Партійні фінанси

Кому і скільки перепадає бюджетних грошей?

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розподілило кошти державного фінансування парламентським партіям.

Про це повідомляє пресслужба агентства.

“НАЗК розподілило кошти державного фінансування статутної діяльності політичних партій на 2020 рік. Фінансування одержали п’ять політичних партій, які у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року отримали не менше 5% голосів виборців”, – йдеться у повідомленні.

Так, фінансування отримали партії: “Слуга народу”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, “Європейська солідарність”, “Голос”.

За бюджетною програмою на статутну діяльність політичних партій у 2020 році затверджено видатки в обсязі 283 530,9 тис. грн.

“З цих коштів пропорційно до кількості отриманих голосів виборців політичні партії отримують: “Слуга народу” – 140 577,5 тис. грн; “Опозиційна платформа – За життя” – 42 538,1 тис. грн; “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” – 26 666,1 тис. грн; “Європейська солідарність” – 26 410,95, тис. грн; “Голос” – 18 985,15 тис. грн”, – повідомили у Нацагентстві.

Крім цього, політичні партії “Європейська солідарність” та “Голос” додатково отримують по 14 176,55 тис. грн за дотримання гендерних квот при формуванні виборчих списків.

Як зазначається, НАЗК забезпечить щоквартальне перерахування виділених з державного бюджету коштів політичним партіям у розмірі 25% загального розміру щорічного фінансування на початку кожного кварталу.

Щорічний обсяг фінансування статутної діяльності політичних партій, відповідно до статті 17-2 закону “Про політичні партії в Україні”, зі змінами, які набули чинності 18 жовтня 2019 року, становить 0,01 розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів державного бюджету, помноженого на загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

За останні два роки близько 20 тисяч українців офіційно профінансували політиків на понад 4 млрд грн, причому середній внесок становив 121 тис. грн, або майже $5 тис.

Такі дані оприлюднив рух ЧЕСНО, посилаючись на фінансові звіти партій і кандидатів за 2018 і три квартали 2019 року.

“Для порівняння, середній внесок на кампанію з переобрання Дональда Трампа у 2019 році становив 176 $ (близько 4400 грн). За законом українські партії можуть фінансувати юридичні особи (бізнес або громадські організації) та фізичні особи (звичайні громадяни). Підрахунки показують, що останні роблять це частіше”, — йдеться у повідомленні.

Упродовж останніх двох років фізичні особи дали 2,4 мільярда гривень партіям і кандидатам на президентських виборах.

Ще близько 509 мільйонів віддали 281 підприємство та громадська організація. Також близько 0,5 мільярда гривень надійшло на виборчі фонди кандидатів у депутати.

Коментарі експертів:

Голова Комітету виборців України Олексій Кошель:

Плюс державного фінансування партій у тому, що їх примусили звітуватися за кожну гривню. Бухгалтерії повністю відкрились. А державних грошей парламентським силам цілком вистачає на оренду офісів чи зарплату працівників. Щоб не шукали грошей в олігархів, а потім розплачувалися голосуванням у Верховній Раді.

Народний депутат Олександр Корнієнко:

Ми зрозуміли, що зараз, т.я. наша партія отримує державне фінансування, ми не можемо вже собі дозволити вивозити депутатів в такі дорогі готелі п’ятизіркові. Це за державний рахунок недоцільно. Ми перейдемо на формат постійно діючого навчального центру.

Політичний експерт Богдан Бондаренко:

Коли встановлювався розмір фінансування партій, він спочатку також прив’язувався до мінімальної зарплати. А коли зрозуміли, що бюджет не потягне, внесли зміни до закону про те, що мінімальну зарплату розуміти як прожитковий рівень. І виплати впали вдвічі.

“Місто” запитало у читачів: “Чи виправдане, на вашу думку, державне фінансування політичних партій?”

Злата, у декреті:

Звісно, ні. Вони навіть не достойні тієї зарплатні, яку отримують.

  • Григорій, займається рекламою:

Мені абсолютно байдуже, як фінансують їхні партії. Я не цікавлюся політикою.

  • Людмила, пенсіонерка:

Чула по телевізору, що там просто колосальні суми йдуть. Але вважаю, що це не справедливо.

  • Катя, студентка:

Думаю, становище українців саме про себе говорить. Думаю, варто було б скоротити кількість партій.

  • Петро, токар:

Вони забагато отримують з різних сторін. Я б кожному дав свою зарплату, хай спробують пожити.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook