Вінничани у більшості вважають себе щасливими людьми

...та на відміну від мешканців інших регіонів найбільше пишаються своєю історією

Соціологічна група «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 2 грудня цього року здійснила опитування серед мешканців Вінницької області. Результати цієї роботи у Вінниці презентував заступник директора Соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів.

- У рамках нашого проекту ми багато уваги приділили виборам, бо це одна з найактуальніших тем, але загалом він глобальний, тому досліджувались й інші питання, які стосуються життя вінничан, - говорить він.

Кожен шостий - оптиміст
Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.

- Лише 7% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 35%, а у своєму місті/селі – 49%, - каже Любомир Мисів. - Напруженою ситуацію в країні бачать майже 60% опитаних, критичною – 32%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 39% до 47%, критичною – лише 7-11%.

За його словами, опитування показало, що правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (11%), ніж області (21%) чи свого міста/села (26%). При цьому жителі обласного центру більш позитивно оцінюють справи і в країні, і на місцевості, особливо у своєму місті.

- Загалом це загальна тенденція, коли обласний центр активно формує загальнообласну суспільну  думку, й на Вінниччині це проявляється дуже виразно, - каже Любомир Мисів.

За результатами проекту, попри негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. Фактично кожен шостий (15-16%) має оптимістичні сподівання щодо майбутнього, як в Україні, так і на місцях. Більше половини вважають, що ситуація не зміниться. Близько 16% очікують погіршення наступного року. Жителі сіл й менших міст мають оптимістичніші погляди щодо цього питання.
За оцінками мешканців області, військовий конфлікт на Сході України (78%) – основна загальнодержавна проблема. Також 37% вважають проблемою хабарництво й корупцію у владі. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють низький рівень зарплат та пенсій (57%), підвищення тарифів на комунальні послуги (51%) та інфляція (45%). На особистісному рівні відсутність доступу до медобслуговування й безробіття гостріше відчуваються у менших населених пунктах, а тарифи й низькі доходи – в обласному центрі. Серед проблем країни мешканців великого міста більше хвилюють політичні питання. 

Політичні вподобання
 Лідером президентського рейтингу, за висновками соціологічної групи «Рейтинг», є Юлія Тимошенко, яку готові підтримати 23,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. 
За Петра Порошенка готові проголосувати 18,5% вінничан.

- Це високий рейтинг, у порівнянні з іншими регіонами, - зауважує Любомир Мисів.

За його словами, результати опитування показали, що за Анатолія Гриценка голосувало б 11,4% мешканців області, Володимира Зеленського – 9,5%, Святослава Вакарчука – 7,2%, Олега Ляшка – 6,9%, Юрія Бойка – 5,8%. Рейтинг інших кандидатів – менше 5%. 
Близько 22% вірять, що на президентських виборах переможе Юлія Тимошенко. 

- За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі, зросла більш ніж удвічі. На мою думку, це результат правильної піар-компанії і мені складно уявити якийсь фактор, що здатен похитнути цей рейтинг аж до самих виборів, - говорить Любомир Мисів.

У перемозі Петра Порошенка впевнені 15%, що дещо менше ніж попереднього року (18%). Перемогу Анатолія Гриценка бачать близько 3,5%. У позитивний результат інших вірять менше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Юлії Тимошенко та Петра Порошенка. 
Водночас, кожен четвертий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
Близько половини опитаних при президентському виборі орієнтуються на особисті лідерські якості кандидата (52%), соціально-економічну програму (51%), політичний досвід кандидата (49%), його спрямованість на співпрацю з ЄС (48%) та забезпечення стабільності в країні (47%). Водночас для близько 35% важливим є команда кандидата, його ідеологічні погляди, спроможність забезпечити радикальні зміни в країні і орієнтація на проблеми регіону. Ще 39% керуються при виборі належністю кандидата до генерації «нових» політиків, цей мотив домінує серед симпатиків Володимира Зеленського та Святослава Вакарчука. 

- Можемо впевнено сказати, що останні дві кандидатури підтримує молодь, яка загалом досить аполітична, - каже Любомрр Мисів. - Це означає, що якщо Зеленський чи Вакарчук на вибори не підуть - ті люди, які їх підтримували не віддадуть свої голоси комусь іншому, а просто ігноруватимуть вибори. На користь це може зіграти хіба що лідерам майбутніх виборчих перегонів, хто б вони не були.

