи в сесійній залі.
З іншого боку, попри всю критику, скандали і, вибачте, навіть мордобої, Верховна Рада цього скликання все ж таки відпрацювала майже всю каденцію без збоїв. І це радує. Адже попри суперечки депутати шукали можливість почути один одного.
- Назвіть знакові, на Вашу думку, законопроекти останніх років.
- Безумовно, найважливіше, що Верховна Рада ухвалила як закони Кримінальний процесуальний і Митний кодекси. Також затверджено цілий блок законів, які стосуються боротьби з корупцією. Якщо говорити безпосередньо про Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією, то робота його була не надто простою. Часта зміна складу комітету призводила до того, що попередні напрацювання часто губились і вихолощувались. Яскравий приклад - у 2009 році ухвалювались цілих три закони в частині боротьби з корупцією. Але вони постійно відтерміновувались, і, врешті-решт, так і не набрали чинності.
Я очолив цей комітет у квітні 2011 року і одразу ж наголосив на тому, що Україна живе без антикорупційного законодавства. Тому вже в травні був проголосований закон "Про засади запобігання і протидію корупції", який вступив в силу 1 липня 2011 року. Згодом на його виконання було ухвалено ще декілька законів. Крім цього, ще такі важливі закони, як "Правила етичної поведінки державних службовців", посилили закон протидію торгівлі людьми, відмивання брудних грошей. Врешті на вересень цього року у комітеті підготували комплексний закон, який передбачає посилення відповідальності за тероризм.
- Усі ці закони працюють на повну силу?
- До цього потрібно прагнути. Саме тому щоквартально за участю науковців, громадськості, практиків проводимо відкриті слухання. Запрошуємо усіх, кого торкаються щойно ухвалені закони. Глибоко переконаний, що без цього не буде ефективною ні позиція громадських організацій, ні владна позиція, ні сама боротьба з корупцією.
Постійно моніторимо ситуацію щодо нових законів і відповідно готуємо зміни. От, наприклад, свого часу ми включили в перелік суб\'єктів корупційних діянь військовослужбовців строкової служби. Але дуже швидко побачили, що це не зовсім об\'єктивно для такої категорії осіб. Так само є недопрацювання щодо складання декларацій. Кожен держслужбовець має її складати, але одну і за місцем своєї служби, а не п\'ять і деінде. Усі ці неув\'язки, дублювання, прогалини намагаємось виправляти.
- Чи завжди колеги-депутати погоджуються з рішеннями вашого комітету?
- Прикро, щойно ми ухвалили антикорупційне законодавство, а вже знайшлось 53 депутати, які побігли до Конституційного суду оскаржувати деякі статті цього закону. Адже там є положення, що передбачають: якщо державний службовець є власником корпоративних прав, він не може бути державним службовцем. Ніби все правильно, але Конституційний суд став на сторону наших опонентів. Тож нині шукаємо можливість відстояти справедливість саме нашої позиції.
Так само довго точились суперечки, якою ж сумою оперувати, оцінюючи можливості по видатках того чи іншого службовця. Ми відстоювали на етапі прийняття закону свою позицію: базова сума - 15 тис.грн, а все, що вище - треба декларувати. Таким чином ми виключали з розгляду нижчу і середню ланку держслужбовців, бо це не вони вивозять капітал за кордон. Але залишили у полі зору тих, хто має бути контрольований. І тут такий вереск зчинився в стінах Верховної Ради. Дзвінків було стільки! Мені місяць спати й жити не давали. І таки переламали законопроект, вписали 150 тис.грн., знайшовши цю суму в якихось міжнародних угодах. Мовляв, в європейській практиці для господарюючих суб\'єктів саме 150 євро - це сума, яка не оподатковується. Хоча депутат - не господарник, не підприємець. Але маємо те, що маємо... Що ж, будемо чекати слушної нагоди "протиснути" у Верховній Раді інші положення, які б посилювали відповідальність чиновників за корупційні діяння.
- Чи відчуваєте тиск владної партії - Партії регіонів?
- Якщо говорити про політичну силу, яку я представляю, одразу ж відкидаю звинувачення про те, що комуністи витанцьовують під каблуком "регіоналів". Це не так. За Трудовий кодекс, який запропонував Кабмін, зокрема, ми не голосували. Бо він виписаний більше під власника, ніж під найманого працівника. І в частині збільшення робочого часу, і в частині права керівника продовжувати робочий час та ін. Те саме стосується пенсійного законодавства. На нашу думку, сьогодні ті кошти, які повивозили за кордон, могли б легко залатати усі діри в соціальній сфері. І коли нам кажуть, що нові соціальні законопроекти для свого втілення передбачають 120 млрд.грн, то на тлі вивезених за кордон тіньових 82 млрд. доларів, це просто ніщо.
