Трійця та Зелені свята: походження свята й українські звичаї

День Святої Трійці вважається одним із найбільш шанованих християнських свят у церковному календарі: його урочисто відзначають як християни західного, так і східного обряду. Трійця, або ж П’ятидесятниця, відзначається на п’ятдесятий день після Великодня. Цьогоріч вона припадає на 23 червня.

В українській традиції Трійця є частиною Зелених свят. Вони тривають від 20 червня до Відання П’ятидесятниці 28 червня. До цього циклу також належать поминальна субота перед Трійцею та День Святого Духа 24 червня.

На Зелені свята заведено прикрашати галузками дерев із зеленим листям домівки. За дохристиянськими віруваннями це листя допомагало душам родичів потрапити в домівку.

Трійця — заснування церкви

Як розповідав митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, перед своїми смертними стражданнями Христос говорив учням: “Якщо я не постраждаю, не помру і не піду до Отця мого, то не прийде утішитель, Дух Святий, який вам про все нагадає і всього навчить”.

Після воскресіння Ісуса Христа на п’ятдесятий день апостоли, мати, жінки-мироносиці зібралися разом. В книзі Діянь святих апостолів описані події сходження Святого Духа. Раптово зчинився шум, вогонь зійшов з неба та в образі язиків полум’я осів на кожному, хто був на зустрічі. Всі присутні сповнилися Святим Духом.

На ці звуки відреагували люди, які в той час були в Єрусалимі, неподалік від гори, де це сталося. Апостоли вийшли й почали говорити про господні діяння на різних мовах, хоча до цього апостоли їх не знали. Апостол Павло закликав людей слідувати за Христом. Вважають, що того дня в Ісуса Христа увірувало 3000 чоловіків.

Пізніше апостоли пішли в різні краї, щоб проповідувати ідеї Ісуса Христа. За церковними переказами, на теренах сучасної України християнство проповідував апостол Андрій Первозванний.

Митрополит Черкаський і Чигиринський Владика Іоан розповів в інтерв’ю Суспільне Черкаси про походження свята Трійці. Він сказав, що вона має назву від трьох подоб Бога (Бога Отця, Бога Сина і Духа Святого).

Офіційно свято Трійці в церкві з’явилося у 381 році на II Вселенському соборі у Константинополі. Свято затвердили догматом про Трійцю.

Перед Трійцею в батьківську суботу християни вшановують пам’ять про померлих родичів. На Київщині, Поділлі й на Лівобережжі люди вірили, що душі померлих можуть потрапити на землю в Чистий четвер, на Зелені свята і на Спаса (Преображення Господнє).

В понеділок після Трійці святкують День Святого Духа. За новоюліанським календарем східного обряду свято Петра і Павла припадає на 29 червня в тижні, коли тривають Зелені свята, тож цього року Петрового посту не буде.

Протоієрей ПЦУ Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ Олександр Горай в коментарі для Суспільне Полтава радить мирянам в день Трійці не працювати:

“Краще присвятити цей день молитві та приділити час родині. А справи заплановані краще робити в інші дні. Бо свято Трійці — це важливий день”.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook