Муніципальна няня

Муніципальна няня

Як отримати компенсацію від держави?

Зліта в соцмережах гуляє міф, що нібито з 2019 року в Україні скасують декретну відпустку. Українців лякали, що батьки, які працюють, будуть змушені виходити на роботу одразу після народження дитини, а доглядати за їхніми малюками присилатимуть державних нянь. У Міністерстві соціальної політики пояснюють, що це все чутки, і з'явились вони через неправильне трактування нової державної програми "Муніципальна няня".
Що насправді передбачає програма "Мцуніципальна няня" і на яку допомогу можуть розраховувати молоді батьки, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Скільки відшкодує держава? 
"Муніципальна няня" - це урядовий проект із підтримки молодих батьків, який запрацював із 1 січня 2019. У його рамках держава компенсує частину витрат на послуги няні для дітей до 3 років. Розмір відшкодування - прожитковий мінімум на дітей віком до шести років. Протягом року він змінюватиметься. З 1 січня 2019 року прожитковий мінімум становитиме 1 626 грн, з 1 липня - 1 699 грн, з 1 грудня - 1 779 грн.
Компенсація на няню не заміняє інші соціальні виплати на дитину і виплачується окремо за бажанням батьків.
Жодних зобов'язань виходити із декретної відпуски через "муніципальну няню" також немає. У відомстві наголошують, що на компенсацію за послугу можуть розраховувати як батьки, які працюють, так і ті, хто перебуває у декретній відпустці.
Які умови відшкодування? 
Згідно з постановою Кабміну, батьки самі шукають і обирають фахівця. Єдина обов'язкова умова для компенсації від держави - це офіційне працевлаштування доглядальниці. Органи соцзахисту залишають за собою право перевірити в державних реєстрах інформацію про няню. Вона має бути або ФОПом, або юридичною особою, яка надає послуги догляду за дітьми.
Юрист ГО "Трудові ініціативи" Георгій Сандул схвалює цю умову, адже сьогодні більшість нянь працюють у "тіні" і не мають жодних соціальних гарантій.
Як оформити? 
Для оформлення державної допомоги батькам потрібно звернутись у відділ соцзахисту за місцем проживання. З собою треба мати паспорт, ідентифікаційний номер одного з батьків, свідоцтво про народження дитини, а також копію офіційно укладеного з нянею договору. Крім того, потрібно написати заяву на отримання компенсації і надати документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку тощо).
Строк подачі документів - місяць із моменту укладення угоди з нянею. Крім того, щомісяця до 5 числа потрібно надавати документи про оплату праці няні. В Уряді обіцяють, що це можна буде зробити в управлінні соцзахисту або електронною поштою. Рішення про нарахування компенсації ухвалюють місцеві органи соцзахисту протягом 10 днів від дати подання документів.

Коментарі експертів:

Міністр соціальної політики Андрій Рева:

- Сенс програми полягає в тому, що ми компенсуємо податки. Якщо ви берете няню - люди ж і сьогодні, хто хоче, той і бере, - але не платять податки, бо вона працює нелегально. Унаслідок і няня у нас нелегально працює. Ми запропонували так: ви берете її офіційно - ми вам компенсуємо допомогу в розмірі прожиткового мінімуму. Виходить ПДФО і ЄСВ практично ми людям повертаємо, і вони платять його в Пенсійний фонд.

Заступниця міністра соцполітики Олександра Чуркіна:

- Мама може не виходити на роботу, а просто наймати няню для допомоги, і за це можна отримувати таку компенсацію. Батьки сплачують кожного місяця зарплату няні, на кінець року батькам повертають кошти.

Юрист ГО "Трудові ініціативи" Георгій Сандул:

- Унормування праці неформально зайнятих працівників, частка яких за різними підрахунками становить до 30% зайнятого населення, - це позитивний крок задля забезпечення їхнього соціального захисту.

"Місто" запитало у читачів, чи cкористаєтесь ви за потреби послугами "муніципальної няні"?

 

Людмила, лікарка:

- Цікава ідея. Тільки трошки незрозуміло, як укладати ту угоду з нянею, адже зазвичай такі люди працюють без якихось угод.

Григорій, будівельник:

- Краще б просто грошей добавили. А родина вже сама розбереться на що їх витратити - на няню, чи щось інше.

Марія, студенка:

- Скористалася б такою послугою. Для матусь, в яких немає часу на декретну відпустку - це саме те.

Олег, пенсіонер:

- За кілька місяців матиму шанс порадити це онучці. Для молодої родини можливість зекономити - це дуже важливо.

Надія, касирка:

- Чула про цей проект. І навіть є нагода скористатись, але поки не наважилася, подивлюся, як він себе проявить.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

353

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

334

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

291

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

284

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

281

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...