Кабмін реформує зарплати: що і коли зміниться

Кабмін реформує зарплати: що і коли зміниться

В Україні мінімальна заробітна плата досягла 1450 гривень, у грудні найменшу зарплату підвищать ще на 150 гривень. Незважаючи на це, як кажуть експерти, зарплату необхідно підвищити ще як мінімум на 80%. Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 року, пояснюють економісти, при сучасних цінах мінімальна зарплата має бути не менше 2400 гривень, а пенсія - 1800 гривень. Так, із 2014 року ціни виросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти - всього на 31%.
На думку експертів, головна умова для підвищення зарплат - вихід бізнесу із тіні. Для цього підприємці повинні легалізувати свою діяльність і платити "білі" зарплати. За різними оцінками, у "тіні" перебуває 40% економіки, а це близько 200 мільярдів гривень. Цих коштів могло вистачити на підвищення мінімальних зарплат і пенсій і покриття дефіциту Пенсійного фонду.
У минулому році єдиний соціальний внесок (податок, який сплачують із зарплати до Пенсійного фонду) досяг 41%, у січні цього року відсоткову ставку знизили до 22%. В Уряді розраховували, що роботодавці підвищать зарплати як мінімум на 19%. Як каже міністр соціальної політики Андрій Рева, зарплати в Україні не зросли, натомість збільшився дефіцит Пенсійного фонду. Незважаючи на зниження податкового тиску, бізнесмени офіційно не стали платити своїм співробітникам більше: 40% працюючих показують мінімальну зарплату.
Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко впевнений: для того щоб збільшити рівень життя українців, потрібні різкі зрушення у якості бізнес-клімату.
- Це боротьба із корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних із дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частину країн Східної Європи, - говорить експерт.
- Все, що потрібно - лібералізація економічного середовища,  відмова від політичних рішень. Вже не раз нас намагалися заганяти у рамки, все це закінчувалося нічим. Уряду потрібно створювати сприятливе для бізнесу середовище. Поки найбільше розчарування - це те, що можливості для плідної праці створюються вельми і вельми низькими темпами. Прийдуть інвестиції, будуть робочі місця, будуть і зарплати, - упевнений директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
Як пояснює Андрій Рева, в Україні найближчим часом можуть у 1,5 разу підвищити мінімальну зарплату. Водночас від розміру соціальних стандартів більше не буде залежати тарифна сітка зарплат у бюджетників.
- Ми відпрацьовуємо сценарій збільшення мінімальної зарплати у півтора рази. Для цього потрібно відмовитися від міфів, які існують, із якими країна живе вже 25 років, - каже міністр.

"Місто" запитало у вінничан: "Як думаєте, чи зможе Уряд вивести зарплати із тіні і чи підніме це економіку?"

Анастасія Ярмолюк, пенсіонерка:
- Нічого, крім обіцянок, вже стільки років не було. Але побачимо, може, щось із того й вийде.

Віктор Самойлов, водій-експедитор:
- Вони стільки років підприємців у ту тінь заганяли, а тепер хочуть за один рік все змініити. Це не можливо!

Інна Гаєць, бухгалтер:
- На нашому підприємстві все "по-білому", ніяких зарплат у конвертах. Якщо всі так працюватимуть - буде краще.

Дмитро Качинський, пенсіонер:
- Це правильно. Всі мають працювати у однакових умовах, нічого не приховуючи, без цього економіка не відродиться.

Мирослава Куросліп, студентка:
- В Україні ще багато чого треба змінити, а не лише це. Бо так і будемо однією із найкорупційніших країн у Європі.

Коментарі

Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко:
- Кумулятивна інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли - соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років: 2014, 2015 і 2016 р. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку у 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату у 1,9 разу більше.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин:
- Розмови про те, що зарплати підвищать, без розмов про демонополізацію, підвищення конкурентоспроможності - не мають сенсу. Тільки на основі якості праці, підвищення продуктивності можна розглядати питання підвищення зарплат.
 

Податковий експерт Олександр Почкун:
- На сьогодні і система оподаткування, яка є, досить адекватна. Я маю на увазі систему оподаткування фізичних осіб. Проблема у тому, що дуже низька культура платників податків. Дуже часто бізнес не платить не тому, що це дорого, а не платять із принципу. Тому важливо створити рівні умови для бізнесу.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

348

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

314

26-27 липня у Вінниці відбудеться турнір з футболу «Кубок Героїв спецназу». Захід проходитимуть на стадіоні КП «Центральний міський ...

264

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

244

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

234

Спеціально обладнаний автомобіль для перевезення осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, урочисто передано ...