Кабмін реформує зарплати: що і коли зміниться

Кабмін реформує зарплати: що і коли зміниться

В Україні мінімальна заробітна плата досягла 1450 гривень, у грудні найменшу зарплату підвищать ще на 150 гривень. Незважаючи на це, як кажуть експерти, зарплату необхідно підвищити ще як мінімум на 80%. Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 року, пояснюють економісти, при сучасних цінах мінімальна зарплата має бути не менше 2400 гривень, а пенсія - 1800 гривень. Так, із 2014 року ціни виросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти - всього на 31%.
На думку експертів, головна умова для підвищення зарплат - вихід бізнесу із тіні. Для цього підприємці повинні легалізувати свою діяльність і платити "білі" зарплати. За різними оцінками, у "тіні" перебуває 40% економіки, а це близько 200 мільярдів гривень. Цих коштів могло вистачити на підвищення мінімальних зарплат і пенсій і покриття дефіциту Пенсійного фонду.
У минулому році єдиний соціальний внесок (податок, який сплачують із зарплати до Пенсійного фонду) досяг 41%, у січні цього року відсоткову ставку знизили до 22%. В Уряді розраховували, що роботодавці підвищать зарплати як мінімум на 19%. Як каже міністр соціальної політики Андрій Рева, зарплати в Україні не зросли, натомість збільшився дефіцит Пенсійного фонду. Незважаючи на зниження податкового тиску, бізнесмени офіційно не стали платити своїм співробітникам більше: 40% працюючих показують мінімальну зарплату.
Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко впевнений: для того щоб збільшити рівень життя українців, потрібні різкі зрушення у якості бізнес-клімату.
- Це боротьба із корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних із дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частину країн Східної Європи, - говорить експерт.
- Все, що потрібно - лібералізація економічного середовища,  відмова від політичних рішень. Вже не раз нас намагалися заганяти у рамки, все це закінчувалося нічим. Уряду потрібно створювати сприятливе для бізнесу середовище. Поки найбільше розчарування - це те, що можливості для плідної праці створюються вельми і вельми низькими темпами. Прийдуть інвестиції, будуть робочі місця, будуть і зарплати, - упевнений директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
Як пояснює Андрій Рева, в Україні найближчим часом можуть у 1,5 разу підвищити мінімальну зарплату. Водночас від розміру соціальних стандартів більше не буде залежати тарифна сітка зарплат у бюджетників.
- Ми відпрацьовуємо сценарій збільшення мінімальної зарплати у півтора рази. Для цього потрібно відмовитися від міфів, які існують, із якими країна живе вже 25 років, - каже міністр.

"Місто" запитало у вінничан: "Як думаєте, чи зможе Уряд вивести зарплати із тіні і чи підніме це економіку?"

Анастасія Ярмолюк, пенсіонерка:
- Нічого, крім обіцянок, вже стільки років не було. Але побачимо, може, щось із того й вийде.

Віктор Самойлов, водій-експедитор:
- Вони стільки років підприємців у ту тінь заганяли, а тепер хочуть за один рік все змініити. Це не можливо!

Інна Гаєць, бухгалтер:
- На нашому підприємстві все "по-білому", ніяких зарплат у конвертах. Якщо всі так працюватимуть - буде краще.

Дмитро Качинський, пенсіонер:
- Це правильно. Всі мають працювати у однакових умовах, нічого не приховуючи, без цього економіка не відродиться.

Мирослава Куросліп, студентка:
- В Україні ще багато чого треба змінити, а не лише це. Бо так і будемо однією із найкорупційніших країн у Європі.

Коментарі

Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко:
- Кумулятивна інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли - соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років: 2014, 2015 і 2016 р. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку у 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату у 1,9 разу більше.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин:
- Розмови про те, що зарплати підвищать, без розмов про демонополізацію, підвищення конкурентоспроможності - не мають сенсу. Тільки на основі якості праці, підвищення продуктивності можна розглядати питання підвищення зарплат.
 

Податковий експерт Олександр Почкун:
- На сьогодні і система оподаткування, яка є, досить адекватна. Я маю на увазі систему оподаткування фізичних осіб. Проблема у тому, що дуже низька культура платників податків. Дуже часто бізнес не платить не тому, що це дорого, а не платять із принципу. Тому важливо створити рівні умови для бізнесу.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

249

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

206

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

202

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

201

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

197

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...