Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) здійснило першу виплату викривачу корупції. Можливість винагороди викривачам корупції запровадили ще у 2019 році. Дотепер суди ухвалили два позитивних рішення про виплати, однак через відсутність врегульованих процедур виплати реальне виконання судових рішень тривалий час було неможливим.
Про виплату викривачу корупції повідомляє Суспільне.
Виплата здійснена відповідно до рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 9 листопада 2023 року у справі № 991/2197/22.
Викривач, який отримав винагороду, Андрій Бойко. Він чинний військовослужбовець, який у 2020-2021 роках обіймав посаду директора департаменту внутрішнього аудиту Міноборони.
У 2021 році він звернувся із заявою до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), в якій повідомив, що йому запропонували отримання неправомірної вигоди у 24 млн грн за дії в інтересах певного ТОВ.
Йшлося про залучення фахівців для проведення позапланового внутрішнього аудиту виконання державного контракту. Аудиторська група мала скласти позитивний звіт за результатами аудиту щодо повноти, якості та відповідності виконаних робіт умовам контракту. Це дозволило б компанії отримати повну оплату у понад 400 млн грн за облаштування спецоб’єкта та претендувати на майбутні договори з Міноборони (ч. 3 ст. 369 КК України).
“Я був на той момент директором Департаменту внутрішнього аудиту Міноборони. Мені запропонували хабар в еквіваленті майже мільйон доларів. Я доповів про це міністру оборони. І, відповідно до законодавства звернувся в правоохоронні органи. І далі справа була затаємнена, було надано гриф секретності. Досудове розслідування йшло майже пів року чи більше. І після того як вручили підозру посадовій особі, яка пропонувала хабар, і тоді мені був наданий статус викривача”, — розповів викривач.
“Був певний військовий об’єкт. На нього було витрачено більше 300 млн грн. Але щоб цей об’єкт було прийнято, потрібно було підтвердити повноту і якість виконання робіт. Це питання було доручено мені, департаменту, яким я керував. Нас довгий час не допускали на цей об’єкт, тому що, мабуть, були певні негаразди. І коли зрозуміли, що більше варіантів немає, об’єкт потрібно здати, тоді було вирішено запропонувати мені ось цей хабар”, — сказав Бойко.
Він додав, що своїми діями з викриття корупції намагався допомогти Міністерству оборони, змінити ситуацію на краще.
“Корупція підривала довіру до Міноборони, і я діяти інакше не міг”, — пояснив викривач.
За цим фактом НАБУ зареєструвало кримінальне провадження. Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив вирок у справі 24 березня 2023 року, призначивши фігуранту — колишньому заступнику начальника одного з управлінь Міноборони — покарання у вигляді позбавлення волі на 4,5 роки.
Одночасно суд відмовив у виплаті винагороди викривачу, мотивувавши рішення тим, що він офіційно повідомив про виявлений злочин у межах реалізації своїх службових повноважень і тому не має права на винагороду. Викривач оскаржив зазначене рішення і наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його апеляційну скаргу та присудила виплату.
“Національне агентство дотримувалося принципової позиції в цьому питанні, адже відсутність належної правової процедури такої виплати не має впливати на можливість реалізації права викривача, гарантованого Законом. Саме тому НАЗК спільно з Кабінетом Міністрів України, Державною казначейською службою, Міністерством фінансів та Міністерством економіки України активно працювали в цьому напрямі. Наразі маємо відповідне рішення та виплату першої винагороди”, — зазначив голова НАЗК Віктор Павлущик.
За його словами, це фундаментальна подія для подальшого розвитку інституту викривання в Україні та формування сталої культури викривання.
“На черзі — наступний кейс”, — додав Павлущик.
Як пояснив голова НАЗК, перша в історії українського інституту викривання виплата стала можливою завдяки зміні порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з реалізації антикорупційних стратегій. Павлущик додав, що питання врегулювання подальших виплат винагороди викривачам є пріоритетним для НАЗК.
Відповідно до ст. 53-7 Закону України “Про запобігання корупції”, викривач може отримати 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після ухвалення обвинувального вироку суду. Однак розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення злочину. Можливість винагороди викривачам корупції було запроваджено ще у 2019 році. Дотепер суди ухвалили два позитивних рішення про виплати, однак через відсутність врегульованих процедур виплати реальне виконання судових рішень тривалий час було неможливим.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook