Закон про реінтеграцію Донбасу: вплив згадки про Мінськ перебільшено?

Закон про реінтеграцію Донбасу: вплив згадки про Мінськ перебільшено?

Верховна Рада у п'ятницю, 6 жовтня, продовжила на рік дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу, а також ухвалила в першому читанні президентський законопроект про забезпечення суверенітету України над окупованою частиною Донецької та Луганської областей.

  З тексту вилучено згадування про мінські домовленості. Саме цей пункт спричинив сутички між депутатами і протести під стінами Верховної Ради.

  Прямого зв'язку між згадуванням мінських домовленостей у президентському законопроекті та самим переговорним процесом у Мінську немає, зазначають опитані DW експерти. "Вилучення згадок про мінські домовленості з точки зору західних партнерів України не припиняє продовження мінського процесу, але водночас і не сприяє йому. Для Німеччини і західних партнерів України дуже важливо, що буде продовжено дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу на один рік. Це означає, що перспектива політичного врегулювання конфлікту, яка передбачена мінськими домовленостями, хоча б не погіршиться", - наголошує експерт Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Вільфрід Їльґе.

  У прийнятому в п'ятницю, 6 жовтня, документі, який продовжує на рік дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донбасу, є важлива умова. Особливий порядок місцевого самоврядування набуде чинності лише "після виконання всіх умов, викладених у статті 10 закону, зокрема в частині, яка стосується виведення усіх незаконних збройних формувань, їхньої військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України".

  Противники згадування мінських домовленостей також побоюються, що це може з часом легалізувати представників так званих "ЛНР/ДНР" як сторону переговорів. Аналітик Центру Карнегі, який спеціалізується на дослідженні України та Східної Європи, Балаж Ярабік стверджує, що ці страхи перебільшені.

  " Я дуже сумніваюся, що згадування мінських домовленостей означатиме чи може інтерпретуватися як визнання. Україна не хоче прямих переговорів з "ЛНР/ДНР". Є переговорний процес у Мінську. І новий закон підкреслює цю риторику, цей символізм, що це не незалежні сепаратистські сили, а керовані з РФ", - вважає експерт.
Балаж Ярабік також переконаний, що альтернативний законопроект про Донбас від фракції "Самопоміч" неприйнятний для Заходу. "Він має на меті тотальну блокаду Донбасу. Жодних переговорів і так далі. Але для Заходу важливий переговорний процес і щоб мінські домовленості хоча б формально виконувалися і тому чиниться тиск на Україну", - стверджує аналітик Центру Карнегі.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи допоможе визнання Росії країною-агресором повернути Донбас Україні?"

Максим, військовий:

- Для перемоги потрібно перш за все вирішувати свої внутрішні питання та робити висновки.

Віталій, водій:

- Визнати Росію агресором по-любому треба. Для звільнення Донбасу потрібні важливіші дії, але поки влада не зацікавлена в цьому.

Олена, працівниця газової служби:

- Принаймні щось буде, якийсь продвиг, рух уперед.

Андрій, пенсіонер:

- Я вважаю, 50 на 50. Тут низка чинників впливає на подальші події.

Олександр, тимчасово безробітний:

- Я думаю, що визнання Росії агресором не дуже допоможе у звільненні. Після визнання залишиться все так як є. Однак це потрібно зробити було, ще коли війна розпочиналась.

Коментарі

Президент України Петро Порошенко:

- Закон про деокупацію посилить нашу позицію у боротьбі за звільнення заручників і у питанні щодо можливого розміщення миротворців ООН на Донбасі.
Росія як країна-агресор не матиме жодного права на участь в цій місії, яка має бути дислокована на всій окупованій території - включно з тимчасово непідконтрольною нам ділянкою українсько-російського кордону.

Нардеп Мустафа Найєм:

- З позитивного - Росія визнається країною агресором; чітко обумовлює статус окупованих територій, межі яких будуть визначатися рішенням Міноборони; вводиться поняття "незаконні формування, які створені, підкоряються, інструктуються, контролюються і фінансуються Російською Федерацією й окупаційною адміністрацією Російської Федерації". І що окремо важливо - багато уваги приділяється гуманітарним питанням, правда, без деталізації процедур і інструментів.

Представник Президента у Верховній Раді Ірина Луценко:

- Ці закони дадуть нам можливість залучити мирну місію ООН, яка буде розташована на всій території окупованій Донецької і Луганської областей і на кордоні України, яка дасть можливість вивести російські війська, роззброїти ту територію і почати процес примушення до миру.

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

4038

Родина з Луганська каже, що кращого за Вінницю міста ще не бачили Життя для Світлани Петрищевої і її сім'ї розділилося на "до" і "після" ...

127

Жителька приміського села Іллінецького району, яка звикла ходити з райцентру додому пішки і якій протягом тривалого часу ніщо не ...

114

У Вінниці запустили систему пошуку дітей за допомогою СМС Із 14 вересня поліція Вінниччини долучилась до соціального проекту "Пошук ...

107

17 вересня перестало битися серце неймовірно сильної і талановитої жінки Раїси Панасюк.  45-річна громадська діячка за своє непросте ...

102

У Вінниці 13 вересня у залі засідань міської ради почесні грамоти та грошові премії отримали четверо поліцейських, які менш ніж за два ...