У Вінниці на території Сабарівського кладовища збудували три колумбарії на 900 місць для поховання кремованих померлих

У Вінниці на території Сабарівського кладовища збудували три колумбарії на 900 місць для поховання кремованих померлих. Про це Суспільному розповів начальник Комбінату комунальних підприємств Дмитро Науменко. За його словами, це дасть змогу зекономити до 2 га землі міського цвинтаря, який за п’ять років заповнений на 75 %.

“У 2017 році був інший стан у державі і не було стільки поховань. Ми пережили коронавірус, велика смертність була. Сьогодні ж поховання військових пришвидшило заповненість кладовищ. Залишилося місць на п’ять-сім років”, —говорить Дмитро Науменко.

Чи потрібен у Вінниці крематорій? Що кажуть жителі міста, церква та ритуальна служба

Хоч у Вінниці немає крематорію, такий вид захоронень використовують.

“Люди, в основному, в Київ на кремацію возять. Питають і чекають, коли ми будемо вводити в експлуатацію. Раніше родичі померлих робили підзахоронення в існуючі могили при на наявності документів. Вартість колумбарної ніші буде затверджено виконкомом Вінницької міської ради. Вона буде купуватись або здаватися в оренду”, – пояснює Дмитро Науменко.

Що кажуть про будівництво крематорію у Вінниці містяни, священник та представники ритуальної служби — поцікавилося Суспільне.

Що кажуть вінничани

Чи потрібен місту крематорій, ми запитали читачів телеграм-каналу Суспільне Вінниця. В опитуванні взяли участь майже три тисячі підписників. 60% відповіли — “Так”, 16% — “Ні”, 23% — “важко відповісти”. Також ми запитали думки у тих, хто прийшов на одне з міських кладовищ.

“Думаю, що потрібне кремування. Нещодавно побудували це кладовище, а місця вже майже немає”, – говорить вінничанка Наталя.

Чи потрібен у Вінниці крематорій? Що кажуть жителі міста, церква та ритуальна служба

“Особисто я хотіла б, аби мене кремували. Але це особиста справа кожного. Особисто моя думка, що дуже багато землі йде під поховання. Але потрібно звертати увагу на віру. Для тих, хто більше дотримується традицій, це дуже важливо. Це екологія, економія земель. Я вважаю, що їх недоцільно використовували. Але не буду говорити про поховання. Бо не можна казати, що це недоцільно. Знаю інші кладовища, де купа землі біля поховань просто пустує і заростає бур’янами. Це залежить від упорядників і тих людей, які дивляться за кладовищем”, – говорить вдова полеглого захисника Леся.

Чи потрібен у Вінниці крематорій? Що кажуть жителі міста, церква та ритуальна служба

“У кожного своя думка. Хтось хоче просто приходити на могилу. Хтось хоче зберігати прах людини. Кожна людина має право вирішувати. Але ми однозначно вибрали поховання”, – сказала вдова загиблого воїна Анастасія.

Що каже церква

Яка позиція щодо кремації у церкви, Суспільне запитало у священника ПЦУ Віталія Голоскевича.

“Чин, або образ погребіння, не має суто утилітарної функції. Має завжди духовне значення. І ті всі обряди, які пов’язані з похованням, говорять про наше ставлення до тіла. Ми віримо в загальне воскресіння. І тіло — це невід’ємна частина людини. Бо людина є тоді, коли є поєднання душі і тіла. Ми молимося за спокій душі, але і тілу придаємо значення. Ми віримо, що воно воскресне. Тому його омивають, одягають у новий одяг. І ці всі обряди є підтвердженням нашої віри, тому православна традиція — погребіння тіла в землі, – розповідає Віталій Голоскевич.

Поступово бачимо, що з’являється практика кремації. Це поки немасове явище. Звісно, якщо людина була кремована, то це стане перешкодою для погребіння, поминання, молитви за неї. Це спочившим зашкодити не може і не може мати якісь погані наслідки для душі людини. Але для нас, рідних, все ж залишається традиційний образ поховання. Є в будь-яких правилах і традиціях винятки”.

Що кажуть у ритуальній службі

Вінничани замовляють кремацію рідних переважно для відправлення праху за кордон. Про це розповів власник ритуального бюро у Вінниці Михайло Паньків. Чоловік майже 20 років займається ритуальним бізнесом.

“У нас є урни людей, родичі яких живуть за кордоном. Одна чекає відправлення в Канаду, одна в Італію. Це родичі, які не змогли приїхати на поховання близьких. Вони замовили кремацію. Ми здійснюємо поховання по всій території України, за межами — в будь-якій країні світу. Ми відправляємо небіжчиків у Канаду, Америку”, — кажеМихайло Паньків.

Чи потрібен у Вінниці крематорій? Що кажуть жителі міста, церква та ритуальна служба

Кремація — процедура недешева, каже чоловік. Для жителів області вона буде вдвічі дорожчою від традиційного поховання.

“Якщо не враховувати дорогу, то кремація обходиться 13-15 тисяч гривень. Але ми додаємо ще дорогу у Київ. Це в середньому — 23 тисячі гривень. Якщо поховати в могилу, то це велика різниця. Найбюджетніший варіант поховання — коли люди готуються до своїх похорон. У нас заказують труну і транспорт. Це від 4,5 тисячі гривень. В середньому 10-15 тисяч”, — говоритьМихайло Паньків.

Чи потрібен у Вінниці крематорій? Що кажуть жителі міста, церква та ритуальна служба

Питання будівництва самого крематорію у Вінниці обговорюють з 2007 року, розповів начальник Комбінату комунальних підприємств Дмитро Науменко. Втім проєкт дорогий та й норми Закону України “Про поховання та похоронну справу” не прописують таку можливість. Їх будівництво передбачене лише у містах-мільйонниках. Наразі вони є у Києві, Харкові та Одесі.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook