Українське коло

Українське коло

Історик Юрій Легун: Про грандіозну українську виставку в Нью-йорку і раритети, які вперше були представлені світу

Українському музеї, що діє в Нью-Йорку, на початку квітня відбулася масштабна міжнародна виставка "Повне коло: до сторіччя визвольних змагань 1917-1921". В експозиції, окрім раритетів, привезених з України, презентували артефакти, які досі не були відомі ані широкому загалу, ані вузькому колу фахівців. Серед них - Мирний договір Української Народної Республіки за підписом гетьмана Скоропадського, особисті речі Симона Петлюри і Володимира Винниченка, поліграфічні камені для друку банкнот номіналом 1000 карбованців, ручка президента США Вудро Вульсона, якою була підписана Декларація про "Український день" у квітні 1917 року та навіть ключ від Київської міської думи. Де ці унікальні речі зберігалися понад сто років та у чому їхня головна цінність для теперішньої України, розповів директор Державного архіву у Вінницькій області, доктор історичних наук Юрій Легун. Він у складі української делегації відвідав США.
Загалом у експозиції було представлено 150 експонатів із 35 музеїв світу, приватних колекцій, архівів. Усі вони відображали історію творення української незалежності, творення нашої держави. Ініціатором цієї грандіозної події став відомий історик, вінничанин Юрій Савчук. 
- Як йому вдалося залучити до співпраці 35 музеїв, архівів і приватних колекціонерів і п'яти країн світу - для мене залишається дивом, - визнає Юрій Легун. - Але завдяки збірній виставці ми отримали унікальне джерело інформації про сторінки Визвольних змагань 1917-1921 років. Усі відвідувачі і зокрема світова наукова історична спільнота були здивовані, як за такий короткий термін українці в умовах військової агресії з усіх боків змогли побудувати державу - з урядом, закордонним представництвом, військом. І назва виставки "Українське коло" досить символічна, бо ми по цьому колу ходимо-ходимо і вирватися з нього ніяк не можемо. 

- Це вперше відбулася така презентація у США?

- За масштабами - так. Виставка стала продовженням проекту, який торік до сторіччя Визвольних змагань презентували у Києві. Вона відбувалася за організаційного та фінансового сприяння Посольства України у США, Міністерства закордонних справ України та Міністерства культури України. Українську сторону у Нью-Йорку представляли майже 30 провідних музеїв, архівів та бібліотек. Від США до співпраці долучилися Український Національний музей у Чикаго, Український музей-архів у Клівленді, Український музей і бібліотека у Стемфорді, Українська Вільна Академія Наук у США, Наукове товариство імені Шевченка у США; Східноєвропейський дослідний інститут ім. В'ячеслава Липинського з Філадельфії та Український Історично-науковий центр із Нью-Джерсі. Також були представлені експонати приватних колекцій із п'яти країн: України, США, Польщі, Болгарії та Швейцарії. Подібного за всю історію незалежної України не було.

- Чим найбільше вразила експозиція?

- Чимало експонатів були презентовані вперше. Тобто ми не знали про їхнє існування, не бачили, як вони виглядають. Мене особисто найбільше вразила болгарська частина, яку презентував заступник керівника Центрального державного архіву з Болгарії у супроводі болгарського консула. Вони представили Мирний договір між Болгарією, Австро-Угорщиною, Німеччиною, Туреччиною з одного боку та Українською Народною Республікою з іншого. Він був підписаний у Брест-Литовську 9 лютого 1918 року і переданий на ратифікацію до Болгарії за підписом гетьмана Павла Скоропадського. Договір містить відбиток великої державної печатки, яку в Україні досі не бачили. І я, як історик, з наукової точки зору радію, що артефакти були вивезені з України своєчасно. Це дозволило їм зберегтися. У нас більшовики знищили б їх першочергово. Адже все що було пов'язано з українською державністю, будь-який атрибут, одразу знищувався. 

- Були ще експонати, які зачепили?

- Однозначно. Це і прапор І пішого Запорізького полку імені гетьмана Петра Дорошенка з Музею Війська Польського у Варшаві, і меморіальні речі Володимира Винниченка та Симона Петлюри з Української Вільної Академії Наук у Нью-Йорку, і матеріали, у яких зафіксовано кроки України щодо вступу до Ліги Націй з Архіву офісу ООН у Женеві, і унікальні за своєю історичною цінністю раритети - поліграфічні камені для друку банкнот номіналом 1000 карбованців із приватної колекції. Як їх вивезли з України, досі залишається секретом!

- Після друку грошей їх мали б знищити, правда?

- Для мене це взагалі був вау-ефект, коли я їх побачив - це величезні каменюки з тонкою різьбою - справжні скрижалі Мойсеєві. Це взагалі унікальна річ, яку я раніше ніколи не бачив, бо їх таки мали б знищити. Але хтось прагнув їх урятувати, вивезти, зберегти... Не менш вражаючим документом, як для сьогодення, є розписка Винниченка, де він пише, що гроші, які отримав від Директорії, повертає у повному обсязі, оскільки не виконав покладені на нього функції. І до цієї розписки з грішми від додає пакунок документів із сургучевою печаткою, який 100 років ніхто не відкривав. Чи зберігся би він в Україні? Ба більше: чи готові наші сучасні політики писати такі розписки і повертати гроші. Чи маємо такі еліти в політиці?

- Очевидно, що всі ці експонати складають досить хвилюючу документальну розповідь. Але чи зможе їх побачити пересічний українець? Чи для цього треба буде їхати до Штатів?

- Виставка у Нью-Йорку буде доступною для відвідувачів до 29 вересня поточного року. Але усі презентовані в експозиції раритети з детальним описом згодом представлять у двомовному каталозі, який побачить світ в Україні, тобто буде доступний усім українцям, які цікавляться історією своєї країни.

 


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

171

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

149

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

140

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

119

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

113

Фахівці Інституту прикладних проблем екології, геофізики і геохімії на замовлення Вінницького обласного краєзнавчого музею провели ...