Хто придумав класти подарунки під ялинку і в шкарпетки: історії різдвяних традицій

У нашій країні щороку перед новорічними святами заведено вбирати ялинку і класти під неї подарунки, а за кордоном усе, що було куплено, як презент, ховають інакше. Дізнайтеся, чому подарунки кладуть у шкарпетки та під ялинку – навіщо робити саме так.

Хто перший почав класти подарунки під ялинку – витоки традиції

Неможливо зрозуміти, навіщо класти подарунки під ялинку, якщо не знати, коли звичайне хвойне дерево перетворилося на символ Нового року. Історію можна почати з біблійних оповідей, згідно з якими, батьки Ісуса Христа використовували хвойні гілки, щоб закрити вхід до печери і заховати сина від солдатів царя Ірода. У Стародавньому Римі також була традиція, пов’язана з хвоєю – гілками дерева прикрашали будинки напередодні Нового року.

Ялину, як символ Різдва і Нового року, історики простежують приблизно з 17 століття, але відомо, що Петро Перший у XVIII столітті “привіз” із собою з Європи таку традицію – ставити ялинку перед святами й наряджати її.

Згідно з однією з версій, у ті часи прикрасами слугували звичайні продукти – яблука, горіхи, печиво, цукерки, бублики. Коли святкові веселощі закінчувалися, діти отримували всі ці солодощі в подарунок. Іноді траплялося так, що прикраси виявлялися надто важкими – їх не можна було повісити на ялинку, тому клали під дерево.

Віряни, наприклад, кажуть, що традиція класти подарунки під ялинку бере своє коріння не з 17 чи 18 століття, а з Біблії, коли волхви прийшли до новонародженого Христа до печери і принесли з собою смирну, ладан і золото як дари. Саме тому в західних країнах християни досі, спираючись на цю легенду, дарують один одному подарунки на Різдво. Але оскільки в нашій країні головним святом усе-таки вважається Новий рік, традиція більше відноситься до нього.

Звідки пішла традиція класти подарунки в шкарпетки

Ті, хто кладе подарунки в шкарпетки або різдвяні панчохи, навіть не завжди знають, звідки взялася така традиція. Версій існує безліч – майже всі вони містичні, і більше схожі на казки, ніж на наукові дослідження.

Проте, за однією з легенд, з давніх часів існувала така страшна і величезна істота як Йольський Кіт, який цілий рік спостерігав за людьми та їхньою поведінкою. На Різдво він залазив через димохід у будинок і дивився на камін, де мали висіти шкарпетки, як символ добробуту будинку. Якщо шкарпеток виявлялося менше, ніж мешканців, страшний кіт з’їдав тих, кого вважав ледарями і дармоїдами. Люди вирішили обдурити кота і, якщо не вистачало вовни на дві шкарпетки, в’язали одну, вішали на камін. Виявилося, що такий варіант подарунка влаштовує Кота, і він оминав подібні будинки стороною. Заможніші сім’ї зізнавалися, що кладуть у різдвяні шкарпетки якісь солодощі, щоб задобрити істоту.

Друга легенда свідчить, що така традиція з’явилася, коли Санта Клаус (він же Святий Миколай) допоміг трьом бідним сестрам вийти заміж. Вони були настільки бідні, що не мали грошей навіть на хліб, не кажучи вже про посаг. Святий вирішив дати дівчатам кілька золотих монет і кинув їх у трубу каміна. Але от невдача – гроші впали просто в шкарпетки, які сестри повісили там сушитися.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook