Експерт пояснив, чому спроби громад Вінниччини змінити затверджені Урядом перспективні плани не матимуть реальних наслідків

Інформація про те, що ЦВК не бачить можливості зміни конфігурації громад через те, що триває виборчий процес, фактично означає що численні звернення і судові позови громад не матимуть реальних наслідків. Про це каже голова громадської організації «Ресурсний та інформаційний центр «Громади Вінниччини» і експерт з питань децентралізації Андрій Кавунець.

– Перспективний план формування територій громад Вінницької області затвердив Кабінет Міністрів України 6 травня 2020 року. Він передбачає створення 63 громад на території області, причому 11 існуючих ОТГ було визначено як «неспроможні», що означає їх фактичну ліквідацію та приєднання до інших громад після завершення адміністративно-територіальної реформи. Практично всі громади, що було визнано «неспроможними», звернулись до суду – частина позивається до ОДА, частина – до КМУ, але суть позовів є подібною і полягає у проханні змінити Перспективний план та визначити їх громади як самостійні, – зазначає Андрій Кавунець. – Перспективи врахування позиції цих громад є дуже незначними, оскільки навіть у випадку задоволення їх вимог судом, це не матиме фактичної дії.

За словами Андрія Кавунця, це пов’язано з тим, що 17 липня 2020 року Верховна Рада ухвалила постанову «Про утворення та ліквідацію районів», в якій визначила у Вінницькій області 6 районів (Вінницький, Гайсинський, Жмеринський, Могилів-Подільський, Тульчинський та Хмільницький). В цій же постанові окрім визначення районів, було чітко описано і склад кожного району – список громад (назв громад, які походять від назви адміністративного центру), які увійдуть до нього.

– Це означає, що навіть у випадку рішення суду про необхідність внесення змін до Перспективного плану, жодна нова громада не може з’явитись без внесення змін до постанови парламенту (назва цієї громади має з’явитись в тексті постанови в складі якогось з районів). Оскільки процедура внесення змін до Постанови ВРУ досить тривала, то це неможливо реалізувати до виборів, – пояснює експерт.

Андрій Кавунець зазначає, що низку громад на Вінниччині зверталися щодо внесення змін до Перспективного плану, але іншого характеру. Прохання змін полягало в тому, щоб змінити конфігурацію майбутніх громад. Окремі сільські ради звертались щодо включення їх до складу іншої майбутньої об’єднаної громади, ніж це було визначено Планом. Звертались і представники Тростянецької сільради Ямпільського району, від якої згідно із Перспективним планом планували відділити одне село і приєднати до іншої громади, ніж основну частину сільської ради.

– Всі ці звернення неодноразово озвучувались під час виїзних зустрічей голови Вінницької ОДА Сергія Борзова в районах області, а також надходили відповідні офіційні звернення. Вирішення такого типу проблем не потребує змін в Постанові ВРУ, оскільки формат майбутньої громади визначений постановою Кабміну про затвердження Перспективного плану. Тому потрібно тільки зміна постанови КМУ, – каже Андрій Кавунець. – Оскільки із 8 травня після змін до Закону про місцеве самоврядування визначення меж та центрів громад перейшло до виключної компетенції Кабміну – всі ці звернення було перенаправлено за приналежністю саме до Кабінету Міністрів. Думаю, що такі звернення надходили не тільки з Вінницької області – аналогічні проблеми існують у всіх областях. Тому Кабмін був змушений звернутись до Центральної виборчої комісії щодо роз’яснення – а чи взагалі можливо на даному етапі вносити зміни до Перспективних планів, тобто змінювати формат майбутніх громад.

З отриманого роз’яснення ЦВК зрозуміло, що внесення змін до формату майбутніх громад на даному етапі вже неможливе. Більше того, ЦВК зазначило що «навіть якщо Уряд прийме рішення про зміну конфігурації громад, ці рішення не можна буде реалізувати».

– У підсумку – всі намагання громад змінити затверджені Урядом Перспективні плани (неважливо чи через судові позови, чи через звернення до облдержадміністрації чи Кабміну) не матимуть реальних наслідків, адже вибори тривають, і зміни вже неможливі, – резюмує експерт.

Мінрегіон звернувся до Центральної виборчої комісії для погодження проектів розпоряджень стосовно зміни центрів та територій громад. У відповіді на лист Мінрегіону Центральна виборча комісія зазначила, що вже розпочалися незворотні виборчі процедури, по’вязані з підготовкою та проведенням місцевих виборів. «Виборчому процесу притаманна низка особливостей, зокрема, його швидкоплинність, незворотність етапів у часі та неможливість їх поновлення… Виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним», – йдеться, зокрема, у листі ЦВК.

Нагадаємо, шість районів і партійні ради: найдовше на Вінниччині боролися за шостий район – Жмеринський.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook