Електронна мапа з відмітками наявних в нашому місті укриттів найближчим часом з’явиться на сайті міської ради.
Наразі у Вінниці перевіряють стан будівель, де містяни можуть перечекати повітряну тривогу. Для цього міська рада сформувала 70 робочих груп за участі працівників ДСНС. Вони звіряють інформацію щодо двох тисяч споруд, які можуть слугувати для захисту населення. Про це Місту над Бугом розповів директор департаменту цивільного захисту міської ради Олег Парфілов.
На сьогодні по місту працює 70 робочих груп, які складаються з трьох працівників міської ради, одного працівника державної служби надзвичайних ситуацій, а також представників управляючих компаній. Які обстежують не тільки підвальні приміщення житлових будинків, а весь підземний простір. Тобто це можуть бути приватні споруди кафе, спортзали все, що є на території міської територіальної громади. Результатом цього обстеження буде обладнання додаткових приміщень для укриття населення. Це будуть найпростіші укриття або це будуть приміщення в якому людина зможе тимчасово уритися на час дії повітряної тривоги, – каже пан Олег.
Перевірки проходять у багатоповерхівках, існуючих сховищaх тa комерційних будівлях. Звертaють увaгу нa нaявність світлa, опaлення, розетки, кaнaлізaції, водопостaчaння, вентиляції, нaявність зaсобів пожежогaсіння, рaдіоприймaчів тощо. Важливим елементом є нaявність вкaзівникa нa вході тa покaжчиків в нaйближчому рaдіусі. Олег Парфілов пояснив, що іще з часів радянського союзу в місті є 76 сховищ. З них 2 – це протирадіаційних укриття.
Всі сховища які на даний час обліковуються в місті теоретично можуть вмістити близько десяти тисяч людей. Це дуже мало. Була така політика, що всі захисні споруди тобто сховища, протирадіаційні укриття вони взагалі не були розраховані на населення. Вони розраховувалися як тоді, так і зараз для працівників підприємств. На той час фактично всі сховища були на стратегічних підприємствах на підприємствах критичної інфраструктури. Що стосується населення і тоді та зараз (зараз це згідно з кодексом цивільного захисту в сховищах), протирадіаційних укриттях укриваються працівники підприємств тобто найбільша працююча зміна. Населення укривається в найпростіших укриттях, тобто це підвальні, цокольні приміщення. Відповідно ці приміщення повинні бути обладнані, – зауважив Олег Парфілов.
Для захисту населення законодавчо передбачено найпростіші укриття й підвали, які теж входять до фонду споруд цивільного захисту. Фонд захисних споруд створюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, обласними, районними, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання. А контролювати фонд має ДСНС разом з державними адміністраціями. У Вінниці 76 сховищ: 8 – комунальної власності, 5 – обласної власності, 22 – держаної власності та 41 – приватної власності. Відповідає за них власник або балансоутримувач. У нашій громаді моніторинг та приведення до належного стану укриттів ведеться постійно, – пояснює Олег Парфілов.
Всі ці об‘єкти, я маю на увазі підвальні приміщення в багато квартирних житлових будинках досліджені вже не один раз. В цьому році і в минулому і поза минулому. Річ у тому, що не всі власники не всі балансоутримувачі привели свої приміщення в належний стан. З 2070 будинків це я маю на увазі й будинки які знаходяться в управлінні управляючими компаніями. Також 800 будинків ОСББ з них всіх більше ніж 1000 підвальних приміщень упорядковувати. Трошечки більш ніж половина, – розповідає посадовець.
Директор міського департаменту цивільного захисту пояснює, що у деяких будинках взагалі немає підвалів. Дехто не розуміє, що за законом це його робота з утримання та облаштуванням. Водночас наразі всі: мешканці, органи місцевого самоврядування, ДСНС, власники об’єктів займаються цим питанням. Оскільки потрібно взяти на облік ще багато об’єктів, які належать комерційним структурам та можуть бути використані для тимчасового, на період повітряної тривоги, прихистку людей.
Також Олег Парфілов розповів, що у комунальній власності наразі 8 сховищ. Водночас місто може вести їх облік, але притягнути до відповідальності власника або балансоутримувача органи місцевого самоврядування повноважень не мають. Це – виключно функції держави.
Зараз разом з фахівцями ДСНС ми проводимо огляд усіх сховищ, розташованих на території громади та визначаємо ті, які можливо використовувати для укриття населення. Наприклад, сховище колишнього заводу “Кристал” вулиця 600-річчя, 21 яке належить до комунальної власності громади і вже частково відремонтовано. Але необхідно розуміти, що сховища на діючих підприємствах, які забезпечують життєдіяльність міста та функціонують в закритому режимі, не можуть приймати мешканців. А призначені для укриття виключно працюючої зміни підприємства, – каже посадовець.
Тож пан Олег закликав вінничан, по перше – не нехтувати сигналами “Повітряна тривога”. Та пояснив, що робочі групи проводять роботу з приватними підприємцями, власниками окремих сховищ, аби вони у разі загрози пускали всіх мешканців громади. Також балансоутримувачів та власників зобов’язують розміщувати відповідні таблички та покажчики руху до укриттів.
Відповідно до статті 26 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку – це спільна робота. Обласні, районні, міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування, до повноважень яких належать питання обліку захисних споруд на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також ДСНС та її територіальні органи створюють загальнодоступні інформаційні ресурси і забезпечують надання та оприлюднення інформації про фонд захисних споруд з дотриманням вимог законодавства про доступ до публічної інформації.
Ми плануємо, що найближчих два тижні по місту люди побачать дуже багато показників стрілки і відповідно таблички на цих приміщеннях, – підсумовує працівник міськради.
Також Олег Парфілов розповів, що з грудня минулого року створили комісію для інвентаризації укриттів, а в умовах викликів, які виникли в результаті повномасштабної агресії росії, 1 березня створили департамент цивільного захисту міської ради.
Проте робота по приведенню захисних споруд в готовність почалася значно раніше. Ще в грудні минулого року було прийнято рішення виконкому міської ради про приведення захисних споруд у готовність. Відповідно до цього рішення керівники всіх рівнів повинні були вжити заходів щодо приведення в готовність об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, а саме сховищ, протирадіаційних укриттів та найпростіших укриттів. Позначити їх відповідними покажчиками.
Рішенням було затверджено відповідні роз’яснення, зразки табличок і покажчиків та зразок відповідного акту оцінки об’єктів. На початку лютого дане питання було розглянуто на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Зазначені документи доводились як через профільні департаменти міської ради, так і через засоби масової інформації, – каже директор департаменту.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook