Російські банки тікають із України

Російські банки тікають із України


Українські банки із російським державним капіталом в Україні ведуть переговори про продаж.

  Про це заявила заступник глави НБУ Катерина Рожкова у ефірі телеканалу "Інтер".

  - Ми абсолютно точно знаємо, що всі банки із державним російським капіталом, які працюють сьогодні в Україні, ведуть переговори про потенційно можливий продаж, - сказала Рожкова.
За її словами, НБУ вважає продаж найкращим способом покинути ринок України, тому що "в сьогоднішніх умовах, на жаль, про якийсь розвиток надалі цих банків на території України говорити, звичайно, не можна".
При цьому Рожкова зазначила, що можливий продаж банків не вплине на їхніх клієнтів.

  Вона додала, що ці банки є ліквідними і можуть виконувати свої зобов'язання перед клієнтами.
Як відомо, 16 березня Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України про застосування санкцій до п'яти банків із російським капіталом. Санкції терміном на один рік будуть застосовані до ПАТ "Сбербанк", ПАТ "ВіЕс Банк", ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", ПАТ "ВТБ Банк", ПАТ "БМ Банк" у частині заборони виводити капітал за межі України на користь пов'язаних із ними осіб.

  Справді, із початком бойових дій на Сході України переважною більшістю суспільства російський бізнес, продукція і присутність в Україні стали сприйматися якщо не як ворожі, то як мінімум вкрай небажані.
При цьому, досить суттєве місце у банківській системі України займали російські банки, і питання про їх виведення із ринку неодноразово порушувалося активістами і патріотично налаштованими громадянами. Щоправда, у "експертній спільноті" поширювався фейк про 40% частки російських банків в Україні, що не відповідає дійсності, оскільки частка коливається, за різними оцінками, від 5 до 8%.
Станом на 1 січня в Україні із 93 діючих банків лише 5 банків із російським капіталом. Їх загальна частка на банківському ринку постійно скорочується із 2014 року, і на сьогодні становить трохи більше 8%.
Згідно із даними, опублікованими на сайті Національного банку України, у цих банках близько 11 млрд. гривень депозитів населення.

  Експерти кажуть про два сценарії виходу російських банків із нашого ринку: їх примусове виведення через процедуру банкрутства, або ж продаж цих структур материнськими компаніями.
Виведення будь-якого банку із ринку - не найприємніше для економіки. І хоч частка російських банків становить всього 8% проти якихось міфічних 40-50%, про які говорять деякі експерти і активісти, все ж це передбачає наявність чималих активів, робота із якими ляже важким тягарем на українську банківську систему.

  НБУ наразі оцінює збиток від ліквідації цих банків у 38 мільярдів гривень, серед яких понад 11 мільярдів гривень - набагато більше, ніж у скандальних Михайлівського і Платинум-банку - є депозитами населення у Сбербанку.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи погоджуєтеся із тими методами, якими активісти перешкоджають роботі російських банків
в Україні?"

Тетяна, пенсіонерка:

- Можливо, вони у чомусь і праві. Якщо у нас уже така ситуація, то треба трохи по-іншому якось це вирішувати - на рівні держави, а не громадськості.

 Сергій Миколайович, оператор виробництва:

  - Ні, звісно. А який у цьому смисл? Все одно нічого не доб'ються, крім того, як гірше зроблять собі і нам.

Влада, студентка:

- Може, це щось і змінить. Хоча я у цьому не впевнена.

Олексій Корінь, військовослужбовець:
- До протиправних дій ставлюсь погано. Але я за те, що їх діяльності треба якось перешкоджати і ці банки із України викидати. Хіба трохи іншими методами.

Світлана, домогосподарка:

- Я взагалі проти цього всього. Вважаю, що це неправильно.

Коментарі

Економічний експерт Андрій Новак:

- Кращий варіант - націоналізація російських банків. Тому що це активи, які немає сенсу втрачати. Коли війна закінчиться, вартість активів буде зростати. Однак зараз вкладникам треба забирати свої гроші, а підприємствам - переводити рахунки в українські банки.

Заступник голови Нацбанку
Яків Смолій:

- Санкції спрямовані на захист інтересів клієнтів, які обслуговуються у зазначених банках, і роблять неможливим виведення капіталів із України. Завдяки їхньому запровадженню українські банки із державним російським капіталом не зможуть будь-яким чином виводити за межі країни кошти на материнські компанії із Росії.

Економічний експерт Олександр Охріменко:

- Українці хвилюються за курс, але курс це не головне. Ситуація у тому, що от російський капітал починають виводити, банківська система зменшується. У нас немає "нормальних" депозитів, тобто ви хочете розмістити депозити, а гарних умов немає. Те ж саме із кредитуванням. І ризик того, що буде команда із Кремля, щоб банки починали припиняти діяльність. Тобто їм не буде зиску депозити брати і все піде по ланцюжку. Окрім того, є ж багато підприємств які обслуговуються, вони ж і мають якісь кредити. Окрім того обслуговуються платники, які працюють на підприємствах, із російським капіталом, відповідно можуть лишитися без зарплати.

 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

766

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

567

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

352

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

327

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

327

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...