Очікування від виборів

За результатами дослідження, 36% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх виборів президента покращиться. 34% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, лише 10% стверджують, що вона погіршиться. 
Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Юлії Тимошенко, Петра Порошенка та Юрія Бойка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають намірів голосувати або не визначились із вибором.

- На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (59%) трохи вища, ніж в області (54%) або їхньому місті/селі (51%), - говорить Любомир Мисів. - Ще близько 22% допускають незначні фальсифікації. 

Лише 11% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 12% займають нейтральну позицію у цьому питанні, більшість 74% – проти такого виду агітації. Прихильніше до такої допомоги ставляться мешканці міст та опитані з меншим достатком. Особи середнього віку критичніше оцінюють таку агітацію. 
 
Люди та влада

За словами Любомира Мисіва, діяльність центральної влади мешканці області оцінюють дуже по-різному. Наприклад, роботою прем’єр-міністра Володимира Гройсмана задоволені 30% і найбільше позитивних оцінок його роботи висловлюють мешканці Вінниці. Діяльність П.Порошенка позитивно оцінили 15%, а роботою Верховної Ради задоволені лише 4%. 

- Вінниччина - не виключення, у порівнянні з іншими регіонами, - каже заступник директора "Рейтингу". - Рівень задоволеності місцевими головами тут вищий, аніж обласною владою: роботою облдержадміністрації задоволені 23% (менше на 4% ніж минулого року), а роботою місцевих голів задоволені 45%. Краще діяльність місцевої влади оцінюють жителі Вінниці. 

При цьому респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні (52%), аніж в області (42%), чи за місцем проживання (35%). Близько 40-50% опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася на центральному чи місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 2-5% опитаних. 
Також, за оцінками соціологів, переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. Найкращі оцінки стосовно стану доріг, безпеки життя, шкільної освіти, екології. У річній динаміці покращилася ситуація зі станом доріг. Найбільше погіршення у сферах екології, боротьби з корупцією та підтримки молоді. Інші сфери практично без змін. Найгірше опитані висловлюються щодо боротьби з хабарництвом на місцевому рівні й щодо підтримки молоді.

Перспективи
 
Серед можливостей на Вінниччині опитані найкраще оцінили рівень можливостей для відпочинку та проведення дозвілля. Найгірше – можливість займатися підприємництвом. Найвище рівень усіх можливостей оцінюють у Вінниці. Молодші та більш заможні респонденти вище оцінюють рівень усіх можливостей, аніж старші та бідніші. 
При цьому 5-7% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста чи села у найближчі 5-10 років. Близько 40% оцінюють його на середньому рівні. Ще 33-34% бачать низький потенціал, а 11-12% взагалі не бачать жодних можливостей економічного зростання як в Україні, так і на місцях. 
Трохи краще оцінюють потенціал розвитку свого населеного пункту мешканці обласного центру, а потенціал країни й області – мешканці сіл. Оптимістичніші у своїх оцінках наймолодші респонденти.
Більшість опитаних (77%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. Ще більше відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та свого міста/села – по 83%.

- Якщо загалом по Україні респонденти найчастіше відповідали, що головний предмет їх гордості - це природа їхнього краю, то на Вінниччині на першому місці - славетне історичне минуле. - Культурою краю пишаються 35% вінничан, традиціями – 30%, визначними пам’ятками – 22%, природніми ресурсами та мешканцями регіону – по 17%, - додає Любомир Мисів.

  

Понад 70% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 23% – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані. Майже кожен третій із старшого покоління вважає себе нещасливим. Серед найбідніших нещасливих майже половина. 

Для довідки:
Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

551

Міністр регіонального розвитку та ЖКГ Геннадій Зубко представив моделі Вінницької, Житомирської, Дніпропетровської та Волинської ...

462

В Чернівецькій ДПІ Могилів-Подільського управління ДФС у Вінницькій області відбулось урочисте відкриття чергового Центру ...

416

Микола Леонідович Спектор, президент ТРК «Еверест»   Інтерв'ю з президентом ТРК «Еверест» Миколою Леонідовичем Спектором вже стали ...

405

З 20 по 30 серпня у Вінниці відбудеться Мистецька резиденція «Над Богом». Формат проекту передбачає синтез творчої резиденції та ...

378

Протягом січня-липня 2019 року до Вінницької обласної служби зайнятості звернулися за сприянням у пошуку працівників 5774 роботодавці, які ...