Скільки коштують українські партії

Скільки коштують українські партії

Згідно із даними міністерства юстиції, у Україні офіційно зареєстровано близько 350 партій. Відколи 31 липня набув чинності закон про запобігання і протидію політичній корупції, всі ці партії зобов'язані звітувати про свою фінансову діяльність, партійні і спонсорські внески, майно, доходи і витрати. А ті партії, які пройшли на останніх виборах до парламенту, за результатами перевірки цих звітів отримуватимуть ще й фінансування із державного бюджету.
Перший свій звіт - за перший квартал цього року - партії мали подати до 29 липня. Термін сплив, однак Національне агентство із запобігання корупції, яке перевірятиме фінансові документи партій і порівнюватиме їх із реальними витратами політичних сил, отримало лише 128 звітів.
- Подали звіти лише 30 відсотків партій. Більшість партій виявилися такими, що існують лише на папері, вони неактивні і не беруть участі у виборах", - розповів директор департаменту із запобігання політичній корупції Національного агентства із запобігання корупції Роман Смик.
За його словами, виявлено, що реєстрація партій у Україні стала справжнім бізнесом, коли люди реєструють партію чи створюють мережу членів у дільничних виборчих комісіях, а потім продають такі "фейкові" партії перед виборами.
- До нас зверталася за консультацією людина, на якій зареєстровано 17 партій. По всіх вона мала подати звіт. Є такі, на яких зареєстровано 5 і 10 партій, - сказав Роман Смик.
Він зазначає, що всі політичні партії, які зараз представлені у Верховній Раді, свої звіти подали. Найдетальніший фінансовий звіт вийшов у партії "Батьківщина", найскромніші звіти у партії "Опозиційний блок" і Радикальної партії Олега Ляшка. Обсяг звіту залежить від того, наскільки регіональні партосередки фінансово незалежні.
- Наприклад, у Радикальній партії всі фінансові транзакції здійснюються через центральну партійну організацію. У цієї партії немає місцевих партійних осередків, які зареєстровані, як окремі юридичні особи, - сказав Роман Смик.
За словами Смика, після перевірки двох квартальних фінансових звітів партії, які подолали п'ятивідсотковий бар'єр на парламентських виборах 2014 року, вже цієї осені зможуть отримати державне фінансування своєї статутної діяльності. Цьому, однак, передуватиме співставлення звітів партій і їхніх реальних доходів від спонсорів і членських внесків.
Найбільше голосів виборців на останніх виборах набрала партія "Блок Петра Порошенка". Саме ця політична сила претендує на найбільшу суму виплат із держбюджету. Значну суму отримає і партія "Об'єднання Самопоміч", зауважує Смик, бо лише у виборчих списках цієї політичної сили було більше 30% жінок, як того вимагає виборче законодавство.
Партії можуть відмовитися від  держфінансування, але агентство все одно прискіпливо перевірятиме задекларовані доходи.
 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи повинна держава фінансувати політичні партії?"

Максим Нечай, тимчасово не працює:
- Краще держава, ніж олігархи. Але вони, схоже, й без державних грошей себе добре почувають.
 

Ірина Никитчук, економіст:
- В усьому світі їх фінансують звичайні люди. Партії живуть на пожертви. Нам теж так треба.
 

Віктор Пархомов, електрик:
- Фінансувати треба тільки тих, хто за народ. Але у нас таких немає.
 

Катерина Байдацька, домогосподарка:
- Не дуже важливо, хто дає гроші. Важливіше, щоб було видно, як вони їх витрачають і за що агітують.
 

Олександр Піп, агент із нерухомості:
- Нам не вистачає прозорості у політиці. Ніхто ніколи не дізнається, що там робиться.

КОМЕНТАРІ

Голова Центру політичних студій і аналітики "Ейдос" ВікторТаран:
- Закон про політичну корупцію має виявити і очистити українське політичне поле від партій на продаж. Очікуємо, що партії, які не подали свої звіти, заплатять штраф більший, аніж імовірний прибуток від їхнього продажу, тож утримувати таку партію стане невигідно.
 

Координатор громадського руху "Чесно" Андрій Круглашов:
- Партії мають бути пропускним пунктом, соціальним ліфтом для молодих політиків. Важливо, щоб партії діяли прозоро, щоб молодь хотіла брати участь у цьому і чесно забезпечувати соціальне благо. Не буде прозорості фінансування партій, то й порядних людей там не буде.

Старший науковий співробітник Інституту євро-атлантичного співробітництва Андреас Умланд:
- Успіх або провал ідеї створення гідної і функціональної системи політичного змагання і представництва в Україні буде залежити від більш широкої трансформації українського урядового апарату і правової держави у найближчі роки. Якщо, наприклад, реформи судової системи, які зараз перебувають у процесі імплементації, не будуть успішними, належного контролю над партійною системою України із боку правоохоронних органів найближчим часом не буде.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

245

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

140

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

140

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

139

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

133

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...