Перші кроки сміливої громади

Перші кроки сміливої громади

Іллінецька ОТГ за рахунок внутрішніх інвестицій створює нові робочі місця і залишає податки у громаді

  До однієї з найбільших територіальних громад Вінниччини - Іллінецької - цими днями приєдналася Паріївська сільрада. Тепер у складі ОТГ 9 старостинських округів, які об'єднують 24 населених пункти, а це майже 21 тисяча людей. Ближче познайомитись із Іллінецькою ОТГ, дізнатися про її успіхи, проблеми і побоювання журналістам випала нагода під час прес-туру "Успішні практики об'єднаних громад Вінниччини", який організував Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування.
Сміття як "фішка"
  - Наведу цифри: до об'єднання бюджет міста був 10-11 млн грн, сьогоднішньої ОТГ - 141 млн грн. Більшу частину нових надходжень складають податок на доходи фізичних осіб, земельний та єдиний податки, - розповідає голова Іллінецької ОТГ Володимир Ящук. - Перше, що ми зробили - відкрили власне комунальне підприємство "Добробут", яке нині надає увесь спектр послуг - від обрізки дерев до вивезення сміття. Наша громада одна з перших затвердила програму роздільного збору твердих побутових відходів, що передбачає відокремлення пластикової ПЕТ-пляшки і пластмаси.
  Тож, окрім звичайних сміттєвих баків, закупили ще майже 80 решітчастих контейнерів для пластику. Ще 40 встановили у селах. На зібраних 8,5 тонни пластику як вторсировини заробили 73 тис.грн.
  - Так що екологія - це, можна сказати, наша пріоритетна тема, - переконаний Володимир Ящук.
  Дохід від реалізації вторинного пластику громада спрямовує на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів. Раніше місто закуповувало саджанці, а після запуску власної теплиці вартість квіткового саджанця вдалося знизити у кілька разів, каже завідувачка тепличного господарства Валентина Андрушко. Тепер вони вирощують понад 50 видів квітів. А скоро буде ще більше - адже завершено будівництво ще однієї теплиці на даху гаражного комплексу підприємства. У планах громади повністю забезпечувати себе рослинністю і не купувати її в інших містах, а продавати.
  Уже у червні-липні 2018 року Іллінецька ОТГ матиме свій сміттєсортувальний комплекс, будівництво якого розпочалося  торік у жовтні. Проект вартістю у 10 млн грн здійснюється на основі співфінансування з бюджетів різних рівнів. Нині на майданчику завершуються монтажні роботи. Обладнання, яке встановлять, виготовлене Барським машинобудівним заводом.
  Уже у червні-липні 2018 року Іллінецька ОТГ матиме свій сміттєсортувальний комплекс. Потужності станції дозволять переробляти не лише власні ТПВ, але й сусідніх районів.
Три соціальні кити
  Найбільші видатки Іллінецька ОТГ спрямовує на соціальну сферу: освіту, медицину, культуру, спорт, соціальний захист. Громада утримує 13 дитячих садків та 12 загальноосвітніх навчальних закладів. Дві з них опорні - оснащені лабораторіями, кабінетами, мультимедійним обладнанням, не кажучи вже про встановлену мережу Wi-Fі iз безплатним доступом для вчителів та учнів.
Має Іллінецька ОТГ і комунальний заклад "Центр первинної медико-санітарної допомоги", у складі якого працює 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 16 ФАПів, забезпечених усім необхідним - від глюкометрів до портативних кардіографів, запевняє головний лікар центру Олександр Бабушок. А от УЗД-апарат купувати не поспішають, оскільки поруч із Центром діє районна лікарня, яка й надає вторинні медичні послуги.
  - Багато було скептиків, що ми не зможемо утримувати Центр, але на сьогодні медицина громади стовідсотково забезпечена усім необхідним і надає людям увесь потрібний набір послуг, - каже головний лікар. - Про розвиток її свідчить те, що у 2017 році громада придбала 17 комп'ютерів і 25 принтерів для автоматизації робочих місць сімейних лікарів та інших медичних працівників. Створена локальна мережа, що дозволить суттєво поліпшити якість надання медичних послуг та ефективно працювати за програмою "Доступні ліки". Зрозуміло, що громада значну частину субвенції на медицину дає на нормальне функціонування центральної районної лікарні, де обслуговуються наші пацієнти. Але ж без вузьких спеціалістів, тобто вторинного рівня надання медичних послуг, ніяк.
  Не залишилися поза увагою й питання опіки над самотніми людьми - керівництво ОТГ уклало договір із закладом геріатричного профілю, заснованого релігійною громадою. Відтак, сплачуючи за догляд стареньких щомісяця 4400 грн, громада забезпечує їм утримання в закладі санаторного типу. Нині там перебуває 19 осіб.
Гроші не терплять вагань
  Децентралізацію наразі заохочують фінансово. Утім, спонсором держава довго не буде, переконує заступник голови Іллінецької ОТГ Олег Дмитрик.
  - За перспективним планом до Іллінецької ОТГ мало б приєднатися ще дві громади. Нині їх вже ніхто не агітує, бо розвиток нашої ОТГ і так помітний. Ми маємо зростання бюджету у понад 10 разів, - каже він. - Але гроші не терплять вагань і нерішучі можуть залишитися без видатків. Уже зараз ми помічаємо, як держава скорочує субвенції. Якщо раніше надходження на освіту, на медицину були з урахуванням допоміжного персоналу (тобто від технічки до головного лікаря), то тепер державних грошей вистачає лише на вчителів та лікарів, а додатковий персонал лягає на плечі бюджету громади. Ми не можемо скласти фінансовий прогноз, бо правила гри постійно змінюються. І це створює чимало ризиків: якими будуть тарифи на енергоносії, які зміни у податковому забезпечення - то дають акциз, то не дають, то від реалізації, то від обсягів, то раз на квартал, то раз на місяць…
  Громади отримали фінансовий трамплін для розвитку, і очевидно, що набрати розгону зуміє лише той, який до завершення реформи навчиться не лише рахувати гроші, але й заробляти їх і раціонально витрачати.

Довіра місцевій владі
  Міжнародний республіканський інститут опублікував результати четвертого всеукраїнського опитування, відповідно до якого саме місцеві органи влади отримали найбільший відсоток довіри - на рівні 13%. Позитивними також були відгуки щодо розвитку міст: 38% членів міських громад вважають, що справи у їхніх громадах рухаються у правильному напрямку

 


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

257

12 жовтня у Києві в МВЦ «Український дім» відбувся Форум інклюзивної політики «Нові можливості», який присвячено пам’яті Раїси Панасюк. ...

148

Під час навчань "Чисте небо" розбився літак.  "Близько 17.00 16 жовтня в районі села Уланів, між населеними пунктами Бердичів та Хмільник, ...

140

Спорткомплекс уже огороджують парканом, роботи почнуть з ремонту даху Минулого тижня почались підготовчі роботи до великої ...

112

За день на благодійному фестивалі для Івасика Бедрія вінничани зібрали 194 тис. грн. Вінниця - місто чуйних людей, небайдужих до чужої ...

112

У Вінниці автомобілісти влаштували акції проти високих цін на пальне 11 жовтня з 9.00 до 10.00 представники вінницького осередку ГО «Авто ...