- А де нині концентрується найбільший тіньовий капітал?
- Простіше сказати, де його немає. Ось на передостанній сесії виступав керівник шахти Засядька, колишній прем\'єр України Єфим Звягільський. Ця унікальна на території України шахта видобуває коксуюче вугілля, яке використовується у металургійній промисловості для виробництва сталі. Один тільки приклад: за перше півріччя цього року наші підприємства ввезли з-за кордону 6,3 млн. тонн такого вугілля - з Росії та США. При ціні 223-218 дол. за тонну. А на складах шахти ім.Засядька лежить не затребуваним те саме вугілля при ціні 143-180 дол. за тонну. Але, виявляється, вивозити за кордон капітал вигідніше, ніж купувати вугілля тут. Та що говорити, якщо з 14 наших металургійних комплексів 13 працюють через офшори.
- А які найбільші проблеми регіонального рівня для Вінниччини?
- Більш актуального питання ніж земельне для нашої аграрної Вінниччини немає. Як у 90-ті роки в приватизації об\'єктів промисловості, так і нині в оренді сільськогосподарських земель панує повна вакханалія. І тут важко навести порядок, бо немає чіткого законодавства, інвентаризації немає, кадастрових відносин на такому рівні, щоб ми знали, де яка земля - теж не існує. От ми нещодавно прийняли закон про заснування Земельного банку. Але навіть це корисне починання тільки на папері, бо земля вже давно роздана-продана, у т.ч. через корупційні схеми. І коли чую обіцянки, що землі запасу і сільськогосподарського призначення заведуть у цей банк і на основі цього будуватимуть всі земельні відносини, то я в це не вірю. Адже фахівці кажуть: цієї землі вже немає.
- Оцініть реформування медицини, яке нині відбувається в області.
- Неоднозначне сприйняття у мене цієї реформи. Бо не бачу системи. Ті кілька законів, які прийняті в рамках пілотного проекту для окремих областей, не виписані як готова модель для країни в цілому. А тому кожна область пішла своїм шляхом. І це в принципі дуже добре, бо дозволяє обирати кращі варіанти.
Не думаю, що київський чиновник взагалі знає, як має відбуватись те реформування у Вінниці. От уявіть собі: ми на порозі територіально-адміністративної реформи. У Вінницькій області незабаром буде чотири райони - Вінницький, Жмеринський, Могилів-Подільський і Ладижинський. Уявіть собі що під ці райони будуть створені й медичні округи. Тобто бабусі з Гнівані, щоб полікувати зуби, доведеться їхати аж у Жмеринку. Чи доцільно це робити? Тому я з трибуни Верховної Ради якось емоційно сказав, що медична реформа - геноцид українського народу. Деякі чиновники, в т.ч. з Вінниці, тоді сміялися. Я відповів: ви такі хитрі, бо зараз при посадах. А оціните мої слова, коли самі підете на пенсію, тоді відчуєте, як впроваджували медичну реформу.
Зараз я дивлюсь, що роблять в цьому напрямку мер Вінниці та губернатор, і розумію - іншого шляху немає. Все, що вони роблять - абсолютно правильно за цих умов. Але ж водночас воно абсолютно не відповідає тому, що було від початку прописане у медичній реформі. Кабінет Міністрів мав би дослухатись до того, що роблять на місцях. Бо експеримент і проводиться, щоб перевірити, як ті чи інші новації спрацюють у регіонах. Невдале треба відкинути, а ефективне залишити.
- Ваше ставлення до необхідності оновлення політичної еліти позитивне?
- Я б не робив вік якимось значущим фактором. Для мене прожиті роки не є показником великої порядності та моральності. Більше того, зараз зустрічаю молодих людей, які, ще тільки починаючи свій шлях коридорами влади, вже вибудовують якісь схеми. І з такою психологією страшно уявити, що ми врешті-решт взагалі побудуємо. Я не вірю, що сьогодні можна змістити з посад усіх нині діючих чиновників, поставити замість них нових - і все буде чудово. Я вірю в політичну волю. Якщо лідер держави має певні рамки поведінки, і він їх не соромиться, демонструє суспільству, тоді всі чиновники починають себе вести так само. І це формує суспільну думку, суспільні відносини. І все стає прозоре, в т.ч. совість окремого чиновника. Не потрібне оновлення заради оновлення, оновлювати потрібно власну совість.


Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

246

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

140

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

140

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

139

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

133

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...