Вступна кампанія-2016: технології проти корупції

Вступна кампанія-2016: технології проти корупції

Вступна кампанія в Україні набирає обертів. Цьогорічні умови мали б зробити процес вступу справедливішим. Принаймні так обіцяли у Міністерстві освіти і науки України. Це стосуються єдиного переліку галузей, електронної подачі документів і автоматизованої системи розподілу місць держзамовлення. Квоти для вступників із Донбасу і Криму скасували. А для учасників АТО і їхніх дітей - окремі умови. Утім, уже у перші дні кампанії абітурієнти скаржаться на збої у роботі електронної системи. Університети готові консультувати тих, кому потрібна допомога.
Довгі черги на передачу документів до вишу залишаються у минулому. Із цього року вступники мають подавати лише у електронному режимі. Лише за перший день кампанії, 11 липня, надіслали он-лайн майже 100 тисяч заявок. І хоч у мережі достатньо інформації про те, як все зробити, не виходячи із дому, чимало абітурієнтів скаржаться на збої системи.
Найпоширеніші проблеми - потрібні сторінки сайту не завантажуються, чекати доводиться дуже довго, або ж серед переліку вишів не знаходиться потрібний.
- Кожного року одне й те ж саме повторюється, - коментує збої Микола Фоменко, заступник директора департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України.
За його словами, суть у великій кількості бажаючих.
Консультаційні центри - не рідкість для університетів. Таким чином виші урівнюють умови для всіх, каже Олексій Жильцов - проректор із науково-педагогічної роботи Київського університету імені Бориса Грінченка.
- Самі по собі умови вступу, які трансформувались у правила прийому - дуже прогресивні й інноваційні. Але, розумієте, не всі готові сьогодні працювати за цими умовами. Дуже багато людей нарікають на те, що не мають інтернету, тож не можуть створити на сайті особистий кабінет і подати електронні заяви. Тому ми відкрили консультаційні пункти, щоб цим людям допомогти. Другий день погано працює Єдина державна електронна база із питань освіти. Але це прогресивні інновації, на сьогодні люди їх ще не відчули, - каже проректор.
Це не єдина зміна вступної кампанії-2016. Тепер діє "єдиний перелік" галузей і спеціальностей. Можна подати 15 заяв на п'ять різних спеціальностей за пріоритетністю. Позаконкурсний вступ скасували, а держзамовлення адресно "прив'язали" до вступників.
Також цього року пільгові категорії повністю скасовані. Зокрема, більше немає квот для абітуєнтів із Донбасу. Таким чином, вони (та абітурієнти із Криму) мають право вступати до вишів без ЗНО, на основі вступних іспитів, проте їх результати будуть включатися у загальний конкурс.
А от на спеціальні умови вступу (співбесіда, вступні іспити) мають право учасники АТО, які демобілізувалися і не встигли зареєструватися на ЗНО. Закон гарантує державну підтримку й учасникам бойових дій, їхнім дітям і дітям переселенців. Тепер вони мають можливість вчитися за рахунок бюджету.
 

"Місто" запитало у вінничан: "Як думаєте працевлаштуватися після навчання у виші? Які бачите перспективи?"

Марія Кордиш, вступник:
- Я ще навіть не встигла подати документи. Про це зараз навіть не думаю.

Віктор Івченко, вступник:
- У моєму виші є розподілення після закінчення навчання, принаймні мені так розповідали. Вчитимусь у Києві.

Євгенія Житник, вступник:
- Подаю документи одразу у кілька вишів, кудись і вступлю. Проблема із роботою не стоїть, працюватиму у батька у компанії.

Олег Роман, вступник:
- Я вже працюю, підробляю, гроші якісь є. Документи подав, бо без вищої освіти якось непевно себе почуваю.

Вікторія Тячій, вступник:
- Всі ж якось роботу знаходять. І я, мабуть, знайду. Хто шукає, той знаходить!

Коментарі

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич:
- Вступна кампанія триває від дня початку реєстрації учасників зовнішнього незалежного оцінювання, її апогеєм було проходження зовнішнього незалежного оцінювання, а 11 липня лише розпочинається прийом документів вступників до вищих навчальних закладів. Тут варто говорити не про низький старт, а про вихід марафону на фінішну пряму.
 

Директор департаменту вищої освіти Міносвіти Олег Шаров:
- Найпрестижнішими традиційно залишаються правнича, бізнесова, гуманітарна освіта. І це, попри гостру конкуренцію у відповідних сегментах ринку праці і слабкість наукової складової діяльності більшості вітчизняних вишів у цих сферах.
 

Координатор освітніх проектів громадянської мережі "Опора" Наталія Радиш:
- Скасування вступу поза конкурсом однозначно повинно мати позитивні наслідки. Адже у попередні роки ті, хто йшов поза конкурсом, могли претендувати на 25% місць державного замовлення. Особи, які мали таке право, формували окремий рейтинговий список і мали більші шанси навчатися за кошти державного бюджету. Цим були ущемлені права інших абітурієнтів.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

659

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

396

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

243

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

242

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

237

Гучну заяву сьогодні у Києві зробили представники Вінницької обласної громадської організації "Батьківщина молода". Вони закликали ...