Додатки, сайти та боти: як виміряти рівень радіації без дозиметра

Особливістю катастрофи на Чорнобильській АЕС було приховування трагедії: радянська влада применшувала загрозу та замовчувала наслідки, а у людей не було альтернативних джерел інформації.

Із розвитком технологій та доступом до соціальних мереж приховати катастрофу на АЕС буде значно складніше. Дозиметр — найвідоміший і найпростіший пристрій для вимірювання рівня радіації, але не єдиний. Суспільне Культура зібрало корисні застосунки, боти та сайти для відстеження радіації.

Безпечним радіаційним фоном вважаються значення до 0,26 мкЗв/год (30 мкР/год або 260 нЗв/год). Підвищений рівень — від 260 до 1200 нЗв/год, а небезпечний — від 1200 нЗв/год.

SaveEcoBot

Сервіс створила команда активістів Save Dnipro. Через SaveEcoBot у Telegram можна дізнатися про рівень якості повітря у різних регіонах України. Також команда зараз у співпраці з Міністерством захисту довкілля збирає інформацію про екозлочини для позову до Міжнародного суду ООН.

На сайті проєкту є декілька мап: якості повітря, радіаційного фону та пожеж. Інформацію збирають із понад 70 джерел, зокрема від станцій моніторингу органів місцевого самоврядування, немає інформації з тимчасово окупованих територій. На момент написання матеріалу рівень радіації перевищений лише на території Чорнобильської зони.

Radiation and Smog Alarm

Про рівень радіації можна дізнатися через ще один бот у Telegram — Radiation and Smog Alarm, створений для громадського моніторингу якості повітря Eco-City.

Боту потрібно надати доступ до геолокації. Тоді він зможе повідомити про якість повітря, а також не лише радіаційне, а й хімічне забруднення у вашому населеному пункті.

EMF Detector

Це безкоштовний застосунок для Android та iOS, який працює, якщо є інтернет. Для вимірювання він використовує датчик магнітного поля вашого пристрою. Якщо на смартфоні немає магнітного датчика, додаток не буде працювати.

В іншому разі на екрані з’явиться число для позначення рівня радіації, а також напис, чи високий це рівень забруднення.

Radiation Scan Pro

Ще один безкоштовний додаток, який доступний і для Android, і для iOS. Цей застосунок не вимірює радіаційний фон через датчики пристрою, він показує рівень радіації, беручи дані зі станцій неподалік вашого місця перебування. Крім того, можна буде побачити рівень радіації й в інших містах.

Застосунок також наводить різні рівні радіаційного фону та вказує, які значення та наскільки шкодять здоров’ю людини.

Radioactivity Counter

Німецький науковець Рольф-Дітер Кляйн розробив програму “Лічильник радіоактивності”, яку протестував на iPhone 6s із CMOS-сенсором, що міститься у камері. Датчики у камерах смартфонів чутливі до коротких хвиль, а саме: рентгенівських та гамма-променів, йдеться у дослідженні в науковому виданні Nature.

Перед початком роботи камеру потрібно закрити чорною стрічкою, щоб захистити її від довгих хвиль, тобто від світла. На вимірювання радіації програма витрачає 4-10 хвилин. Точність вимірювання залежить від навколишнього тепла та рівня заряду батареї пристрою. Науковці зазначили, що застосунок не такий точний, як дозиметр, але він корисний для виявлення помірного рівня радіації.

Додаток платний, він доступний на iOS та Android. В описі до застосунку вказано, що випромінювання може й пошкодити пристрій, але розробники не несуть за це відповідальності.

GammaPix

Цей застосунок для iOs та Andorid платний, є безкоштовна версія GammaPix Lite. Згідно з описом, програму створили для декількох американських федеральних агентств за підтримки Пентагону, Департаменту внутрішньої безпеки США, зокрема тестування додатка описується на сайті Управління науково-технічної інформації США (OSTI).

Програма використовує камери смартфона як детектор радіації. Платний застосунок може працювати і без підключення до інтернету.

Однак розробники наголошують, що їхній додаток не може замінити спеціальні детектори та дозиметри для вимірювання радіації. Також в описі йдеться, що тип випромінювання, який уловлює камера, може бути шкідливим для людини, а також пошкодити пристрій.

Офіційні джерела

Щодо радіаційної загрози довіряйте лише офіційним джерелам інформації. Варто завчасно зберегти сторінки обласних військових адміністрацій, міських і селищних голів, президента УкраїниМОЗ України, “Енергоатому” та інших.

Якщо органи влади офіційно повідомили про радіаційну аварію, залишайтеся в приміщенні або дістаньтеся приміщення якомога швидше, а також слідкуйте за подальшими інструкціями.

Саме органи місцевої влади повідомлять про розташування пунктів евакуації та найбезпечніші маршрути пересування для тих, хто виїжджатиме з зони ураження самостійно.

“Перший радіаційний пил почне осідати протягом години після ймовірної аварії, тому краще не покидати приміщення до офіційного оголошення від влади. Це стосується, зокрема, спроб евакуації на авто. Зауважте, що перші години після аварії — найбільш небезпечні, оскільки у повітрі осідатиме радіаційний пил”, — наголошують у МОЗ.


Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook