СтопВірус

Фонд уже спрямував на допомогу медикам понад 2 млн грн, спеціальні компленкти отримали уже 18 районних лікарень

За місяць своєї роботи спецфонд «СтопВірус» зібрав 3 623 996 грн, на що були витрачені ці кошти та чи вдалося на сьогодні хоча б закрити першочергові потреби медиків?

Ініціативу «СтопВірус» у Вінниці започаткували з перших днів боротьби з епідемією коронавірусу. Спецфонд створили для того, щоб можна було швидко реагувати і закривати ті потреби, які виникають. Відкрили його на базі Благодійного фонду «Подільська громада», але з окремою наглядовою радою, куди увійшли авторитетні в області медики, адже саме вони знають, як краще діяти у цій ситуації.

Перший внесок у сумі 100 тисяч гривень здійснив колишній міський голова і прем?’єр-міністр (2016-2019 рр.) Володимир Гройсман, таку ж суму перерахував і діючий очільник міста Сергій Моргунов. Власне, їм і належить ідея створення цього фонду, відзначає виконуюча директорка БФ «Подільська громада». (про створення спецфонду на позачерговій сесії міськради 18 березня повідомив мер Вінниці – Ред.)

З їхньої легкої руки на рахунок почали надходити інші благодійні внески, при чому розмір їх складав від 30 грн до 100 тисяч. Так вдалося зібрати 3 623 996 грн, що дозволило закрити значну частку медичних потреб, при чому не лише по місту, але й області.
– Передусім зібрані кошти спрямовувалися на придбання індивідуальних засобів захисту для медиків. Ми сформували спеціальні комплекти, кожен з яких складається із 10 захисних костюмів, 10 щитків захисту для обличчя, 2 тисяч разових масок, 500 респіраторів другого класу захисту, обприскувачів для обробки приміщень та дезінфікуючого засобу – ними забезпечуємо районні лікарні та підрозділи екстреної служби. На сьогоднішній день уже 18 районних лікарень отримали спецпакунки, – розповідає Олена Данілова. – Є й такі заклади, які зверталися до фонду не один і не два рази. Окремий «канал» забезпечення мають бригади екстреної медицини. По закладах робота ведеться через координаторів-медиків, які закріплені за кожним районом. Вони й визначають, що саме першочергово потрібно тим чи іншим працівникам медичних закладів.

На сьогоднішній день ми витратили більше двох мільйонів. Залишається півтора, але насправді їх буде менше, бо вже з дня на день ми чекаємо апарат для ПЛР-досліджень, і його ціна складає 800 тис. грн, які зарезервовані. Так само зарезервовані кошти на костюми у кількості 2 тисяч, які відшиваються (одна штука – 200 грн і це дуже хороша ціна). Тому, якщо відрахувати, то вільних є не більше 300 тис. грн. Їх спрямовуємо на придбання дороговартісних ліків, які не передбачені у Національному переліку медичних препаратів, тобто медзаклади не можуть їх придбати за бюджетні кошти.

– Як визначаєте, хто і чого потребує першочергово?
– Ми працюємо за такою системою: є наглядова рада, яка визначає першочергові потреби у закладах. Але бувають випадки, коли до нас звертається соціально відповідальний бізнес з того чи іншого району, який вносить кошти з цільовим призначенням. Умовно кажучи, підприємець перераховує гроші на рахунок, дзвонить і каже, що за ці кошти ми маємо придбати обладнання чи костюми для визначеної лікарні. Буває, що перераховують гроші без цільового призначення, але просять, щоб на ту чи іншу лікарню підвезли більше комплектів. Тобто зі свого боку ми намагаємося розподіляти все рівномірно між районами. Але якщо громада має свого підприємця і він вніс кошти на рахунок спецфонду – то ми робимо те, що громада просить.

– Які питання залишаються найгострішими на сьогодні?

– Це ПЛР-тести. Той апарат, що у нас є в обласному лабораторному центрі не встигає виконати всі дослідження. І навіть із залученням приватної клініки, яка погодилася проводити такі аналізи за собівартістю, також не встигаємо. Тому ми замовили і наразі чекаємо на новий апарат, який буде переданий на баланс Вінницького обласного лабораторного центру МОЗ України.

– На початку поширення епідемії складно було знайти навіть захисні маски. Яка ситуація зараз?
– Бізнес потроху переорієнтовується. Є місцеві підприємці, які зоорганізувалися і почали відшивати маски, захисні костюми, виготовляти щитки – підтримують медиків хто, як і чим можуть. (Зокрема, на двох вінницьких фабриках «Влодарка» та «Поділля» шиють захисні костюми для медиків – Ред.) Та й ціни нарешті пішли на спад. У перші дні респіратори ми купували за 80 грн, а тепер можна знайти і за 50 і навіть 45 грн.

– Запити зменшуються чи це постійна робота на випередження?

– Зараз ми за підтримки волонтерських груп, які досить активно працюють, більш-менш закрили окремі потреби, але далеко не всі. До кінця місяця медики на першій лінії «оборони» забезпечені костюмами, масками і щитками. Але ніхто не знає скільки триватиме епідемія, та й активність благодійників стихає і кошти закінчуються. Тому найближчим часом ми знову проситимемо наш соціально відповідальний бізнес підставити плече. Окрім цього, попри те, що весь рух коштів на рахунку у вільному доступі, після Великодніх свят плануємо публічно в онлайн режимі відзвітувати за кожну копійку перед громадою. Також у планах запрезентувати платформу, яка дозволить і лікарям, і волонтерам – усіх охочим – відслідковувати, хто і скільки у який заклад доставив гуманітарної допомоги. Це допоможе налагодити рівносильну підтримку закладів, унеможливить спекуляції та поширення чуток про забутих лікарів, які час від часу виникають в інформаційному просторі.

Благодійна організація Благодійний фонд «Подільська громада»,
Код ЄДРПОУ 35904183,
UA103026890000026003055353304
ВIННИЦЬКА ФIЛIЯ АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (з поміткою: «Безповоротна фінансова пожертва в рамках ТФ “Спецфонд СтопВірус”.)
Або
р/р UA263204780000002600202188653 в АБ «Укргазбанк» (з поміткою: «Безповоротна фінансова пожертва в рамках ТФ “Спецфонд СтопВірус”.)

Розмовляла Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook