У четвер, 17 жовтня, президент України Володимир Зеленський на засіданні Європейської ради у Брюсселі представив план перемоги України над росією.
Участь президента у засіданні Євроради транслює Офіс президента.
“Метою плану є зміцнення не лише України, а й усієї нашої спільноти, євроатлантичної спільноти. Ви всі знаєте психологію Росії, і я думаю, що деякі дуже добре знають, що росія вдасться до дипломатії лише тоді, коли вона бачить, що силою нічого не досягне. Цей план — це саме те, що потрібно. І ми повинні створити належні умови, щоб закінчити цю війну”, — сказав Зеленський.
Перший пункт плану — запрошення України в НАТО
“Україна – це демократична держава, вона довела , що вона може захистити євроатлантичний регіон і наш спільний спосіб життя. Причому десятиліттями росія використала геополітичну невизначеність через відсутність України в НАТО. Зараз вирішальним був би факт негайного запрошення України до НАТО. Звичайно, членство буде пізніше”, — наголосив президент.
За словами Зеленського, путін повинен бачити, що його геополітичні розрахунки нічого не варті.
“Це сильне рішення, яке вимагає лише рішучості. Більш того, вчора в нашому парламенті я сказав, що запрошення тепер символізує набагато більше ніж просто НАТО. І це правда. Рішучість щодо НАТО для України також означає неминучість європейської інтеграції для України та незаперечного шляху демократії в Україні. Запрошення посилить нашу дипломатичну позицію. І це буде одним із головних аргументів зупинити війну”, — сказав Зеленський.
Другий пункт плану — захист
“Ми повинні продовжувати тиснути на росію на полі бою. І втримати позиції на фронті на території України реально, а також повернути війну в росію, щоб росіяни могли відчути, що таке війна і почати ненавидіти путіна за це. Це теж тиск”, — сказав Зеленський.
Він пояснив, що є чіткий список зброї, яка може зробити це можливим.
“І Курською операцією ми показали, що путіну не вистачає сил, щоб утриматися коли ми справді чинимо тиск. Тому нам потрібно озброїти наші бригади, зняти всі обмеження, інвестувати в українську оборону, промислову базу, і спільне виробництво, і якомога швидше наситити Україну ППО”, — сказав президент.
Третій пункт — стримування
“По-третє, реальний тиск. Ми пропонуємо розмістити на українській землі пакет стримування, який або змусить росію брати участь у справжніх мирних переговорах, або дозволити знищити свою армію. Це підхід миру через загрози для цього пункту. Йдеться про відповідний пакет ракет. І ми надали всі подробиці нашим партнерам, які можуть зробити це. Це США, Велика Британія, Франція, Італія, Німеччина. І, звичайно, ми хочемо поділитися з усіма лідерами, хто готовий це підтримати”, — пояснив Зеленський.
Четвертий пункт — розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій
Зеленський відзначив, що Україна має критичні ресурси і росія хоче їх забрати їх. І це включає титан, уран, літій, графіт, марганець і багато іншого, що не повинно потрапити ні в руки росії, ні в руки її союзників.
“Вороги вільного світу не повинні отримати жодних переваг у глобальній конкуренції. Україна пропонує ключовим партнерам ЄС, США та нашому спільному світу партнерів укласти спеціальну угоду про захист критичних ресурсів України, спільні інвестиції і спрямування відповідного економічного потенціалу для нашого спільного зростання. І ця угода повинна включати досить сильні санкції, щоб Росія не могла переграти нас”, — сказав президент.
П’ятий пункт — досвід України для зміцнення оборони НАТО та Європи
Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи, наголосив президент. Контингент США зможуть замінити українські військові.
“Але для цього нам, звісно, потрібно перемагати”, — додав президент.
Зеленський наголосив, що план перемоги є містком до успішного другого мирного саміту. І це захистить не лише Україну, а й країни Балтії, Північної Європи та Польщу, Балкани, інші регіони.
“Водночас просимо не послаблювати санкційний тиск на Росію. Це справді допомагає. І ми цінуємо спільну з вами роботу з розвитку оборонного виробництва”, — заявив президент.
Він додав, що дуже потрібні інвестиції та об’єднання виробництва.
“Україна вдячна за всі форми вашої підтримки, за стійкість. І це включає підтримку нашого енергетичного сектору напередодні зими і особливо наших людей. Фінансова допомога, яка допомагає нам задовольняти основні потреби українців. І ваше політичне рішення про 35 мільярдів євро для України в рамках резолюції G7 щодо 50 мільярдів доларів із російських активів є надзвичайно важливим і необхідним якомога швидше. росія повинна заплатити і понести відповідальність за завдані нею руйнування. Разом ми можемо і має наблизити мир”, — сказав Зеленський у Брюсселі.
Вранці Зеленський повідомив, що летить у Брюссель на засідання Євроради, де представить план перемоги України. Він також анонсував зустрічі у Європарламенті з президенткою Робертою Мецолою та з головами політичних груп. Зокрема запланована зустріч з Генсеком НАТО Марком Рютте. Крім цього він додав, що українська сторона готується до засідання Ради Україна – НАТО на рівні міністрів оборони.
Напередодні Зеленський представив план перемоги в українському парламенті. Він зазначив, що документ містить пункти, детально розраховані у часі, і якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року.
Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п’ятьох розділів:
- Запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане “свідченням рішучості” і покаже, як партнери бачать Україну в “архітектурі безпеки”.
- Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
- Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
- Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
- Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.
Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook