Антибулінг для усіх:

Антибулінг для усіх:

Чи захистить новий закон учителів?

Ще не висохло чорнило на щойно ухваленому законі проти булінгу, а до нього вже готують поправки. До списку осіб, які потребують захисту, пропонують внести не лише учнів, а розширити його дфо поняття "всі учасники освітнього процесу". А отже, на нас чекає друга хвиля дискусії про безпечну школу: захист учителя від надто впевнених у собі діточок та їхніх батьків.
Поправки розробляються на фоні численних звернень та резонансних випадків. У Нетішині Хмельницької області старшокласника визнали винним у булінгу щодо педагога. Батьки "героя" сплатили 850 гривень штрафу. Інша справа - один з ліцеїв Києва, в якому батько жорстоко відлупцював фізрука за зауваження його синові. Навіть до нового закону агресорові загрожувало б до 8 років за гратами за завдання тяжких тілесних ушкоджень. Тепер - справу ще й контролює Міносвіти та особисто генпрокурор. І на цьому резонансна історія не скінчиться: вчителі цього ліцею та інших шкіл Києва збирають мітинг, вимагаючи захисту їхніх спокійних умов праці та авторитету професії.

- Якщо щиро, я і сам пригадую (і зізнаюся - не без задоволення) епізоди "школярської дурості" зі свого власного дитинства. Як колишній учень і теперішній юрист, не можу не поставити собі запитання: який-такий закон змусив би мене чи моїх однокласників товаришувати з хлопцем, у якого тхнуть шкарпетки? Чи не дражнити "морквиною" географічку, в якої зачіска схожа на моркву? - каже адвокат, координатор ГО "Стоп корупції" Богдан Хмельницький.

Хоча "булінг" - досить нове слово, саме явище тримається на старих, як світ, проблемах незрілої особистості школярів та психологічно складної професії вчителя. До них додалися нові виклики: загальна ідеологія жорстокості та "мачізму", що панує у медіа та комп'ютерних іграх, інформаційне навантаження на мозок сучасної молоді, брак розмежування дитячого та дорослого контенту, розвиток інтернету і публікація особистого життя у соціальних мережах. До того ж, сучасні діти виховуються "успішними особистостями" та вивчили свої права - їм вже не так просто пояснити, хто тут, у школі, за старшого.

- Із величезною цікавістю читаю та дивлюся все, що втрапить мені в око на резонансну тему шкільного булінгу. Наприклад, велике соціологічне дослідження, яке виявило, що від цькування хоч раз у житті страждають 70% учителів. І цей відсоток - більший, ніж для школярів. Учителям переживати булінг значно складніше, бо юні "розумники" не лише псують настрій, а й заважають працювати. Як встановили соціологи, зачіпають найчастіше втомлених та розчарованих у своїй роботі педагогів. Але фактор №1, - як виявилося - малозабезпеченість. Сучасні дітки прекрасно бачать різницю між гарно "упакованою" мамою Пєті Васєчкіна та вчителькою, якій ледь вистачає на харчі. А кумедно сфоткати Маріванну та викласти фотожабу - це вже звична школярська розвага, - додає Богдан Хмельницький.

Коментарі експертів:

Директор Київського фінансового ліцею Юрій Шукевич:
- Вся система педагогіки каже, що вчитель - як би супермен, а з дитини взяти нічого. Але вчитель - теж людина, і у нього повинні бути свої методи захисту. Щоб вирішити конфлікти в класі, вчителю потрібен власний життєвий досвід і порада більш досвідчених колег. 
Співзасновниця ГО "Батьки SOS" Олена Парфьонова:
- У законі про освіту зазначили, що булінг має характер системності. А у Кодексі про адміністративну відповідальність цього немає. Та суд все одно розглядатиме справу за Кодексом. Тому систематичність не має значення. 

Екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук:
- Ми не знаходимо іншого, як волати - "захистимо вчителя". А чи не буде краще, коли нарешті почнемо щось робити для того, щоб захистити та очистити освіту від непрофесіоналізму та випадкових людей. І не будемо платити однакову зарплату справжньому вчителю і тому, хто таким бути не здатний.

"Місто" запитало у читачів: "Хто більше незахищений у школах від цькування: вчителі чи учні?"

 

Вікторія, інженерка:
- Учні. Щоб не почути на свою адресу нецензурну лексику, дітям доводиться прогинатися під іншими. 
 Наталія, не працює:
- Я думаю, що на рівні. Люди зараз злі, діти не виховані в більшості, тому немає поваги один до одного. 
Дмитро, фотограф:
- Напевно - це діти. Мені здається, що це через статус батьків. Хтось вищий, хтось нищий. 
Володимир, тренер:
- Учителі більше. Бо вони не можуть впливати на дітей так, щоб їм це не зашкодило. Зараз діти дуже добре знають свої права, але не знають своїх обов'язків.
Ірина, вчителька:
- На мою думку, це вчителі. Я сама вчитель і кожен день спілкуюся з батьками, і знаю як ніхто, що стосунки з дітьми не прості.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

807

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

619

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

411

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

361

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

355

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...