Потенційний теракт на ЗАЕС: алгоритм дій

Негайно закрити органи дихання платком, шарфом чи надіти медичну маску, дістатися укриття та стежити за офіційною інформацією від влади – найперше, що необхідно робити під час радіаційної тривоги.

Якщо ж росія все ж наважиться влаштувати аварію на ЗАЕС, експерт з прогнозування розповсюдження радіоактивних аерозолів у повітрі та член бригади радіаційного моніторингу Захар Іванов розповів покрокову інструкцію, що робити в разі викиду радіаційної хмари. Якщо станеться аварія на АЕС, алгоритм дій такий:

  •  дослухатися до офіційних повідомлень;
  • перейти до укриття;
  • запастися бутильованою водою;
  • загорнути продукти харчування в герметичні пакети;
  • взяти маску й респіратор;
  • мати одяг, який легко помити (плащ, гумові чоботи).

Основні принципи захисту від опромінення:

  • захист відстанню (перебувати якомога далі від джерела опромінення),
  • захист часом (перебувати якомога менше часу поблизу джерела опромінення),
  • захист екраном (розташовувати щось між собою і джерелом опромінення).

Чи потрібна йодна профілактика?

Жоден сценарій подій на Запорізькій атомній електростанції не потребує на сьогодні вживання таблетованих препаратів йоду або його розчинів.

Про це повідомив Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки.

Зазначається, що йодна профілактика – це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та попередження її опромінення.

Радіоактивний йод може утворитися лише в разі роботи енергоблока на потужності.

“Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено у стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС перебувають у зупині щонайменше дев’ять місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу”, – повідомили в центрі.

Науковці стверджують, що період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується удвічі, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько восьми діб, а інші ізотопи мають ще коротший період напіврозпаду.

“Це своєю чергою означає, що від моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду цього ізотопу йоду. Тобто його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилася в мільярди разів порівнюючи з вереснем 2022 року”, – йдеться в повідомленні.

Науковці пояснили, що йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає. Отже, в разі гіпотетичної аварії чи теракту на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому йодопрофілактика не потрібна та навіть може бути шкідливою.

Також у центрі повідомили, що рішення про приймання йоду населенням буде ухвалюватися місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки.

Що робити батькам у разі аварії на АЕС, якщо діти в закладі освіти?

Експерт рекомендує кожному захиститися на певний період часу на тих місцях, де вони перебувають, а потім буде відома інформація стосовно того, де краще перебувати та як краще рухатися. Тоді можна з’єднатися зі своїми родинами та рухатися й дивитися, що робити далі. Краще бути в укритті та чекати на офіційні повідомлення.

Як від радіації захистити домашніх тварин?

  • забрати тваринку до укриття,
  • мати корм і воду,
  • не давати виходити на подвір’я,
  • на вулиці носити на руках.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook