У Вінниці активісти спротиву захоплення Криму розповіли, чому не час здаватись

У Вінниці п’ятеро учасників боротьби проти окупації Криму згадали, як все це почалось 6 років тому і чому ці події варто закарбувати в пам’яті. Журналісти, режисер та активіст нагадали, чому історія захоплення Криму важлива для кожного українського регіону. Дискусію провели 13 березня в онлайн режимі через карантин.

Журналістки Анна Андрієвська і Олена Халімон придставили документальні книги зі свідченнями очевидців про події в Криму. Ігор Чайка, режисер-документаліст, презентував у Вінниці свій фільм «Острів Крим. Дежавю». Мистецьку частину розбавив Андрій Щекун, активіст громадського руху спротиву російської анексії, він поділився спогадами про 11-ти денний полон та тортури. Участь у дискусії взяв і Анатолій Ковальський, громадський діяч та колишній міністр Республіки Крим з питань лісової галузі.

Анна Андієвська та Олена Халімон зазначають, що книги «Люди «сірої зони». Свідки російської анексії Криму » та «Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму» вміщують в себе історії живих людей, і це є доказом злочинів вчинених агресором.

— Ми написали цю книгу, бо треба було зібрати матеріали про захоплення Криму Російською Федерацією, про анексію і всі події, що відбувались там у 2014 році. Записати свідчення людей, щоб зібрати широкий матеріал, щоб це не загубилось. Ми всі знаємо, що наша підсвідомість витісняє негативні події. Одне з наших завдань — це зафіксувати свідчення очевидців і всі ті злочини, що вчиняла на території Криму Російська Федерація. Кінцева наша мета — це зробити цю книгу цвяхом в труні цього режиму. Щоб ця доказова база теж була в міжнародних судах, — розповіла Олена Халімон.

Режисер Ігор Чайка каже, що ідея фільму виникла в нього за кілька років до захоплення півострова, і він хотів зняти його як попередження, проте не встиг і стрічка була завершена вже після окупації, але й зараз в цього фільму є конкретна місія.

— Для мене те, що ми говоримо про Крим, намагаємось розповісти якомога більшій авдиторії, в першу чергу українській, тому що те, що відбувається зараз в країні це для мене шалена небезпека, а ми знову не вчимося на ниш помилках, — підкреслив Ігор Чайка.

Андрій Щекун поділився своїми спогадами про нелегкі дні в ув’язнені в Криму, і за останні роки його принципи не змінились.


— Півострів за 6 років ми не втратили. Ми говорили про це з міжнародною спільнотою і зацементували, що Крим — це Україна.Це все результат наших маленьких кроків, — наголосив активіст.

Нагадаємо, у Вінниці влаштовують майстер-класи з писанкарства.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook