У Немирівському районі встановили пам’ятник селу, якого вже немає

В Немирівському районі, куди нині мало хто й доїде розбитими дорогами, встановили пам’ятник зниклому селу Олександрівка. Про це інформує видання “Капітал”.

Про те, що тут ще півстоліття тому тут буяло життя, без розпізнавальних знаків здогадатися складно – трава швидко поглинула руїни зниклого села, залишивши лише вікові камені, порослі мохом. На згадку про своїх предків пам’ятний знак на місці зниклого села встановили вдячні нащадки.

«Мій прапрадід був одним із засновників села, і нам необхідно зберегти пам’ять про предків, які тут жили», – розповідає Ольга Непийвода, яка разом з ще однією активісткою, Жанною Окладнюк, і організувала установку пам’ятника.

Нині про село на Вінниччині, яке проіснувало вісім десятиліть, практично не залишилося згадок – хіба що в місцевих архівах і документах.

«У мого батька у свідоцтві про народження значиться село Ясенові – стара назва Олександрівки. А в інтернеті, дійсно, про нього нічого немає», – відповідає Ольга на питання про те, де можна знайти відомості про історію населеного пункту.

Для того, щоб пам’ять про село не зникла зовсім, активісти вирішили записувати розповіді нащадків.

… Історія села почалася в 1903 році, коли четверо жителів довколишніх сіл купили землю у місцевого пана Олександра Мермана – звідси і походить назва села Олександрівка. Пан цей був керуючим у нащадків легендарного магната ХVIII століття графа Станіслава Потоцького, який володів місцевими землями.

Існує кілька теорій про те, звідки ці землі з’явилися у Мермана. За однією з них, ділянка над Бугом йому дістався в якості нагороди від самої Катерини ІІ.

«На той час селяни жили в основному зі свого натурального господарства, тому можливість придбати власні землі означала свого роду свободу. Земля ця була родюча, річка повноводна, що і дозволило їм пережити всі голодні роки ХХ століття», – розповідає Ольга Непийвода, маючи на увазі Голодомори, які спіткали Вінниччину в 30-х і 40-х роках минулого століття.

Нагадаємо, у грантовому конкурсі «Село. Кроки до розвитку» лідирують вінничани.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook