Як оцінити власну вартість на ринку праці

Не кваптеся з відповіддю — вона, насправді, далека і від розміру вашої поточної зарплати, і від ваших абстрактних очікувань. Не вимірюється вона і в обсягах прихильності оточуючих. Ваша ринкова цінність — у вашій винятковій, неповторній здатності приносити користь!

Від чого залежить розмір вашого доходу
Чому багатьом із нас грошей постійно не вистачає? Справа не в інфляції й не в тім, що ваш роботодавець не хоче платити більше. Розмір вашого доходу цілком і повністю залежить від того, скільки ви варті. І, щоб ви не думали, проблема полягає у відповідності вашого уявлення про те, що ви робите й що одержуєте за свою працю, тому, що «думає» про це ринок. Ви можете бути безцінною людиною для своєї родини й друзів, у вас є безумовна людська цінність, але ринку потрібно інше. Для того, щоб заробляти й не мати проблем із відсутністю грошей, потрібно мати ринкову цінність.

Зрозуміло, не за гарні очі (якщо, звичайно, ви не кінозірка, у якої зовнішність є товаром). Вам платять за користь! За вміння розв’язувати значимі проблеми клієнта особливим, властивим тільки вам способом! Якщо ви працюєте секретарем в офісі, то платять «за виконання дрібних доручень керівника, приготування чаю, реєстрацію вхідної й вихідної кореспонденції й т.п.». Якщо працюєте бухгалтером, то вам платять «за ведення бухгалтерського обліку», а саме: за облік певного обмеженого набору виробничих або комерційних операцій. І саме головне питання, що ви повинні задавати собі протягом всього життя, — скільки людей можуть робити те ж, що й ви? І з чого складається ваша оплачувана винятковість?

Якщо винятковість базується на тому, що ви робите своєму босові «додаткові послуги», то тут вам може знайтись більше вигідна заміна! Ринкова винятковість і, відповідно, затребуваність вас як фахівця складається у вашій здатності приносити більше користі клієнтам, а виходить, більше прибутку підприємству, на якому працюєте, у тому числі й тоді, коли ви працюєте на себе. І якщо те, що ви одержуєте, не відповідає сподіванням про гідний рівень винагороди за вашу працю, то тільки тому, що ви неправильно визначили значимість того, що робите на своєму робочому місці.

Омана більшості людей стосовно можливостей заробляти — переконання в тім, що їхня професія й посада будуть постійно їх «годувати», поки вони здатні ходити на роботу. На жаль, це не так. Навіть якщо ви сьогодні займаєте добре оплачувану посаду або ваша професія користується попитом на ринку — це не гарантія майбутніх доходів, і тим більше це ніяк не пов’язане з постійним ростом вашого доходу. Посада — це не ваша власність! Тому гарантій зайнятості й права на дохід у вас не було і немає.

Як визначити свою ринкову цінність, щоб відкрити шлях до благополуччя
По-перше, сформулюйте в декількох пропозиціях, за що саме вам платять сьогодні гроші, яку вигоду одержить клієнт, якщо скористається тим, що ви пропонуєте. Якщо те, що ви робите, не є розв’язанням значимої проблеми клієнта, то у вас ніколи не буде більше грошей, ніж зараз.
По-друге, подумайте, кому взагалі потрібно те, що ви робите, хто готовий платити за це гроші. І якщо роботодавець — це єдина людина, хто платить вам сьогодні, то що буде, якщо він передумає й необхідність у ваших послугах відпаде? Ви можете відмінно щось робити й дуже любити свою справу, але якщо немає людей, готових вам за це платити, це не бізнес, а хобі. Ви, звичайно, можете продовжувати цим займатися й далі, однак завтра вам захочеться ще й поїсти.

По-третє, проведіть ринкове дослідження і з’ясуєте, скільки коштують послуги або товари, подібні тим, що пропонуєте ви. Скільки людей (або фірм) робить те ж, що й ви? І якби довелося повісити цінник на свою здатність щось робити, то скільки б це було в гривнях (доларах, євро)?
По-четверте, подумайте: якщо перед потенційним клієнтом стояв би вибір (помітьте, що у теперішній час, вибір існує завжди, і, провівши ринкове дослідження, ви могли в цьому переконатися самі), те чому він повинен був би вибрати саме вас? Які гарантії є у вас, що клієнт, що скористується вашими послугами, одержить саме те, що ви йому обіцяли? Чому він повинен вам вірити? І що особливого можете запропонувати саме ви?
Відповіді на ці питання відкриють вам «двері» до усвідомлення власної неповторності, навіть якщо сьогодні ви — рядовий співробітник з рядовою зарплатнею». А неповторність — ключ до збільшення доходів. Річ у тому, що сьогодні значну частину ціни за товари або послуги становить так звана «сприймана цінність», яка цілком і повністю залежить від вашого вміння бути особливим і здатності зайняти місце в голові або серці вашого потенційного клієнта. І чим корисніше те, що ви робите, тим вище сприймана цінність. Чим більш ексклюзивно те, що ви робите, тим дорожче це цінують люди. Так що просто треба знайти шлях до серця ваших клієнтів, щоб вони завжди робили потрібний вам вибір!

І нарешті, задайте собі ще одне важливе питання: скільки чоловік взагалі знає про те, що ви пропонуєте? Якщо у вас сьогодні немає заробітної плати, у якої завжди є «стеля» і яка — хочете вірте, хочете ні — ніколи не відбиває реально того, чого ви варті, то ваш дохід визначається кількістю продажів. Усе, що вам треба зробити, — задуматися, як стати потрібним більшій кількості людей і як автоматизувати цей процес знаходження цінності в очах інших, щоб щомісяця не починати лише з нуля.

Загалом, не сидіть, а беріться за діло, щоб бути затребуваним на ринку, чітко знати свою ринкову цінність і вміти її збільшувати. Це дозволить позбутися ілюзій, що вам хтось щось повинен у цьому житті. Зрозумієте, що єдина людина, від якої залежить розмір вашого доходу, — це ви самі. Єдина гарантія зайнятості сьогодні — це постійне професійне зростання, пошук виняткових способів бути потрібним великій кількості людей і вміння бути незамінним для своїх клієнтів у цей нелегкий для всього світу час. Будете рости ви — буде рости й ваш дохід. Іншого шляху просто немає!


Олександр ЮРСЬКИЙКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

790

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

601

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

374

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

350

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

341

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...