Закон про реінтеграцію Донбасу: вплив згадки про Мінськ перебільшено?

Закон про реінтеграцію Донбасу: вплив згадки про Мінськ перебільшено?

Верховна Рада у п'ятницю, 6 жовтня, продовжила на рік дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу, а також ухвалила в першому читанні президентський законопроект про забезпечення суверенітету України над окупованою частиною Донецької та Луганської областей.

  З тексту вилучено згадування про мінські домовленості. Саме цей пункт спричинив сутички між депутатами і протести під стінами Верховної Ради.

  Прямого зв'язку між згадуванням мінських домовленостей у президентському законопроекті та самим переговорним процесом у Мінську немає, зазначають опитані DW експерти. "Вилучення згадок про мінські домовленості з точки зору західних партнерів України не припиняє продовження мінського процесу, але водночас і не сприяє йому. Для Німеччини і західних партнерів України дуже важливо, що буде продовжено дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу на один рік. Це означає, що перспектива політичного врегулювання конфлікту, яка передбачена мінськими домовленостями, хоча б не погіршиться", - наголошує експерт Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Вільфрід Їльґе.

  У прийнятому в п'ятницю, 6 жовтня, документі, який продовжує на рік дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу, є важлива умова. Особливий порядок місцевого самоврядування набуде чинності лише "після виконання всіх умов, викладених у статті 10 закону, зокрема в частині, яка стосується виведення усіх незаконних збройних формувань, їхньої військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України".

  Противники згадування мінських домовленостей також побоюються, що це може з часом легалізувати представників так званих "ЛНР/ДНР" як сторону переговорів. Аналітик Центру Карнегі, який спеціалізується на дослідженні України та Східної Європи, Балаж Ярабік стверджує, що ці страхи перебільшені.

  " Я дуже сумніваюся, що згадування мінських домовленостей означатиме чи може інтерпретуватися як визнання. Україна не хоче прямих переговорів з "ЛНР/ДНР". Є переговорний процес у Мінську. І новий закон підкреслює цю риторику, цей символізм, що це не незалежні сепаратистські сили, а керовані з РФ", - вважає експерт.
Балаж Ярабік також переконаний, що альтернативний законопроект про Донбас від фракції "Самопоміч" неприйнятний для Заходу. "Він має на меті тотальну блокаду Донбасу. Жодних переговорів і так далі. Але для Заходу важливий переговорний процес і щоб мінські домовленості хоча б формально виконувалися і тому чиниться тиск на Україну", - стверджує аналітик Центру Карнегі.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи допоможе визнання Росії країною-агресором повернути Донбас Україні?"

Максим, військовий:

- Для перемоги потрібно перш за все вирішувати свої внутрішні питання та робити висновки.

Віталій, водій:

- Визнати Росію агресором по-любому треба. Для звільнення Донбасу потрібні важливіші дії, але поки влада не зацікавлена в цьому.

Олена, працівниця газової служби:

- Принаймні щось буде, якийсь продвиг, рух уперед.

Андрій, пенсіонер:

- Я вважаю, 50 на 50. Тут низка чинників впливає на подальші події.

Олександр, тимчасово безробітний:

- Я думаю, що визнання Росії агресором не дуже допоможе у звільненні. Після визнання залишиться все так як є. Однак це потрібно зробити було, ще коли війна розпочиналась.

Коментарі

Президент України Петро Порошенко:

- Закон про деокупацію посилить нашу позицію у боротьбі за звільнення заручників і у питанні щодо можливого розміщення миротворців ООН на Донбасі.
Росія як країна-агресор не матиме жодного права на участь в цій місії, яка має бути дислокована на всій окупованій території - включно з тимчасово непідконтрольною нам ділянкою українсько-російського кордону.

Нардеп Мустафа Найєм:

- З позитивного - Росія визнається країною агресором; чітко обумовлює статус окупованих територій, межі яких будуть визначатися рішенням Міноборони; вводиться поняття "незаконні формування, які створені, підкоряються, інструктуються, контролюються і фінансуються Російською Федерацією й окупаційною адміністрацією Російської Федерації". І що окремо важливо - багато уваги приділяється гуманітарним питанням, правда, без деталізації процедур і інструментів.

Представник Президента у Верховній Раді Ірина Луценко:

- Ці закони дадуть нам можливість залучити мирну місію ООН, яка буде розташована на всій території окупованій Донецької і Луганської областей і на кордоні України, яка дасть можливість вивести російські війська, роззброїти ту територію і почати процес примушення до миру.

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1980

Начальник Головного управління ДСНС Вінниччини про досвід Лозової, який знадобився під час гасіння пожежі на Калинівському арсеналі, ...

1221

14 жовтня Вінниця на день знову стане столицею УНР: які заходи заплановані у місті до Дня захисника України   14 жовтня в Україні ...

1133

Цими вихідними на Європейській площі Вінниці вирувало емоціями “Місто Професій”, де маленькі містяни пробували себе в ролі різних ...

268

Маленькій вінничанці Даші Мартинюк потрібна допомога - сім'я збирає гроші на лікування 8-річної дівчинки.   У Даші лікарі виявили ...

254

6-7 жовтня на Вінниччині перебував Святійший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.   Візит Владики об’єднав дві знакові ...