Гроші – єдині неупереджені «очевидці»

Музей грошей діє на базі Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Подібного музейного закладу на Вінниччині не знайти. Музей представляє понад 2 тисячі купюр, монет та інших грошових знаків з пів сотні країн світу. Заклад відкрили у 2001 році, а його фонди формувалися упродовж десятиліть. До них увійшли подарунки від відвідувачів – монети, купюри, банкноти, цінні папери – зокрема і від чотирьох Президентів України: Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми, Віктора Ющенка та Петра Порошенка. Серед найбільш раритетних – монета з античного грецького міста Пантікапея, датована І ст. до н.е. Вона і розпочинає експозицію, яка побудована хронологічному порядку.

  • Гроші єдині «очевидці», які неупереджено показують економіку, фінанси, політичну ситуацію, а також розвиток науки, техніки та культури певної епохи, – розповідає кураторка музею, старша викладачка кафедри фінансів Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ Ліна Маршук. – Значна частина експозиції приділена історії розвитку грошей України. Тут представлені стародавні монети, гроші періоду існування Української Народної Республіки, Радянського Союзу, періоду німецької окупації, українські купоно-карбованці, сучасні українські гривні та розмінні монети. До речі, першу сучасну українську гривню також друкували не в Україні і про це мало хто знає. У 1990-х ми не мали власних потужностей, тому гривні були видрукувані в Канаді ще за кілька років до запровадження грошової реформи в Україні. А привезли гроші в країну кораблями.
  • В експозиції представлені також гроші різних держав, які були в обігу на території сучасної України. Можна відкрити для себе факт обігу в нашій країні грошей не тільки Російської імперії, але й Польщі, Німеччини, Австро-Угорщини, Туреччини, Чехословаччини, Румунії. Загалом музей розповідає про гроші від історії їх виникнення і до еволюції – появи сучасних пластикових карт. Окремими блоками представлені банкноти Білорусії, Туреччини, Югославії, Польщі, Словенії, Румунії, Болгарії, навіть Гондурасу – понад 50 країн.
  • Тут і білоруські «зайчики», і болгарські «леви», і литовські «вангорки». Навіть обілігації МММ, які заполонили Росію після розпаду Радянського Союзу, це ще та фінансована авантюра була і ми розповідаємо на її прикладі про фінансові піраміди і їх вплив, – резюмує кураторка музею. – Зараз ми прагнемо зробити так, щоб це був постійно діючий музей, доступний для відвідування, яке б не шкодило навчальному процесу.
  • Наразі музей грошей розташований у приміщенні читального залу Вінницького торгово-економічного інституту. Відвідати його можуть усі бажаючі вінничани та гості міста. Екскурсії проводять безкоштовно, але за попередньою реєстрацією. Щоб потрапити до музею, достатньо звернутися до закладу за телефоном (0432) 55-04-06, електронною адресою: [email protected] або просто підійти і домовитися на вахті.
  • Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook