Чи відродиться вінницький Замок

Чи відродиться вінницький Замок

На місці народження Вінниці хочуть збудувати великий історико-туристичний комплекс

  У приміщенні "Хаб Вінниця" 12 квітня обговорювали минуле, сучасне і майбутнє Замкової гори. Присутніх ознайомили з історією Замкової гори, її культурним та туристичним потенціалом, а також обговорили, зокрема, можливість створення там історико-туристичного комплексу. Організували обговорення: «Центр історії Вінниці», «Вінницьке історичне товариство» та громадська організація «Креативний простір». Вони ж ініціювали розробку концепції просторової забудови Замкової гори, де у кілька етапів планується створити історичну реконструкцію найдавнішої з відомих дерев’яної фортифікаційної споруди Вінниці.

Народження ідеї
  - Історія розбудови цих теренів починається на початку 16 ст. завдяки старості Вінницькому та Брацлавському Костянтину Острозькому, для якого оборона краю була державним обов’язком, - каже директор «Центру історії Вінниці» Олександр Федоришен. – Замок був однією з тих точок, навколо якої вибудовувалося місто.
  Він нагадує, що замок слугував для захисту від частих набігів різних кочовиків з Дикого Поля.
  - Ми знаємо, що у замка було п’ять веж, всередині розташовувалися важливі для містян споруди, у т.ч. церква Покрови Пресвятої Богородиці. Замок не був кам’яним, а зроблений із дерева та обмащений по периметру глиною, - розповідає історик.
  На жаль, нині від Замкової гори, де був замок, залишилася тільки частина скельного рельєфу. Адже на початку 20-х років минулого століття цю територію розробляли як каменоломню, а у 60-х - частково розрівняли під час будівництва Староміського мосту та суміжної з ним транспортної розв’язки.
  - Її фактично вигребли з середини і від Замкової гори нині залишилось не так багато, - каже Олександр Федоришен.
  Тим не менш, на його думку, це місце й досі має надзвичайну історичну вагу, і навіть у теперішньому вигляді може слугувати чудовим оглядовим майданчиком для екскурсантів, а за умов певного окультурення – стане родзинкою туристичного та культурного життя Вінниці.

Реконструкція
  Розташувати на цій  території історико-туристичний комплекс в формі підкови, яка б відкривала гостям широкий краєвид міста, пропонує  координатор «Вінницького історичного товариства», архітектор Євген Совінський.
 - Ми передбачили кілька прогулянкових терас на різних рівнях, амфітеатр зі сценою, де можуть проходити концерт, інші майданчики, - каже Євген Совінський. - Вхід у замок пропонуємо зробити підземним, крізь скелю, де буде розташована експозиція з археологічних знахідок, які тут відкопали дослідники. Проходячи крізь стилізовані скельні ворота, сучасники зможуть по-справжньому зануритися у минуле, краще налаштуватися на знайомство із замковою територією.
Під землею, за задумом, будуть розташовані й господарські споруди, що дозволить експлуатувати цей туристичний об’єкт й у холодну пору року.
  За словами координатора «Креативного простору» Олексія Циганкова, ініціатори обговорення їздили вивчати досвід кількох подібних об’єктів у різних містах України і бачать у цьому гарні перспективи.

Передісторія
Уже друге літо поспіль на лівому березі Південного Бугу співробітники Інституту археології Національної Академії Наук під керівництвом кандидатки історичних наук Лариси Виноградської проводять археологічні дослідження.
  - Територія розкопок займає понад 100 квадратних метрів, але копати важко, бо за радянських часів тут був кар’єр, і доводитися вкопуватися на 4–5 метрів в глибину. Досліджувати цю територію ми почали ще у 2005–2006 роках. Відновили роботу за ініціативи міської ради, – розповідала минулого року Лариса Виноградська. – Сам замок знищений давно, він стояв на скелі, але призамкове поселення залишилося. Минулого літа (2016 року – Ред.) ми знайшли рів, який відділяв замок від поселення, до самої річки, тобто, можливо, люди користувалися підйомним мостом. Також нам вдалося розкопати сім печей, що також свідчить про 13 століття, бо тоді люди жили не за вуличною системою, а за кущовим принципом. Тобто на цій території було житло однієї великої родини. Якби ми мали ресурси повністю розкопати гору, то можливо нам вдалося б знайти залишки валів, які характерні для городищ часів Данила Галицького. Але маю надію, що міська влада буде зацікавлена у продовженні археологічних розкопок, бо це потрібно не лише для вивчення історії міста, але й для залучення туристів до Вінниці.
  Лариса Виноградська каже, що цілком доцільно було б спорудити на Замковій горі оглядовий майданчик на фонтани і на правий берег Південного Бугу. Можна відбудувати фрагмент дерев’яного замку із вежею.

Потрібна підтримка
Тільки розробка проектної документації, за словами Євгена Совінського, коштуватиме кілька мільйонів гривень. Втім, якщо проект зацікавить громадськість - на нього зверне увагу й влада, вважають ініціатори відродження Замкової гори. А там і про джерела фінансування можна буде подумати – зокрема, учасники дискусії згадували про можливе залучення грантових коштів або однієї з державних програм.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

680

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

500

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

293

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

273

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

266

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...