Учитель має змінюватися разом із сучасними дітьми

У Вінниці пройшла міжнародна конференція демократичних шкіл
Понад 400 учасників із 24 країн приїхали у Вінницю обговорити тему виховання дітей, батьків і вчителів, поділитися досвідом у сфері освіти. Міжнародна конференція демократичних шкіл IDEC/EUDEC зібрала кращих експертів у форматі open space. Лекції і творчі заходи проходили у Селищі Тиврівськогого району, на базі дитячого табору - п'ять днів, починаючи з четвертого серпня.
- Тут зібралися люди, які переймаються освітою в усьому світі, причому не звичайною, а демократичною, - розповідає Ігор Казьмірук, директор школи "Аіст", яка є організатором конференції. - Сьогодні немає сенсу вигадувати щось нове, треба просто працювати з іншим підходом. Демократична освіта у першу чергу направлена на те, аби діти розвивалися вільно, не лише мали потреби, а й брали на себе відповідальність. Наші діти не зовсім такі, як ми, дорослі. І дуже часто батьки, вчителі не встигають за ними. Ще з моменту народження важливо обирати напрямки, які допоможуть дитині максимально реалізувати все закладене природою. Не завжди реальність і проєкт батьків співпадають. Батьки бачать дитину у певній сфері, а це їй не підходить, ламають "через коліно", від цього тільки шкода. Наше завдання - знайти родзинку у кожній дитині. Дати можливість розвинути таланти і можливості, не витрачати енергію і час на подолання складних для дитини бар'єрів. 

За його словами, учасники конференції представили проєкти, які успішно працюють як у багатих, так і в бідних країнах. А дехто з учасників взагалі саме завдяки конференції вперше дізнався про існування України.

Діти-міністри

Джозеф Ратінам з Індії в Україні вперше. На конференції він представляє "дитячий парламент".

- Наші діти, які мешкають в одному регіоні, збираються разом і вирішують певні питання. Від 6 до 18 років, по 30-40 будинків - усі обираються як міністри (освіти, фінансів, медицини та ін. - Авт.). Кожен відповідальний за свою сферу і раз на тиждень піднімає проблему, з якою зараз працює. Питання вирішується спільно з іншими міністерствами. У нас 200 тисяч парламентів, вони діють у різних країнах, у т.ч. в Америці. Працюємо над тим, щоб і в Україні створити. Головне, щоб знайшлися ініціативні школи і волонтери, - говорить Джозеф Ратінам. - Я багато про Україну не знаю, тільки те, що освіта уже має зміни на користь дітей. Мені дуже подобаються ваші люди, вони відкриті.

Навчання для вчителя 

Німець Дітер Шварц з Україною знайомий краще, він навіть дружиною українку собі обрав - познайомились у літньому таборі. У минулому був керівником оркестру, працював у "вільній школі". Останні сім років займається інтуїтивною педагогікою, навчає дітей, батьків, учителів, багато подорожує. Його майстер-класи отримали шалену популярність. Особливо до душі припали мозкові ігри, під час яких однаково задіюються ліва і права півкулі мозку, коли необхідно реагувати на нестандартні ситуації. 

- Окрім ігор і вправ я навчаю комунікаціям не тільки з іншими людьми, а й всередині себе. Зустрічі бувають різні: як з людьми широкого кругозору, так і з тими, хто закрився всередині себе. Людина "зависла" у часі 30 років тому і просто не бачить нове покоління дітей, не розуміє, як з ним співпрацювати. А у сучасних дітей дуже багато особливостей. Раніше педагогу нічого не треба було робити, щоб бути для учня вчителем. А зараз у першу чергу потрібно налагодити людський зв'язок. Після цього дитина дає тобі "дозвіл" і починається співпраця. Якщо вчитель сам вміє вчитися, хоче цього, дитина з легкістю потрапить у хвилю навчання. Вона просто приєднується, захоплюється цим процесом, і вчитель може бути тим, ким є, пояснює Дітер Шварц. 

Студенти самі обирають, скільки вчитися
Кагекі Асакура приїхав у Вінницю з Японії. Розповідає, що знайомі взагалі відгмовляли його від країни, де триває війна, казали, що це небезпечно. Але він сам зупинив ці побоювання після спілкування з організаторами конференції. Кагекі вчителює в Токіо у "Демократичному університеті", а також у школах, в числі яких одна домашня. 

- У нашому університеті є 30 класів і діти самі організовуються у них за інтересами. Вони мають визначитися по життю у своїх цінностях та інтересах, праці і відпочинку - це головне в університеті. Самі студенти вирішують, скільки років мають навчатися: три, шість, сім. В Україні звичайно можна такий же досвід застосувати, впровадити частково якісь ідеї. За нашим досвідом уже організовані університети у Польщі, Німеччині. 

Як зазначила директор департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко, на конференції було багато вінницьких учителів. І вони обов'язково застосовуватимуть отримані знання вже з 1 вересня, коли діти підуть до школи. 

- Люди, які навчають дітей, мають бути реформаторами. Роль вчителя змінилася, прийшло нове покоління, потрібні абсолютно нові підходи і нова методика. До речі, з 1 вересня 2018 року за парти сіли учні Нової української школи, і дуже приємно, що вже використовуються принципи неформальної освіти, спілкування, акцент на різнобічному розвитку дитини, - розповіла Оксана Яценко.
 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

607

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

461

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

247

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

239

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

225

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...