Е-декларації: швидкої і масової "посадки" не буде

Е-декларації: швидкої і масової


Публікації про е-декларації українських службовців-міністрів-депутатів читають у Світовому банку. "Я особисто читала", - каже Сату Кахконен, директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови. За її словами, е-декларування в Україні - це крок уперед, але це тільки початок, далі - "важка робота з верифікації" (повної звірки відповідності поданих даних. - Авт.).
Про е-декларації говорили представники Світового банку, НАЗК і журналісти 10 листопада у Києві на семінарі-брифінгу. І присутність таких поважних осіб, як пані Кахконен, свідчить про особливу увагу до процесу е-декларування в Україні. За словами пані Сату Кахконен, у Світовому банку вірять у роль ЗМІ і громадянського суспільства, які роблять свій внесок у прозорість і підзвітність влади і мають можливість не тільки проаналізувати подані е-декларації, а й співставити їх з реальністю. Але вона також просить попередити суспільство, що ця робота не буде зроблена за один день.
- Потрібно терпіння, це тривалий процес, - каже пані Кахконен. - Але якщо це буде занадто довго, тоді вам потрібно ворушити, бити у дзвін, чому ніхто не притягнутий до відповідальності.
Реальність ще й у тому, що е-декларування не є "срібною кулею" і не кожен рядочок чи цифра в е-деклараціях буде перевірена і підтверджена НАЗК. Про це теж говорили представники Світового банку, загалом наголошуючи на тому, що потенційно з е-декларування може вийти хороший стримувальний механізм.
За словами Віталія Шабуніна, голови правління Центру протидії корупції, система е-декларування, яка вона зараз є в Україні - одна з найкращих у світі, і збрехати у цій формі декларації "набагато важче, ніж прокурору". Водночас він теж просить попередити суспільство - що "швидких посадок" не буде.
- Є величезний запит на покарання людей, які показали свої величезні статки. Але ми не можемо посади в тюрму державного службовця, статки якого не корелюються навіть теоретично з його офіційною зарплатою або заробітками, якщо ці статки були набуті до 2015 року, - пояснює Віталій Шабунін. - І те, що не буде багато "посадок" по майну, не тому, що погані правоохоронні органи. Навіть якщо вони були б ідеальні, це просто технічно неможливо. Якби декларування і стаття "Незаконне збагачення" у Кримінальному кодексі була в нормальній редакції у 99 році - у нас би була інша історія й інша країна.
Саме у 2015 році внесені зміни до статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення (ст.368-2), передбачивши уже кримінальну відповідальність, до 10 років позбавлення волі. Тож "правило 15 року" фактично легалізує усе майно, що "нажито непосильним трудом" нашими можновладцями. А от те, що з'явилось із 2015 року - перевірятимуть на предмет: чи дозволяють статки декларанта це придбати. За брехню у декларації покарання до 2 років позбавлення волі передбачено ст. 366-1 Кримінального кодексу.
Однак, це "правило 15 року" не поширюється на готівку, каже Віталій Шабунін. А її кількість, вказана у деклараціях, шокувала навіть представників Європейського банку.
- Хтось розказав депутатам народним про те, що декларація готівки її легалізує. Я не знаю, хто цей йолоп, але я готовий йому заплатити за це. Чому? Тому що вони показали свої реальні статки або менші, ніж реальні. Проте це жодним чином не легалізує ці гроші! - каже Віталій Шабунін. - Вони реально вірять, що, задекларувавши готівку, вони можуть нею скористатися. Хай у це вірять! Вони мають довести легальність походження грошей. Нова редакція статті "Незаконне збагачення" фактично говорить про те, що доводити легальність грошей буде декларант. І схема "взяв з тумбочки" - це слабко.
Щодо готівки, то у Національному агентстві з питань запобігання корупції кажуть, що перераховувати вказані у деклараціях тисячі і мільйони вони не будуть. А от у 2016-му почнуть застосовувати "арифметично-логічний контроль".
Тож до контролю готівки дійде аж наступного року. Зараз же починається перевірка декларацій. І у цьому експерти просять допомоги журналістів, громадських активістів і звичайних громадян - бо ж реєстри відкриті.
 

Про "мільйони" Андрія Грачова

Е-декларування зробило "мільйонером" учасника АТО, військового медика, а зараз начальника відділу допомоги учасникам АТО Вінницької облдержадміністрації Андрія Грачова. Сам Андрій уже розповів журналістам, що вказав у е-декларації 180 тис. грн., які отримав за поранення, а натомість у декларації значиться 18 млн.грн.
- Хай звертається у НАЗК, вони ухвалять окреме рішення саме по цій декларації, - відповів Віталій Шабунін на запитання журналіста, що з цим усім тепер робити. Протягом семи днів вони (декларанти. - Авт.) мають право поправити декларацію. Якщо ці 7 днів пропустили, хай звертаються до НАЗК, роблять це звернення і пояснення публічним і хай з цим розбираються, тут немає ніяких проблем. Якщо припустити, що він вказав правильно, а не помилився, хоча я схильний до помилки, то це легко перевіряється. Береться електронна декларація (не те, що є на сайті, а документ з електронним підписом), і там все чітко видно, що він вніс у документ, бо там не може бути змін. Якщо в тому документі 180 тисяч, то це означає, що проблема з тим, як програмний інтерфейс з цієї декларації показує цифру. НАЗК це легко перевірити.

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

90

Мінекоенерго інформує щодо рівня забруднення атмосферного повітря оксидом вуглецю в містах над усією територією України: від Києва до ...

80

Cьогодні, 23 жовтня, "Вінницяобленерго" обіцяло відключити водоканал від електроенергії. Якщо у кранах вінничан вода є - значить два ...

76

Чиновник звернувся з листом до міністра внутрішніх справ, аби той дав оцінку діям своїх підлеглих Вінницький апеляційний суд рішенням ...

74

Минулого тижня до стресу від погроз енергетиків залишити місто без води вінничанам додався ще один - погрози відключення помешкань від ...

74

Тест-драйв показав, що у Замостя є свій публічний простір для яскравих подій   У суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбувся незвичний захід - ...