Нейросонографія у Вінниці — чому потрібно обстежувати немовлят

Кожне немовля протягом місяця після народження має пройти планові обстеження, які передбачають огляд у педіатра, хірурга, ортопеда, окуліста та невролога. Останній може призначити нейросонографію, навіть якщо дитинка зовні виглядає здоровою. Але батьки часто хвилюються, чи не зашкодить це дитині і навіщо потрібно проводити процедуру в такому ранньому віці. На ці питання відповідають спеціалісти клініки MED OK, що розташована у Вінниці. 

В чому полягає метод обстеження

Нейросонографія — високоточний безпечний та безболісний метод ультразвуковий обстеження мозку немовлят, в яких ще не закрилося тім’ячко, тобто до 1 року життя. Вона дозволяє завчасно виявити вроджені та набуті аномалії розвитку, крововиливи, пухлини, розширення лікворних шляхів. Інша назва методу — ультразвукове дослідження (УЗД) головного мозку.

Обстеження проводиться десь протягом 10 хвилин, може легко поєднуватися з іншими методами ультразвукового обстеження (серця, внутрішніх органів, суглобів). Сама процедура не має шкідливого впливу, не впливає на самопочуття дитини чи подальший розвиток головного мозку. 

Як проводиться УЗД голови немовляти

Процедура не потребує попередньої підготовки. Головне, щоб немовля було не голодне, спокійне. Ідеальний час обстеження — поки дитина спить, або щойно поїла. Під час УЗД лікар намастить голову дитини спеціальним гелем, трохи поводить по ній датчиком, одночасно дивлячись в монітор, і відпустить очікувати результатів. Гель потрібен для полегшення ковзання датчика по шкірі і отримання максимально чіткого зображення на екрані.

Дані, які має отримати та описати лікар:

  • чіткість візуалізації звивин та борозен; 
  • стан мозкових структур (однорідність, симетричність, їх розташування);
  • стан шлуночків (чи вони не розширені, чи не мають накопичень рідини);
  • стан мозочкового намету, мозкового серпа, судин; 
  • відсутність чи наявність кіст, пухлин, рідин, гематом, аномалій.

Планові обстеження проводяться в 1-й, 3-й і 6-й місяць. У разі виявлення хвороб, можливі додаткові призначення. 

Що може виявити нейросонографія

При вчасному виявленні відхилень та патологій можна швидко і безпечно для дитини усунути проблему. Що саме може виявити УЗД головного мозку:

  • Кісти субепендимальні, які можуть утворюватися до або після пологів через крововилив. Вони містять рідину і можуть збільшуватися в розмірах. Тому щонайменше вимагають спостереження, а іноді й лікування.
  • Гематоми мозкової тканини, що часто виникають у недоношених дітей та є нормою. Але якщо подібні крововиливи виявляють у доношеного малюка, це тривожний симптом, який вимагає обов’язкового лікування.
  • Гідроцефалія — патологічне ураження головного мозку, пов’язане з розширенням шлуночків і скупченням в них рідини. Цей стан вимагає спостереження та лікування.

Крім цього лікар може відстежити підвищення внутрішньочерепного тиску або визначити ішемічні ураження. 

Кому обов’язково потрібно проводити УЗД головного мозку

Обстеження призначається всім немовлятам до 1,5 місяця як планове. Але особливу увагу приділяють пацієнтам з підозрою на аномалії. Тому ультразвукове дослідження головного мозку обов’язково проводиться при:

  • недоношеності, недостатній вазі дитини;
  • відсутності плачу одразу після народження;
  • наявності косоокості;
  • неспокійній поведінці;
  • перенесених інфекційних захворюваннях мами під час виношування;
  • родових травмах, падіннях з висоти;
  • підозрі на ДЦП, синдром Дауна, гідроцефалію.

При виявленні відхилень лікар розробляє методику лікування. Чим раніше виявлена патологія, тим легше її усунути. Час від часу невропатолог направляє на повторне УЗД мозку, щоб відстежити, чи зникла хвороба. Вчасно виявлене захворювання дозволяє не тільки полегшити стан пацієнта, а й врятувати життя. 

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook