Конкурс на кращу концепцію розвитку парку. Дубль 2?

Пікантна ситуація склалась навколо конкурсу на кращу концепцію розвитку вінницького Центрального парку. Нагородження переможців, яке вже було заплановано на минулий четвер, відтермінували. Натомість міський департамент архітектури розбирається зі скаргою швейцарських учасників конкурсу. Вони надіслали листа на ім\'я мера Володимира Гройсмана, в якому, серед іншого, вказали, що для них залишились незрозумілими критерії, за якими визначались переможці. У світлі цього подейкують, що конкурс може відбутись повторно.
Нагадаємо, конкурс на кращу концепцію розвитку вінницького Центрального парку культури і відпочинку ім.Горького був оголошений торік у грудні і завершився наприкінці квітня цього року. Із 14 поданих проектів конкурсне журі головну премію у розмірі 80 тисяч грн. присудило колективу вінницьких архітекторів на чолі із Юрієм Плясовицею. Другою премією відзначена робота лондонських архітекторів, третє місце поділили між собою авторські колективи з Дніпропетровська і Вінниці. Власне, проектанти із Цюріха, як і ще четверо учасників конкурсу, отримали заохочувальні премії. Побачити подані на конкурс роботи і ознайомитись з проектами переможців можна на сайті www.myvin.com.ua.
- На що поскаржились швейцарські архітектори і наскільки обґрунтовані їх підозри? - із цим запитанням журналіст \"Міста\" звернулась до Максима Мартинюка, директора департаменту архітектури і містобудування Вінницької міської ради.
- Колеги зі Швейцарії скаржились на три моменти. Перший - що журі порушило умови конкурсу і допустило до участі у конкурсі дві роботи, подані із запізненням. Питання: як цей момент відобразився на результатах конкурсу… Адже ці дві роботи не отримали ніяких призів взагалі. Другий момент - це потенційна необ\'єктивність журі у зв\'язку із тим, що більшість членів журі є членами Спілки архітекторів України. Переможець конкурсу теж член Спілки. З боку скаржників є така пересторога, що, можливо, спрацювала корпоративна етика. Вони просять розібратись, чи це справді мало місце. І третє, найголовніше, на що швейцарські колеги звертають нашу увагу - це те, що журі конкурсу не сформулювало чітко критерії, за якими обирався переможець, і не проаналізувало під час засідання, наскільки ті чи інші роботи відповідають тим чи іншим критеріям. Тобто - незрозумілим залишається, яким чином і за якими критеріями журі ухвалювало свої рішення. Я як людина, котра бачила роботу журі, можу сказати: справді, обговорення, як такого, не було. Ходили з нотатками, кожен робив свої помітки.
- Але чому це не було продумало заздалегідь?
- Порядок проведення архітектурних конкурсів регламентується Постановою Кабінету Міністрів. Логіка така: організатор конкурсу (а це виконком міської ради) оголошує конкурс, забезпечує фінансування і затверджує умови конкурсу. А з моменту, коли це все зроблено, ніяк не впливає на умови конкурсу. Далі працює журі.
- Тож, за логікою, критерії оцінювання робіт мало прописати журі?
- Журі достатньо представницьке і поважне. У його складі, в тому числі, відомі київські архітектори, іноземні члени журі. Власне, журі проводило лише одне засідання - в день підбиття підсумків. І журі повинно було думати, як вони будуть пояснювати свої рішення.
- Хто тепер буде з\'ясовувати ситуацію?
- Департамент архітектури, Інститут розвитку міст, департамент правової політики, можливо, залучимо до цього Спілку архітекторів.
- На Вашу думку, директора департаменту архітектори, переможці конкурсу - достойні звання переможця?
- Робота, якій присудили першу премію, справді краща, порівняно з іншими роботами. Мені складно сказати, можливо, справді були недостатньо чітко сформульовані умови конкурсу. Але в основному в роботах, які були подані на цей конкурс, відсутній такий важливий аспект, як МІСЦЕ парку у місті. Парк розглядається як такий собі острів, оточений з усіх боків вакуумом. І ось там, усередині парку, усі пропонують щось зробити, але мало хто розглядає ті ж транспортні зв\'язки. Наприклад, як під\'їхати, де поставити машину, що робити з велосипедом. Ось такі речі, здебільшого містобудівні, аніж архітектурні, були враховані далеко не в усіх роботах. Не можу сказати, що це у нас викликає велике невдоволення. Але ці речі є надзвичайно важливими.
- Якщо вирішено буде оголосити новий конкурс, чи буде враховуватись такий аспект як наявність в учасників практичного досвіду у розвитку парків?
- Якщо буде повторне проведення цього конкурсу, то він проходитиме у два етапи. Спершу буде кваліфікаційний відбір учасників. І вже з тих, хто пройде у другий тур, будуть обиратись переможці. У ситуації, що склалась, доля правди є. Грубо кажучи, українські архітектори були одночасно і учасниками, і основною вирішальною силою в журі. Ми це врахуємо і вже будемо формувати журі по-іншому, щоб була певна паритетність. Але зрозуміло, що без власних архітекторів - ми нікуди.


P.S. У вівторок стало відомо, що департаменту архітектури доручено підготувати повторне проведення конкурсу.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

717

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

522

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

313

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

291

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

284

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...