Перші кроки сміливої громади

Перші кроки сміливої громади

Іллінецька ОТГ за рахунок внутрішніх інвестицій створює нові робочі місця і залишає податки у громаді

  До однієї з найбільших територіальних громад Вінниччини - Іллінецької - цими днями приєдналася Паріївська сільрада. Тепер у складі ОТГ 9 старостинських округів, які об'єднують 24 населених пункти, а це майже 21 тисяча людей. Ближче познайомитись із Іллінецькою ОТГ, дізнатися про її успіхи, проблеми і побоювання журналістам випала нагода під час прес-туру "Успішні практики об'єднаних громад Вінниччини", який організував Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування.
Сміття як "фішка"
  - Наведу цифри: до об'єднання бюджет міста був 10-11 млн грн, сьогоднішньої ОТГ - 141 млн грн. Більшу частину нових надходжень складають податок на доходи фізичних осіб, земельний та єдиний податки, - розповідає голова Іллінецької ОТГ Володимир Ящук. - Перше, що ми зробили - відкрили власне комунальне підприємство "Добробут", яке нині надає увесь спектр послуг - від обрізки дерев до вивезення сміття. Наша громада одна з перших затвердила програму роздільного збору твердих побутових відходів, що передбачає відокремлення пластикової ПЕТ-пляшки і пластмаси.
  Тож, окрім звичайних сміттєвих баків, закупили ще майже 80 решітчастих контейнерів для пластику. Ще 40 встановили у селах. На зібраних 8,5 тонни пластику як вторсировини заробили 73 тис.грн.
  - Так що екологія - це, можна сказати, наша пріоритетна тема, - переконаний Володимир Ящук.
  Дохід від реалізації вторинного пластику громада спрямовує на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів. Раніше місто закуповувало саджанці, а після запуску власної теплиці вартість квіткового саджанця вдалося знизити у кілька разів, каже завідувачка тепличного господарства Валентина Андрушко. Тепер вони вирощують понад 50 видів квітів. А скоро буде ще більше - адже завершено будівництво ще однієї теплиці на даху гаражного комплексу підприємства. У планах громади повністю забезпечувати себе рослинністю і не купувати її в інших містах, а продавати.
  Уже у червні-липні 2018 року Іллінецька ОТГ матиме свій сміттєсортувальний комплекс, будівництво якого розпочалося  торік у жовтні. Проект вартістю у 10 млн грн здійснюється на основі співфінансування з бюджетів різних рівнів. Нині на майданчику завершуються монтажні роботи. Обладнання, яке встановлять, виготовлене Барським машинобудівним заводом.
  Уже у червні-липні 2018 року Іллінецька ОТГ матиме свій сміттєсортувальний комплекс. Потужності станції дозволять переробляти не лише власні ТПВ, але й сусідніх районів.
Три соціальні кити
  Найбільші видатки Іллінецька ОТГ спрямовує на соціальну сферу: освіту, медицину, культуру, спорт, соціальний захист. Громада утримує 13 дитячих садків та 12 загальноосвітніх навчальних закладів. Дві з них опорні - оснащені лабораторіями, кабінетами, мультимедійним обладнанням, не кажучи вже про встановлену мережу Wi-Fі iз безплатним доступом для вчителів та учнів.
Має Іллінецька ОТГ і комунальний заклад "Центр первинної медико-санітарної допомоги", у складі якого працює 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 16 ФАПів, забезпечених усім необхідним - від глюкометрів до портативних кардіографів, запевняє головний лікар центру Олександр Бабушок. А от УЗД-апарат купувати не поспішають, оскільки поруч із Центром діє районна лікарня, яка й надає вторинні медичні послуги.
  - Багато було скептиків, що ми не зможемо утримувати Центр, але на сьогодні медицина громади стовідсотково забезпечена усім необхідним і надає людям увесь потрібний набір послуг, - каже головний лікар. - Про розвиток її свідчить те, що у 2017 році громада придбала 17 комп'ютерів і 25 принтерів для автоматизації робочих місць сімейних лікарів та інших медичних працівників. Створена локальна мережа, що дозволить суттєво поліпшити якість надання медичних послуг та ефективно працювати за програмою "Доступні ліки". Зрозуміло, що громада значну частину субвенції на медицину дає на нормальне функціонування центральної районної лікарні, де обслуговуються наші пацієнти. Але ж без вузьких спеціалістів, тобто вторинного рівня надання медичних послуг, ніяк.
  Не залишилися поза увагою й питання опіки над самотніми людьми - керівництво ОТГ уклало договір із закладом геріатричного профілю, заснованого релігійною громадою. Відтак, сплачуючи за догляд стареньких щомісяця 4400 грн, громада забезпечує їм утримання в закладі санаторного типу. Нині там перебуває 19 осіб.
Гроші не терплять вагань
  Децентралізацію наразі заохочують фінансово. Утім, спонсором держава довго не буде, переконує заступник голови Іллінецької ОТГ Олег Дмитрик.
  - За перспективним планом до Іллінецької ОТГ мало б приєднатися ще дві громади. Нині їх вже ніхто не агітує, бо розвиток нашої ОТГ і так помітний. Ми маємо зростання бюджету у понад 10 разів, - каже він. - Але гроші не терплять вагань і нерішучі можуть залишитися без видатків. Уже зараз ми помічаємо, як держава скорочує субвенції. Якщо раніше надходження на освіту, на медицину були з урахуванням допоміжного персоналу (тобто від технічки до головного лікаря), то тепер державних грошей вистачає лише на вчителів та лікарів, а додатковий персонал лягає на плечі бюджету громади. Ми не можемо скласти фінансовий прогноз, бо правила гри постійно змінюються. І це створює чимало ризиків: якими будуть тарифи на енергоносії, які зміни у податковому забезпечення - то дають акциз, то не дають, то від реалізації, то від обсягів, то раз на квартал, то раз на місяць…
  Громади отримали фінансовий трамплін для розвитку, і очевидно, що набрати розгону зуміє лише той, який до завершення реформи навчиться не лише рахувати гроші, але й заробляти їх і раціонально витрачати.

Довіра місцевій владі
  Міжнародний республіканський інститут опублікував результати четвертого всеукраїнського опитування, відповідно до якого саме місцеві органи влади отримали найбільший відсоток довіри - на рівні 13%. Позитивними також були відгуки щодо розвитку міст: 38% членів міських громад вважають, що справи у їхніх громадах рухаються у правильному напрямку

 


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

206

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

199

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

194

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

186

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

185

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...