Новий кредитний закон

Новий кредитний закон

Які зміни чекають українських позичальників

У липні Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування", а в останній день жовтня його підписав Президент України Петро Порошенко. У Незалежній асоціації банків України, яка стала ініціатором змін, сподіваються, що документ полегшить доступ громадян та бізнесу до кредитів. Адже фінустанови зможуть видавати дешевші позики.
"Вартість кредитів буде знижуватися, бо банки не будуть закладати додаткові ризики на те, що кредит можна буде не повернути", - переконана виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.
Серед позитивних змін для клієнтів фахівці також називають запровадження електронного документообігу на розрахунково-касове обслуговування. Закон звільняє клієнта від необхідності платити комісію нотаріусу та реєстраторам за витяги з Єдиного реєстру довіреностей та РАГСу. Також кредитні картки тепер можна буде оформляти через довірену особу, наприклад, бухгалтера підприємства.
Крім того, за законом, банк зобов'язаний повернути клієнту заставне майно впродовж двох тижнів після сплати позики.
Основні зміни спрямовані на боротьбу із недоброчесними клієнтами. Як свідчать дані Національного банку України, сьогодні з-поміж 1 трлн грн виданих кредитів 54% є "проблемними", тобто простроченими. За словами фінансистів, така ситуація призводить до того, що банки змушені формувати великі резерви, при цьому посилюючи вимоги до нових позичальників та підвищуючи відсоткову ставку. У Нацбанку заявляють, що новий закон захищає від "проблемних" кредитів, зокрема, унеможливлюючи виведення кредитних коштів через шахрайські схеми.
Щоб знизити фінансові ризики для кредиторів, документ дозволяє їм отримувати інформацію про кредитну історію потенційного клієнта. Також він посилює відповідальність кредитного поручителя. Якщо клієнт відмовиться виплачувати позику або ж помре, то поручитель буде змушений сплатити борг перед банком сам. Крім того, закон усуває можливість неповернення кредиту шляхом виведення його з-під застави, а також не дозволяє здійснювати операції із предметом іпотеки без згоди банку-кредитора.
ри цьому банки отримали право підвищувати ставку впродовж дії кредитного договору. Тож клієнтам слід звертати на це увагу під час оформлення позики. У разі зміни кредитної ставки банк дає позичальнику 30 днів на те, щоб виплатити всю суму одразу за старим тарифом, або ж платити далі за новим відсотком.
Експерти переконані: закон про відновлення кредитування, як і закон про вдосконалення функціонування фінансового сектору, покращить ситуацію у банківській сфері та пожвавить економіку в цілому. Банки зможуть надавати більше кредитів для малого та середнього бізнесу, а ті в свою чергу зможуть нарощувати об'єми своєї діяльності. А вирішення ситуації із проблемними кредитами вплине на позицію України у міжнародних економічних рейтингах, таких як "Doing Business". 

 

Коментарі експертів:

Президент Петро Порошенко:

- Вва-жаю, що закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування" дуже потрібний. Влада повинна розчищати шлях для відновлення економіки. 

В.о. міністра фінансів Оксана Маркарова:

- Ми цим законом, який вже набув чинності, закрили дуже багато дірок, які існували, які дозволяли несумлінним позичальникам визнавати недійсними договори, застави і т.д.

Адвокат Ростислав Кравець:

- У разі смерті фізичної особи або ліквідації юридичної порука не припиняється. Раніше поручителя звільняли від відповідальності перед кредитором у разі збільшення зобов'язання боржника (суми, строку, відсоткової ставки, штрафів), якщо таке збільшення було здійснене без письмової згоди поручителя. Скажімо, вас попросили поручитися за певну юридичну особу. А в подальшому борг переводять на збанкрутіле підприємство і від вас не вимагають дозволу. Такі норми дають шалені можливості для зловживання банкірам!

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи сприятиме росту благополуччя відновлення кредитування?"

Олександр, експедитор:

- Комусь воно точно на користь буде, тільки не нам. Банки знову почнуть під себе підгрібати все. 

Марина, приватна підприємиця:

- Якщо проценти будуть людські, то чому б ні. Думаю, це гарна новина. 

Микола, технолог:

- Останній кредит брав п'ять років тому. Стільки пригод із ним було, що зарікся брати нові, щоб там не обіцяли. 

Мирослава, не працює:

- Це потрібно було зробити. От тільки держава має контролювати, що із тими кредитами провертають.

Віктор, різноробочий:

- На Заході кредитування - давно норма життя, гарантії надійніші. Нам до такого далеко.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

914

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

117

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

109

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

103

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

101

У смт Літин 20 серпня під час виконання земляних робіт у результаті обвалу грунту загинув 46-річний робітник. Обставини трагедії ...