Павло Поліщук: "Собаці потрібно прищеплювати любов, тоді він піде з тобою і у вогонь, і у воду"

Павло Поліщук:

Як чотирилапим служиться у поліції розповідає фахівець Кінологічного центру ГУНП у Вінницькій області

Чотирилапі служать у поліції. Вони так як і поліцейські мають свою спцеформу, виходять на пенсію, але працюють за їжу та смаколи від своїх кінологів. Ці собачки одні з перших заходять у приміщення і шукають вибухівку, зброю чи наркотики.

 

  Цього року чотирилапим, яких утримують в Кінологічному центрі ГУНП у Вінницькій області закупили нову амуніцію.
Журналісти "Міста" поспілкувалося із старшим інспектором-кінологом Кінологічного центру ГУНП у Вінницькій області з пошуку вибухових речовин, пристроїв та зброї, лейтенантом поліції Павлом Полішук і дізналися скільки раз на день потрібно годувати дорослу собаку та якого вона вимагає поводження. Також кінолог порадив якого улюбленця краще заводити вдома.

У Кінологічному центрі ГУНП у Вінницькій області - до 30 спеціальних собачок, які виходять на службу. А ще тут підростає малеча, яка згодом замінить пенсіонерів. Павло Полішук - один із працівників центру, кінолог який навчає собак. Як розповів чоловік, він з дитинства любив цих тварин, тож вирішив все своє життя пов’язати з ними.
У армії служив із собакою, після прийшов працювати до поліції у кінологічний центр. Має двох підопічних - Тіару та Енея. З Тіарою уже два роки поспіль їздять у зону АТО.

- Я з дитинства любив собак, бачив як з ними працюють і мені це дуже подобалося. Це дуже розумні і віддані створіння.  Собаки як друзі – вони завжди тебе підтримують. Професійно почав займатися з собаками під час проходження служби в армії в прикордонних військах. Там у мене був пес, з яким ми затримували групи нелегалів. Навіть отримали відзнаку за гарну службу. З цією собачкою, і нині їздимо на Схід. Вона з дев'яти місяців їздить зі мною у відрядження. Ми з нею постійно, як то кажуть, не розлий вода.


- Які завдання стоять перед Тіарою в зоні АТО?

- У зону АТО привозять саме розшукових собак. Вони шукають зброю, наркотичні речовини і вибухівку. Наша задача - це обстеження блокпостів на повторне замінування, обстеження автомобілів, поїздів, автобусів. Все що пов’язане зі зброєю і вибухівкою. Перший раз ми з нею поїхали у таке відрядження коли їй було 9 місяців. А сьомого серпня їй виповнилося два роки.


- Дресуру собак починаєте від самого їх народження?

- Тіару веду із самого народження. Її отримав від керівника кінологочного центру Юрія Олександровича Байнака, як весільний подарунок. Отак я її як взяв на руки, так ми й практично не розстаємося. Коли її було 2,5 місяці вже їздили на навчання до Житомира.


- Як навчаєте собак щоб вони шукали наркотики, вибухові речовини, зброю?

- Навчальний процес проходить з любов’ю. Собаки до нас потрапляють щенятами з Київського розподільника. До того, аби вони вийшли на спецоперацію проходить довгий процес. Навчаємо в ігоровій формі. Спершу потрібно, щоб собачка звикла до вас. Як і людина, вона має адаптуватися до нового місця, звикнути до свого господаря і вже тільки тоді починаємо вивчати певні команди. Це як маленька дитина, з якою постійно потрібно гратися і приділяти багато уваги. Під час гри варто дивитися до чого вона більше схильна. Завжди на навчанні має бути присутня улюблена іграшка собачки, без неї навчання не буде.  
Потрібно щоб вона адаптувалася до зовнішнього середовища. В процесі навчання виходимо в люди, до автобусів. А потім вже поступово вчимо заходити у транспорт чи приміщення і шукати ті чи інші незаконні речовини. Пса завжди потрібно гладити, говорити що все добре, що він молодець. Собаки все розуміють. Буває навіть не помічаєш як уже собака стоїть в строю і все виконує.


- Траплялися випадки, коли пес відмовлявся працювати на завданні?

- Буває звісно, бо в них все так як у людей. Потрібно постаратися спростити їй завдання. Головне для нас, аби кінцевий результат був позитивним. Якщо собака не хоче працювати, не потрібно на неї ображатися, тим більш бити. Такі вчинки не приведуть лише до образи собаки. І на майбутнє їй буде не цікаво виконувати завдання. Тому пса потрібно зацікавлювати. Так само й людина, якщо має зацікавлення, то і з захопленням підходить до справи.


- Тобто коли собака не слухається чи робить якусь шкоду, силу застосовувати не можна?

- Бити собаку не треба. Господарі часто самі роблять ті помилки, до яких призводить, те що собака не хоче щось виконувати. У них теж є характер - меланхоліки, холерики, сангвініки. Якщо вона холерик, то встигає всюди і старається, якщо ж сангвінік, то більш спокійна, адекватніша. Треба контролювати собаку, коли вона підростає, і у певний період захоче домінувати, показати що сильніша за хазяїна. Цей момент потрібно не упустити і показати хто ж насправді є головним. Треба щоб все було трішки в наказовій формі, щоб собака розуміла хто є старшим.


- Коли потрібно починати дресерувати собаку?

- Оптимально - з двох місяців потрібно уже починати займатися з собакою. Я наприклад працюю тільки з німецькими вівчарками. Вони більш витривалі, добре піддаються дресируванню. З ними просто в роботі. У всіх спецопераціях застосовуються саме німецькі вівчраки, навіть у таких країнах як Америка та Ізраїль. Бельгійські вівчарки здебільшого служать в Африці. Собакам потрібно прив’язати любов, тоді вона буде тобі віддана, піде з тобою і у вогонь, і у воду. Принаймні моя собака саме така.


- Скільки разів на день їх потрібно годувати?

- Годувати дорослих собак потрібно двічі на день - в обід і ввечері. У нашому кінологічному центрі є спецкухня, там їм варимо їсти. Годуємо спеціальною кашею з вітамінами, фаршем. По бажанню своєму улюбленцю можна приносити якісь смаколики, сир наприклад.


- Що з тими собаками які йдуть на пенсію?

- Собаки працюють у специфічних умовах, службовий вік десь до 10 років. Коли виходять на пенсію їх може кінолог забрати до себе додому. Це ж твій напарник, з яким ви працювали ще з його щенячого віку.

- Яку б собаку ви порадили заводити тим, хто хоче тримати вдома тварину, але не впевнений, що впорається?

- Купуйте лабрадора — це дуже спокійна і добра собака. Абсолютно не агресивна. Та й загалом, щодо будь-якої собаки діє правило - пес без причини не нападає.


 

 

 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

195

У Вінниці підбили підсумки ІІ Міжнародного мистецького пленеру «Кращий художник / The best artist 2018».  Дев’ять днів художники із семи країн ...

195

Триденний літературний фестиваль «Острів Європа», присвячений «камерним» літературам, малим мовам та локальним текстам, зібрав у ...

166

Маніпуляцією назвали чиновники заяви деяких перевізників про відміну із 1 липня пільгового проїзду Рішення монетизувати пільги на ...

151

Депутати відклали голосування по призначенню на наступну сесію у липні Під час сесії Вінницької облради, яка відбулася 15 червня, ...

148

Купили земснаряд у Херсоні, він може піднімати мул із глибини семи метрів Із 7 червня триває очистка дна Південного Бугу від мулу і ...