Говори українською!

Говори українською!

Чи прийшов "час Х" для ухвалення закону про мову?

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова й інформаційної політики Вікторія Сюмар вважає, що парламент провалить закон про функціонування української мови як державної, якщо не ухвалить його до другого туру президентських виборів. 
"Мені теж тривожно за долю цього закону. Оскільки я розумію, що якщо його не буде прийнято до другого туру президентських виборів, то після президентських виборів він може бути провалений", - сказала депутат у розмові з кореспондентом УНІАН.
Вона висловила думку, що дуже багато мажоритарників зі східних округів "очевидно, не зацікавлені у його ухваленні". 
"Ці люди дуже часто знаходяться в лавах фракцій, які декларують, що вони будуть підтримувати закон. Після президентських виборів це може стати значно менш актуальним", - зауважила Сюмар. 
Так, вона вважає, що "час Х" у питанні ухвалення закону має настати у пленарний четвер перед другим туром президентських виборів - 11 квітня. 
"Це якщо буде політична воля його ухвалювати", - додала депутатка. 
Нагадаємо, у першому читанні законопроект №5670-д парламент ухвалив 4 жовтня 2018 року, а у грудні профільний комітет доопрацював його, розглянувши 2059 поправок.
Закон закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська - і вона обов'язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
"Спроби запровадити на офіційному рівні в Україні багатомовність є діями, що провокують мовний розкол країни, міжетнічне протистояння та суспільну ворожнечу, і є тотожними діям, спрямованим на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу", - мовить 6 пункт 1 статті закону.
Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності.
За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.
"Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів", - зазначається у документі.
"Порядок застосування кримськотатарської мови та інших мов корінних народів, національних меншин України у відповідних сферах суспільного життя визначається законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України з урахуванням особливостей, визначених цим законом", - додається у ньому.
Передбачено державну програму сприяння опануванню державної мови, адже володіння державною мовою є "обов'язком громадянина".
Посадовці зобов'язані володіти державною мовою та застосовувати її при виконанні службових обов'язків. 
"Робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова", - говорить закон.

Коментарі експертів:

Кобзар Тарас Компаніченко:

- Ми повинні повернути українську мову в усі сфери, і сфери ці повинні бути відкритими: і спорт, і танці, і кібернетика, і програмування, і ІТ-технології, і висока футуристична наука.

Письменниця Оксана Забужко:

- Те, що наша державна мова за Конституцією досі законодавчо по факту не захищена - це показник, насамперед, недобудованості нашої держави і неповноцінної все ще у ХХІ столітті (попри всі жертви!) державності українського народу. Це має бути виправленим негайно. Шановні українські депутати, Україна чекає закону про державну мову. 

Журналіст Віталій Гайдукевич:

- Російсько-українська війна - це, по суті, битва за нашу самоідентифікацію. І в цій битві мова - це зброя. Не можна уявити француза, який не володіє французькою і чужий, агресивний до французької. Не можна уявити німця, якому німецька чужа. І так яку країну не візьми. Якби у нас були позиції мови не програні раніше, нинішньої війни не було б.

"Місто" запитало у читачів: "Що дає Україні ухвалення закону про мову?"

Тетяна, лікарка:

- Мова - це частина нашої культури та історії. Без неї просто не буде країни, тому на цей закон дуже чекаю. 

Віктор, начальник цеху:

- Буде закон - буде чітко зрозуміло, хто в цій країні свій, а хто просто якось випадково опинивс

Марина, бухгалтерка:

- Формально - це важливий закон, але у нашому суспільстві все так заполітизовано. Особливо це питання.

Олександр, монтувальник:

- Як вибори - так закон про мову. Вже стільки про нього говорять, що мають, мабуть, нарешті прийнят

Олена, викладачка:

- Це перша Верховна Рада, яка має шанс прийняти цей закон. Думаю, він для країни не менш важливий, ніж Томос. 

 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1219

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

405

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

217

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...