Закон про ЖКГ: коли чекати на реальні зміни

Закон про ЖКГ: коли чекати на реальні зміни

Верховна Рада ухвалила нову редакцію Закону "Про житлово-комунальні послуги".

  На мешканців поклали утримання будинкових лічильників та стан будинкових мереж, їх штрафуватимуть за борги та відключати від води, газу й електрики, вводять абонплату за послуги.
Віце-прем'єр і міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко вважає, що новий закон забезпечить населення якісними комунальними послугами за справедливою ціною.

Пеня

  Найрезонанснішою нормою нової редакції закону про житлово-комунальні послуги є повернення з 2019 р. пені, яку скасували у 1996 р. через кризу та масову заборгованість із зарплат, пенсій та інших виплат. Зараз ситуація нічим не краща, до того ж ще й війна. Пеня становитиме 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення, тобто 0,3% на місяць, або 3,6% на рік, але не більше 100%.
Утім, закон не симетричний. Зокрема, не визначено порядок, розмір, методики розрахунку та отримання споживачами компенсації у разі відсутності послуг або надання неякісних послуг.
- Якщо монополіст недогрів опалювальні батареї, то споживач може вимагати тільки зменшення платежу. Якщо послуги надали не в повному обсязі, то постачальник має знизити плату і компенсувати незручності. І це має бути автоматичний механізм. А в законі так неявно сказано, що споживач має йти до суду, - наголошує Олександр Сергієнко.

Абонплата

  Вводять плату за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначає Кабмін. Також вводять плату за обслуговування внутрішньобудинкових систем, яка визначається договором між виконавцем і співвласниками. Щоправда, поки що незрозуміло, чи поширюється на абонплату субсидування.
Олександр Сергієнко вважає абонплату однією з найважливіших новацій нормативу, хоча й каже, що її введення призведе до зростання тарифів на послуги.

Відключення

  Вводяться новації на тему відключення споживачів від комунальних послуг при заборгованості.
Відключення від води й опалення здійснюватиметься протягом 30 днів із моменту отримання споживачем попередження від виконавця послуг. Це не стосується послуг із постачання і розподілу електроенергії та природного газу - їхнє відключення передбачено іншими законами.
Для того щоб відновити постачання послуг, потрібно повністю погасити заборгованість або укласти договір про реструктуризацію боргу.

облік

- Загальнобудинкові лічильники стають комерційними. Встановлюються й обслуговуються за кошт споживача, тобто мешканців. Усі втрати всередині будинку розкидують на всіх мешканців. Виконавцем послуги з постачання тепла є теплопостачальна організація, - говорить екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи поліпшиться якість послуг ЖКГ у зв`язку із ухваленням нового закону?"

Олександр, підприємець:

- Моє глибоке переконання: жоден новий закон ще не покращив життя простих людей. Закони винаходять для себе та олігархів.

Сергій, будівельник:

- Може, й добре буде, конкуренція сприятиме розвитку. В мене проблем не було із теперішнім законом ЖКГ, але зміни потрібні.

Марина, пенсіонерка:

- ЖЕКи були, а я наймала слюсаря, колонку мені ремонтували за мої ж кошти. Це було платно і раніше, тому, думаю, гірше не буде.

Андрій, юрист:

- Я вважаю, що покращиться, тому що приватні товариства будуть зацікавлені в отриманні доходу від клієнта. Якщо будуть погано надавати послуги, люди не будуть до них звертатись.

Наталя, викладачка:

- Я вважаю, що якість поліпшиться. ОСББ напряму укладає договори з водоканалом, електромережею. Якщо всі будинки працюватимуть без посередників - підтримую.

Kоментарі

Віце-прем'єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко:

- Це перший крок до можливості жителів багатоповерхового сектора впливати на надання якісних послуг за справедливою ціною... Країнам Європи на модернізацію житлового сектора, підприємств із теплопостачання та мереж, а також водопостачальних підприємств знадобилося 15 років. Нам потрібно пройти його за 8-10 років.

Заступник голови профільного парламентського комітету Альона Бабак:

- Ми пропонуємо процедури, як жителі і споживачі будуть укладати договори на отримання всього комплексу послуг ЖКГ: на послуги з управління, водопостачання, теплопостачання, поводження з відходами, газу та електрики.

Експерт Реанімаційного пакета реформ із питань енергоефективності Тетяна Бойко:

- Це важливий рамковий закон, оскільки сьогодні наш Житловий кодекс застарів. Фактично, він діє ще з радянських часів. Там є багато положень, які вже не актуальні. Новий закон має врегулювати відносини між усіма суб'єктами у сфері житлово-комунального господарства, привести їх до тих реалій, які є сьогодні, і дати старт управлінню в багатоквартирному будинку.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

442

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

354

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

217

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

215

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

210

Гучну заяву сьогодні у Києві зробили представники Вінницької обласної громадської організації "Батьківщина молода". Вони закликали ...