Перспективи розвитку трансплантології на Вінниччині

Щороку понад 5 тисяч українців потребують пересадки органів. Найчастіше – нирок. Трансплантують також печінку, серце, легені, підшлункову, кістковий мозок. Робити такі складні командні операції на європейському рівні можуть у шести центрах України.

Про розвиток трансплантології та нововведення в цій галузі в етері Українського Радіо Вінниці розповів заступник директора з організації хірургічної допомоги обласної клінічної лікарні імені Миколи Пирогова Ярослав Хребтій.

Наприкінці липня фахівці центру трансплантології лікарні імені Миколи Пирогова провели першу операцію з трансплантації печінки від донора на Вінниччині. Новий орган отримала жінка від померлого донора. Оперативне втручання проводилося спільно з фахівцями лікарні “Феофанія”,

“При трансплантації печінки є дуже багато технічних складностей. Це техніка оперативного втручання і особливості післяопераційного періоду”, — пояснив Ярослав Хребтій.

За словами Ярослава Хребтія, це одна з найскладніших операцій в хірургії, адже для того, щоб вона була успішна потрібна дуже злагоджена робота великої команди фахівців.

“Нині пацієнтка проходить реабілітацію. Розглядаємо питання про її виписку з лікарні. Це при тому, що за добу до операції пацієнтка знаходилася в комі. На ранок, вийшовши з коми, її повідомили про можливість проведення оперативного втручання, на що вона погодилася. Ввечері уже була проведена операція, яка тривала майже 12 годин”, — розповів Ярослав Хребтій.

Трансплантацію органів на європейському рівні виконують у шести центрах України. У цьому переліку й вінницький, зазначив Хребтій.

“В нашому закладі виконано уже 7 трансплантацій нирок, печінки та серця. Це феноменальний результат. Ми входимо в десятку закладів по виконаних трансплантацій”, — розповів Хребтій.

Єдина державна інформаційна система трансплантації органів та тканин

На базі вінницького центру створено реєстр пацієнтів, які потребують пересадки того чи іншого органу. Роблять це за допомогою Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин. За словами Хребтія, це система, яка поєднує донора і реципієнта.

“Кожен центр формує свій лист очікування на трансплантацію, лист очікування реципієнтів. Станом на сьогодні ми маємо майже 30 людей на трансплантацію нирки, декілька пацієнтів на трансплантацію печінки та серця”, — розповів Хребтій.

З початку 2023 року по червень в Україні виконано 275 трансплантацій.

Робота в медзакладах області для розвитку в галузі трансплантології

“Системний підхід дає можливість підходити до процесу розвитку трансплантації не хаотично, а якраз грунтовно. Тому що ми розуміємо, якщо у нас не буде процедури констатації смерті мозку, якщо родичі не будуть надавати дозвіл на донорство, то трансплантація не буде розвиватися. Сама філософія трансплантації полягає в тому, що смерть рятує життя”, — розповів Ярослав Хребтій.

За словами лікаря, під час роботи в цьому напрямку було зрозуміло, що в тих закладах, які працюють з процедурою діагностики смерті мозку — зростає рівень надання допомоги.

“Коли у нас виявляється потенційний донор, то ми зв’язуємося з колегами з інших закладів. Наприклад, виконується процедура діагностики смерті мозку, потім отримується згода родичів на трансплантацію і відбувається етап кондиціонування. Це дуже складна процедура, коли потрібно стабілізувати показники для того, щоб цього донора можна було довести до того, що відбудеться забір”, — зазначив Ярослав Хребтій.

“Вінниччина серед лідерів з процедури діагностики смерті мозку”

“Ми командно працюємо з нашими районами, лікарнями вторинного рівня і це говорить про те, що в наших колег змінюються підходи та відношення до цих процедур. Тому що, коли реаніматологи розуміють, що на якомусь етапі вони фактично вентилюють труп і приходять до того, що потрібно проводити процедуру діагностики смерті мозку, адже це може рятувати життя”, — зазначив Хребтій.

Що необхідно знати, щоб надати й отримати дозвіл на трансплантацію органів після смерті

Кожен повнолітній українець може і зараз визначитися – чи згоден він після смерті стати донором органів. Для цього потрібно написати письмову заяву про свою згоду або незгоду щодо посмертного донорства. Цю заяву внесуть до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

“Таким чином людина виконає, якусь місію, якщо вона налаштована це зробити. На жаль, відсоток прижиттєвих згод дуже низький в порівнянні з Європою, але ми рухаємося в цьому процесі в позитивний бік і наш досвід показує, що чим більше ми показуємо успішних операцій, тим більше збільшується свідомість нашого населення”, — пояснив Хребтій.


Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook